اجرای نماهای رومی در ساختمان های قزوین ممنوع است

قزوین-ایرنا-مدیرشهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین اجرای نماهای رومی در ساختمان های این شهر را ممنوع دانست و گفت: حذف تدریجی سنگ و جایگزینی آن با آجر در نماها به ناظران ساختمانی به زودی ابلاغ می شود.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین، محسن اسماعیل افزود: هدف نهایی حذف سنگ از نما و جایگزینی تدریجی آجر به عنوان نمادی از فرهنگ معماری بومی، در دستور کار جدی این اداره کل قرار گرفته است.
وی با اشاره به برگزاری سومین جلسه کمیته ارتقای سطح کیفی سیما و منظر شهری قزوین، اظهار داشت: الگوی نمای ساختمانی مطلوب برای بناهای مسکونی به عنوان جایگزین نماهای رومی و نیز نمونه هایی که پیش از این در نشست های تخصصی کمیته جمع بندی و یا در جشنواره ساختمان های برتر برگزیده شده بود برای نمونه، ارائه و دستورالعمل اجرایی نما و منظر شهری نیز به عنوان ملاک عمل طراحی نما معرفی شد.
اسماعیلی با بیان اینکه گزارش های لازم در خصوص انواع قوس های مورد استفاده در معماری ایرانی اسلامی و دلیل ممنوعیت قوس های رومی و مغایرت آن با معماری ساده و زیبای ایرانی تهیه و ارایه شده، گفت: همچنین مقرر شده تا الگوهای یاد شده به سازمان نظام مهندسی ساختمان و نظارت عالیه جهت کنترل نما از سوی ناظران، ارسال شود.
مدیر شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین افزود: در خصوص پوشش موقت نما و حصارهای کارگاه های ساختمانی جهت جلوگیری از انجام تخلف های ساختمانی و عدم اجرای نمای نقشه های مصوب، مقرر شد تا در جلسه آینده ضمن بررسی طرح تهیه شده از سوی شهرداری قزوین و دعوت از مشاور آن، موضوع جهت ارجاع به کمیسیون ماده 5 به بحث و بررسی گذاشته شود.
8054

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال