سالانه 270 محله در کشور بازآفرینی می شود

قزوین-ایرنا-معاون وزیر راه و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: وزارت راه و شهرسازی با همکاری وزارت کشور و شهرداری ها برنامه های شهری را با رویکرد بازآفرینی سالانه 270 محله در دستور کار دارد.

به گزارش ایرنا، هوشنگ عشایری روز چهارشنبه در جلسه ستاد بازآفرینی استان که در استانداری قزوین برگزاری شد، افزود: اواخر سال 95 مقام معظم رهبری در جلسه روسای سه قوه مسائلی را در خصوص جامعه شهری ایران مطرح و دستور رسیدگی به آنها را نیز صادر کردند.
وی ادامه داد: یکی از پنج مسئله مطرح شده توسط مقام معظم رهبری در این جلسه، بازآفرینی شهری بود که به تبع آن مجلس شورای اسلامی در مواد 59 تا 62 قانون برنامه ششم، تکلیفی را برای مجموعه دولت و شهرداری ها در این رابطه تعیین و ابلاغ کرد.
وی اضافه کرد: براساس این قانون وزارت راه و شهرسازی، وزارت کشور و شهرداری ها باید سالانه طرح بازآفرینی 270 محله را تهیه و آن را پس از تصویب 21 دستگاه ذیربط به ریاست جمهوری و ستاد بازآفرینی ارسال کنند.
وی ادامه داد: بازآفرینی شهری فرآیند مطلوبی برای توسعه اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و ایجاد نقطه امید در محله های مورد نظر طرح است که ارتقای کیفیت سطح زندگی و زیست پذیری شهرها و محله های هدف را به دنبال خواهد داشت.
وی با بیان اینکه پیش از این سه تجربه را برای بازآفرینی شهری پس از جنگ تحمیلی تجربه کرده ایم، یادآور شد: در نهایت به این نتیجه رسیدیم که در بازآفرینی شهری باید محله محوری به جای پروژه محوری در دستور کار قرار گرفته و ظرفیت و جریان سازی براساس محله های هدف صورت گیرد.
به گفته عشایری، خوشبختانه در برنامه بازآفرینی شهری کشور به رکن مهم حضور تسهیل گران در محلات که در برنامه های بازآفرینی قبلی وجود نداشت، توجه شده است.
این مسئول اضافه کرد: شهرداران در برنامه بازآفرینی شهری ضمن اجرای طرح، مطالبه گر و پرسشگر بوده و نقش موثری در این برنامه ملی ایفا خواهند کرد.
معاون وزیر راه اظهار داشت: ابزارهای مالی و حقوقی مورد نیاز برنامه ملی بازآفرینی شهری در مدت سه ماه تدوین شد و در قالب دو زیر بخش به تصویب هیات دولت نیز رسید.
عشایری خاطر نشان ساخت: رئیس جمهور برای شتاب بخشیدن و تحقق این برنامه به دستگاه های اجرایی تاکید کرده اند تا اراضی دولتی واقع شده در همجواری با طرح بازآفرینی شهری را به مجریان برنامه واگذار کرده و دستگاه ها باید به این موضوع مهم توجه داشته باشند.
این مسئول خاطرنشان کرد: انتظار داریم هر 15 روز یکبار برنامه های بازآفرینی در حوزه ستاد شهرستانی تشکیل و فرمانداران و شهرداران برنامه های مشترک خود را در قالب خواسته های عمومی مردم تصویب و به ستاد تحویل دهند.
وی افزود: طرح ملی بازآفرینی محلات، برنامه وزرات راه و شهرسازی نبوده بلکه توسط دولت با دبیری شرکت عمران و بهسازی شهری ایران تصویب شده و تمامی دستگاه های اجرایی مکلف به انجام آن هستند.
وی در پایان با اشاره به اینکه متاسفانه هنوز نتوانسته ایم اراضی واقع در طرح های بازآفرینی را از دستگاه ها تحویل بگیریم، گفت: برنامه های مشترک این طرح از سه منبع مختلف برای تامین اعتبار صورت گرفته و از آنها به عنوان اهرمی برای جذب منابع دیگر و تدوین برنامه های مشترک استفاده خواهد شد.
6101/8054

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال