هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

قزوینی، علامه‌ای که حافظ را احیا کرد

شماره جدید روزنامه ولایت به مناسبت شصت و نهمین سالمرگ علامه میرزا محمدخان قزوینی از دانشمندان و پژوهشگران قزوینی مطلبی را به شخصیت و اقدامات وی اختصاص داده است.

در این مطلب که به قلم بهاء الدین خرمشاهی نوشته شده آمده است:علامه میرزا محمدخان قزوینی به یک دلیل با همه دانشمندان و پژوهشگران ما تفاوت دارد و آن تاسیس شیوه تصحیح علمی و انتقادی متون است.
این مطلب می افزاید: خود او چند متن مثل مرزبان نامه، تذکره الاولیا و تاریخ جهانگشای جوینی را به شیوه علمی که به میزانی از مستشرقان آموخته و تکامل بخشیده، تصحیح و منتشر کرده است.
داستان عشق بی‌حساب او به شعر حافظ در زندگی او نقطه درخشانی است.
او جمله معروفی دارد که می‌گوید 'حافظ ادیب و متکلم بزرگ قرن سوم هجری، ذوق هر صاحبدلی را با علاقه‌اش به بغداد می‌سنجیده است'. قزوینی هم می‌گوید ترازوی سنجش من تعلق خاطر هر دانشمند یا اهل ذوقی به شعر حافظ است. او هر شش ماه یک بار دیوان حافظ را دوره می‌کرده است.
علامه قزوینی شاید به مدت کمتر از 20 سال با شادروان دکتر قاسم غنی همکاری داشته است. همکاری در دو کار، یکی تصحیح دیوان حافظ و دیگری نوشتن حواشی بر شرح مشکلات دیوان حافظ که به یادداشت‌های غنی معروف بوده ولی مرحوم حسین خدیو تقریبا ثابت کرده که سبک سخن و نحوه پژوهش علمی نشان می‌دهد یادداشت‌ها در واقع پرسش‌های غنی از قزوینی بوده و به نوعی با همکاری هم نوشته‌اند.
راجع به حافظ پژوهی‌های قزوینی برخی مقالات مفصلی نوشته‌اند که چاپ شده، علامه قزوینی درباره تضمین‌ها و اقتباس‌های حافظ یک مقاله چند شماره‌ای در مجله یادگار نوشته که خود از موسسانش بود. یا در یادداشت‌های معروف ده جلدی‌اش، چاپ دانشگاه تهران که به تصحیح ایرج افشار منتشر شده، نکته‌های روشنگری در شرح مشکلات حافظ دارد. تا زمان او تصحیح انتقادی از دیوان حافظ به عمل نیامده بود.
قرار داشتن یک میلیون و 300 هزار نفر در نوبت اعزام به حج تمتع، تعمیر اکچویتر واحدهای بخاری نیروگاه شهید رجایی، هشدار معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مبنی بر اینکه معادنی که به تعهداتشان عمل نکنند تعطیل می شوند از دیگر عناوین روزنامه ولایت در شماره جدید است.
ولایت تنها روزنامه محلی استان قزوین است که به مدیرمسئولی سید عبدالعظیم موسوی و سردبیری محمدحسن سلیمانی منتشر می شود.
استان قزوین دارای 107 رسانه اعم از خبرگزاری، پایگاه خبری، روزنامه، هفته نامه و ماهنامه است.
7388/8054

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال