هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

حاشیه نشینی در کمین قزوین

شماره جدید هفته نامه فروردین امروز تیتر اول خود را به گزارشی درباره گسترش پدیده حاشیه نشینی در قزوین و وجود روستاهای خالی از سکنه اختصاص داده است.

در گزارش فروردین امروز آمده است: مهاجرت از روستا به شهر سرعت بیشتری به خود می گیرد، به طوری که ارایه بسته های حمایتی و تسهیلات توسط دولت نمی تواند مانع از طغیان سیل این مهاجرت ها شود.
در ادامه این مطلب آمده: با توجه به اینکه راه کسب درآمد اهالی روستا، از طریق کشاورزی و دامداری است با وجود مشکلات اقلیمی، بحران های طبیعی موجود و در نتیجه مشکلات اقتصادی و بیکاری، اکثر روستاییان ترجیح می دهند به شهرها مهاجرت کنند و به مشاغل کاذب شهری روی بیاورند.
در گزارش فروردین امروز به نقل از اکرم نجفی مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری مهمترین راهکار و اولوت در استان قزوین ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی عنوان شده و از قول وی افزوده است: برای اشتغال تسهیلات مناسبی با سودهایی تک رقمی در نظر گرفته شده است و با توجه به اینکه توسعه کشاورزی به دلیل کمبود آب کمتر پیشنهاد می شود، به دستور استاندار قزوین، اولویت اهدای این تسهیلات به حوزه گردشگری بیشتر تعلق می گیرد.
خبرنگار فروردین امروز به منظور بررسی تبعات اجتماعی پدیده حاشیه نشینی گفت و گویی نیز با مصطفی بیات، استاد دانشگاه و جامعه شناس داشته است.
این استان دانشگاه گفته: اگر دولتمردان فکری به حال مشکلات روستاییان نکنند، معتقدم در کمتر از چهار سال آینده حاشیه نشینی به یکی از معضلات بزرگ و اساسی در شهرها تبدیل می شود.
بیات در ادامه ترس از انگ روستایی بودن را از دیگر دلایل مهاجرت روستانشینان به خصوص جوانان می داند و در این باره تصریح می کند: عباراتی چون دهاتی بودن، پشت کوهی و ... در ادبیات نسل امروز به مراتب تاثیرات خود را بر روستانشینان گذاشته است و شاید دلیل مهاجرت اکثر جوانان روستایی ترس از همین انگ ها و عبارات است؛ در حالی که زندگی روستایی به معنی واقعی کلمه دارای ارزش و هویت است.
نگران قدرت، عنوان مطلب دیگری از فروردین امروز است که در آن چرایی مقاومت را در سپردن مدیریت به جوانان بررسی کرده است.
روزهای برزخی گزارشی با موضوع اوضاع اقتصادی کشور، ترس از فردا با موضوع سرنوشت بیماران خاص قزوینی پس از برجام و نایب قهرمانی مهدی جلالی در مسابقات تکواندوی قهرمانی آسیا از دیگر عناوین هفته نامه فروردین امروز است.
نشریه فروردین امروز هفته نامه سیاسی و اجتماعی است که به مدیرمسئولی امیر رجبی در قزوین منتشر می شود.
7388/8054

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال