فراخوان مقالات نخستین همایش نکوداشت حمدالله مستوفی منتشر شد

قزوین-ایرنا-مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین از انتشار فراخوان مقالات نخستین همایش نکوداشت حمدالله مستوفی جغرافیدان و مورخ قزوینی خبر داد.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین، اکبر اسکندرنژاد زمان برگزاری این همایش را 30 فروردین ماه سال اینده اعلام کرد و افزود: علاقه مندان به شرکت در این همایش می توانند آثار مرتبط خود را تا پنجم بهمن ماه به نشانی www.ghazvin.farhang.gov.ir ارسال کنند.
وی اضافه کرد: زمانه نگار و روزنگار حمدالله مستوفی، نقش خاندان مستوفی در عرصه های مدیریتی و فرهنگی و تکوین شخصیت حمدالله مستوفی، موقعیت اداری و اجتماعی مستوفی و تاثیر آن در آفرینش آثار جغرافیایی و تاریخی، بررسی آثار حمدالله مستوفی، دیدگاه های مذهبی و کلامی حمد الله مستوفی، تاریخ نگار حمدالله مستوفی از عناوین و محورهای پیشنهادی این همایش علمی پژوهشی به شمار می رود.
اسکندرنژاد ادامه داد: جغرافیای تاریخی در آثار حمدالله مستوفی، اهمیت جغرافیای سیاسی دوره ایلخانی در آثار حمدالله مستوفی، جغرافیای شهری و روستایی دوره ایلخانی در آثار حمدالله مستوفی،مقایسه آرامگاه حمدالله مستوفی با بناهای آرامگاهی دوره ایلخانی، بنای تاریخی آرامگاه حمدالله مستوفی و نقش آن در جغرافیای گردشگری قزوین، جایگاه تاریخ گزیده در نثر فارسی، مقایسه تاریخ گزیده با متون تاریخ عمومی، جایگاه ظفرنامه در آثار حماسی ایران و ویژگی های سبک شناختی آثار حمدالله مستوفی نیز از دیگر عناوین پیشنهادی مقالات این همایش عنوان است.
وی همچنین گفت: تلاش می شود در روز همایش مجموعه ای از مقالات به صورت چاپ شده در اختیار پژوهشگران قرار گیرد.
حمدالله مستوفی قزوینی، جغرافیدان، مورخ، شاعر و نویسنده ایرانی از خاندان مستوفیان قزوین است که مدت ها متصدی حکومت این شهر بودند.
پدر حمدالله و نیز خود او با عنوان 'مستوفی' در دستگاه ایلخانان خدمت می‌کردند و حمدالله خود از نزدیکان خواجه رشیدالدین فضل‌الله بود و پس از او نیز همچنان سمت خود را در کارهای دیوانی حفظ کرد.
آرامگاه این مورخ در شهر قزوین در محله ملک آباد واقع شده و در 20 بهمن 1318 با شماره ثبت 332 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
7388*3013
خبرنگار: پریسا نوروزی**انتشار دهنده: رضا اولادی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال