ساخت دبیرستان انرژی اتمی قزوین 45 درصد پیشرفت دارد

قزوین-ایرنا-مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس قزوین گفت: ساخت دبیرستان انرژی اتمی استان هم اکنون با 45 درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجراست و تا مهر ماه امسال آماده بهره برداری می شود.

عسگرعلی جوانبخت روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به مناسبت روز ملی فناوری هسته ای افزود: این دبیرستان با اعتبارات سازمان انرژی اتمی به میزان 39 میلیارد ریال در حال ساخت است.
وی اضافه کرد: این دبیرستان در زمینی به وسعت 2 هزار و 800 متر مربع در حال احداث است و شامل 15 کلاس، سه کارگاه و آزمایشگاه و سالن ورزشی می باشد.
جوانبخت ادامه داد:این محیط آموزشی سومین دبیرستان انرژی هسته ای کشور خواهد بود.
وی اظهار کرد: با با ساخت این مدرسه حدود 400 دانش آموز در رشته فیزیک هسته ای در این دبیرستان تحصیل خواهند کرد.
ساخت دبیرستان انرژی اتمی قزوین 26 اردیبهشت ماه سال گذشته با حضور دکتر علی اکبر صالحی معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی آغاز شد.
در استان قزوین همچنین 2 طرح مبتنی بر انرژی اتمی شامل شتابگر ملی و مرکز پرتودهی صنعتی رودترون و شتابگر ملی در حال اجرا است.
مرکز پرتودهی صنعتی با استفاده از یک شتاب‌دهنده پر قدرت در استان قزوین است که جایگزینی مناسب برای روش‌های شیمیایی و گرمایی به شمار می‌رود.
شتابگر ملی نیز یکی از بزرگ ترین طرح های علمی کشور است که به عنوان یک آزمایشگاه بزرگ علمی با تمرکز بر روی پرتوهای سیکلوترون (پرتوهای نوری بسیار درخشنده) راه را برای اجرای تحقیقات رشته های مختلف هموار می سازد.
حوزه های مختلف پزشکی، فیزیک، شیمی،الکترونیک،کشاورزی،داروسازی،صنعت در طرح شتابگر ملی توسعه می یابند.
7388*3013

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال