هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

تعبیر وارونه یک رویا

هفته نامه مینودر چاپ قزوین در شماره جدید خود در گزارشی با تیتر تعبیر وارونه یک رویا به پدیده ازدواج سفید پرداخته است.

در این مطلب که به قلم آذین دادگر نوشته شده آمده است:ازدواج سفید رویدادی برخاسته از سبک زندگی جدید و نگاهی متفاوت به شالوده زندگی مشترک است که برخی از پژوهشگران و منتقدان با تعابیری چون هم باشی و ازدواج عرفی از آن یاد می کنند.
این پدیده سبک جدیدی از زندگی است که پس از فراگیر شدن در تهران، نشانه هایی از آن در شهرستان ها هم دیده می شود. توسعه تجرد گزینی و اشتیاق به سوی جدایی از خانواده خلایی را پدید آورده که تاحدودی ازدواج سفید را توجیه کرده است.
اگر چه به نظر می رسد این سبک از زندی مشترک، تهدید برای نظام خانواده و زندگی مشترک قانونمند و عرفی محسوب می شود اما با همه این موارد در کنار منتقدین، طرفدارانی در میان قشر جوان هم دارد.
در این گزارش فاطمه سیدآقایی کارشناس روان شناسی از بعد روانشناختی به موضوع ازدواج سفید اشاره کرده و می گوید: دهه 90 بیشترین میل به تجرد گزینی در قشر جوان مشاهده می شود و این ناشی از سکونت جامعه جوان در خانه های مجردی و مهیا بودن بستر تغییر سبک زندگی است.
در این شرایط ترویج ازدواج سفید در جامعه ای که بر مبنای اصول اسلامی استوار است و همینطور بافتی سنتی دارد، موضع محکمی را به دنبال داشته که سبب می شود گاهی از این سبک ازدواج با عنوان ازدواج سیاه یاد کنند.
سید آقایی توضیح می دهد: اصلی ترین آسیب ناشی از ازدواج سفید بنیان خانواده را نشانه می گیرد و در ادامه با اخلال در این چارچوب امن می تواند تبعات روانی متعددی برای فرد و جامعه داشته باشد. در این شرایط خانواده کارکرد اصلی خود را از دست می دهد و به عنوان اصلی ترین نهاد اجتماعی دچار اضمحلال می شود.
مینودر همچنین در مطلب دیگری به قلم مرضیه اردکانی با تیتر لزوم احیای حس علاقه مندی به ازدواج در جوانان، از نبودن رغبت جوانان به ازدواج می گوید.
دولت تنها، عنوان یکی دیگر از گزارش های این شماره مینودر است که در آن تحلیلی از اوضاع این روزهای هیات دولت ارایه داده است.
دستور ویژه شهردار قزوین برای حل مشکل شرکت تعاونی مسکن مطبوعات و بازگشت 66میلیارد تومان حقوق دولت به خزانه از دیگر عناوین هفته نامه مینودر است.
هفته نامه مینودر با سردبیری عاطفه مشایخ روزهای دوشنبه هر هفته در قزوین منتشر می‌ شود.
7388/8054

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال