هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

این روزها از همسایه‌داری خبری نیست!

روزنامه ولایت در شماره جدید خود در گزارشی با تیتر 'این روزها از همسایه داری خبری نیست!' موضوع تغییر سبک زندگی و خانه های آپارتمانی را مورد توجه قرار داده است.

فرزانه امامی خبرنگار ولایت در این مطلب نوشته است همسایگان به مثابه خواهر و اقوام نزدیک یکدیگر به حساب می‌آمدند ولی این روزها در بسیاری از محله‌ها همسایه از حال همسایه خودش بی‌اطلاع است و گاهی از پس کنجکاوی، شاید سوالی از همسایه خود بپرسد.
از آنجا که دنیای امروز، دنیای سریع تغییر و تحول است این تغییرات خیلی سریع وارد سبک زندگی انسان‌ها شده و یک دوره گذری را از سنت به مدرنیته برای آنان ایجاد کرده است، این مدرن بودن گرچه در بسیاری موارد شاید جذاب و خوشایند باشد ولی ماحصل اصلی آن تنهایی و گوشه‌نشینی برای مردم است.
خبرنگار ولایت در این زمینه گفت وگویی با محمدعلی حضرتی مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان قزوین داشته است و حضرتی در این مصاحبه از عدم رغبت مردم به همسایه‌داری می گوید: همسایگی یکی از موضوعات اجتماعی است که لابه‌لای زنجیره‌های زندگی ماشینی این روزها حیاتش را از دست داده است.
وی گفت: در گذشته همسایه کسی بود که سایه به سایه در لحظات شادی و غم همراهتان بود و در بسیاری موارد از خویشاوندان هم نزدیک‌تر می‌شدند؛ ولی امروز گاهی حتی نمی‌دانیم همسایه‌ی دیوار به دیوارمان نامش چیست.
این پژوهشگر با اشاره به تغییر سبک زندگی، در خصوص کاهش تعاملات همسایگی می‌گوید: این روزها هنجارها، روابط و مناسبات اجتماعی از همگرایی به گسست تبدیل شده است.و تا چندی پیش ‌تراز جامعه مطلوب این بود که کسی به کار دیگری کاری نداشته باشد و گاهی این موضوع تعمیم داده می‌شد که هرکسی مختار است کاری بکند و دیگران دخالتی نداشته باشند.
وی ادامه می‌دهد: این موضوع شاید اصلی قابل قبول برای زیست‌های اجتماعی باشد ولی در ساختار فرهنگ ‌مان تعریف‌هایی از همزیستی‌های اجتماعی داریم که مداخله نکردن در کار دیگران اگرچه درست است ولی بی‌محبتی و بی‌تفاوتی نیز نکوهش شده است.
حضرتی‌ها با بیان اینکه در گذشته مناسباتی بود که همسایگان را در قالب یک کل می‌دید، می افزاید: در احادیث آمده است که تا چهل خانه همسایه محسوب می‌شود و این حاکی از ارزش و اهمیت احترام و اعتماد همسایه و همسایگی بود که این روزها در سبک جدید زندگی از بین رفته است و دیگر ارتباطی میان همسایگان دیده نمی‌شود.
مدیرکل میراث فرهنگی قزوین در این باره خاطرنشان می‌کند: در گذشته اساسا واحدهای همسایگی در پیوند با یکدیگر قرار می‌گرفتند به عنوان مثال اگر یکی از اهل محل باردار بود همه‌ی خانم‌های محل کمک می‌کردند تا او آن دوران را بگذراند و همچنین در نگهداری نوزادش نیز کمک حال وی بودند و همچنین همسایگان در مراسم مختلف اعم از عروسی و عزا در کنار یکدیگر بودند، گویی از اعضای یک خانواده هستند و این کمک‌ها از آشپزی برای مهمانی و مراسم‌ بود تا کارهای گوناگون که میزبان نگران آنها نباشد.
این پژوهشگر حوزه مردم شناسی، با موثر دانستن نقش مهاجرت در تغییر این سبک توضیح می‌دهد: قزوین از قدم الایام شهر مهاجرپذیری بوده است ولی چون در گذشته مهاجرت در اندازه متعارف صورت می‌گرفت؛ جامعه میزبان، پذیرش مهاجرت را به خوبی انجام می‌داد و مهاجران در جامعه میزبان به خوبی هضم می‌شدند و به مرور زمان به یکی از افراد آن محل تبدیل می‌گشت و به عبارت دیگر تعداد محدود بود و توزیع به خوبی انجام می‌شد اما به مرور زمان این نسبت تغییر کرد یعنی مهاجرت زیادتر از حد معمول شد.
مدیرکل میراث فرهنگی استان می‌افزاید: در نظام شهرسازی جدید که از دهه‌های چهل شدت پیدا کرد ما با این پدیده مواجه شدیم که عملا برد و ظرفیت سرزمینی، اجتماعی و فرهنگی زیر پا گذاشته می‌شود و به شاخص‌های کمی توجه می‌شود و شاهد یک آشفتگی و گسیختگی فرهنگی و اجتماعی هستیم که مناسبات اجتماعی یکی از آن‌هاست.
حضرتی ها در پاسخ به سوال فرزانه امامی که آیا می‌شود همانند گذشته روابط همسایگی را تقویت کرد با بیان اینکه بازگشت به گذشته نه معقول است نه ممکن، می گوید: هر دوره‌ای اقتضای خاص خودش را دارد و اگرچه ما می‌توانیم روابط، سنت‌ها و روش‌های گذشته را استمرار ببخشیم و این کار نیازمند بازخوانی، مطالعه و آموزش است.
وی اضافه می‌کند: متاسفانه ما در کتاب‌های درسی‌مان خیلی به این مساله توجه نمی‌کنیم ولی در مدرسه است که پایه‌های فرهنگ جامعه گذاشته می‌شود و خانواده‌ها به دلیل مشغله زیاد دیگر نمی‌توانند مانند گذشته به گفتگو و آموزش فرزندان بپردازند و به علاوه رسانه‌ها هم این روزها یکی از نهادهای تاثیرگذار آموزش هستند که می‌توانند موثر عمل کنند ولی تعادل لازم وجود ندارد.
این پژوهشگر با بیان این مطلب که با تغییر مناسبات اجتماعی، شهرها از شهریت خود خارج و به خوابگاه تبدیل شده و زندگی‌های ماشینی رواج یافته است، عنوان می‌کند: در قدیم مکان‌هایی در شهر با عنوان میدان‌گاه وجود داشت و همه اهل محل اعم از پیر و جوان، زن و مرد، کودک و بزرگسال در کنار هم بودند و معاشرت می‌کردند.
وی اضافه می‌کند: این میدان‌گاه ها عملکردی متفاوت از پارک‌های امروزی داشتند و مردم در آن به صحبت از خود و زندگی و کارهایشان می‌پرداختند و در میان همین صحبت‌ها گره‌هایی از زندگی‌هایشان باز می‌شد، کارهایشان با کمک هم انجام و روابط گرم‌تر و صمیمی‌تر می‌شد؛ ولی امروز دیگر خبری از معاشرت نیست و شاید در پارک کنار هم بنشینند و صحبت کنند؛ ولی کاملا سطحی و گذرا!
حضرتی‌ها ساختار اجتماعی گذشته را مبتنی بر عنصر دوستی و یگانگی‌ها عنوان می‌کند و یادآور می‌شود: امروز شاید افراد از کنار همسایه خود عبور کنند و سلامی هم به یکدیگر ندهند اما در قدیم اعتماد بیشتر بود و از حال یکدیگر آگاه بودند مشکلات را عنوان و حل می‌کردند؛ ولی امروز حس کنجکاوی به دلیل عدم ارتباط بیشتر شده است و این کنجکاوی خود سبب‌ساز شکاف و دلخوری است!
'ایجاد پایانه صادراتی در قزوین، فرصتی برای توسعه استان است' تیتر مطلب دیگری از روزنامه ولایت است که به نقل از معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه و تجارت ایران نوشته شده است.
محمدرضا مودودی در گفت و گو با خبرنگار ولایت گفته است در سازمان توسعه و تجارت به دنبال ساختارهای جدید برای پایانه‌های صادراتی هستیم و امیدواریم قزوین که در این زمینه گام برداشته بتواند این فضا را ایجاد کرده و از این فرصت برای توسعه استان استفاده کند.
وی افزوده است: پایانه‌های صادراتی ابزار و زیرساخت توسعه صادرات هستند و متاسفانه با وجود مجوزهای زیادی که در این باره اخذ شده، هنوز به نتیجه مطلوب و موردنظر دست نیافته‌ایم.
روزنامه ولایت در شماره جدید خود همچنین در خبری با تیتر 'طرح جامع گردشگری دریاچه اوان امسال نهایی می‌شود' در گفت و گو با معاون گردشگی اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین از نهایی شدن این طرح تا پایان سال جاری خبر داده و نوشته است در طرح جدید به ملاحظات زیست محیطی توجه بیشتری شده است.
آشفتگی سیمای شهری استان قزوین به نقل از معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار،سخنان معاون هماهنگ کننده سپاه استان در نشست با خبرنگاران با تیتر 'هرکجا نظام احساس نیاز کند، بسیج حضور می یابد'، بازسازی و مرمت بقعه 65 امامزاده استان به نقل از مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان، سخنان استاندار در نشست شورای سیاست گذاری هفته پژوهش و فناوری، بازسازی گیلانغرب و 200روستای زلزله زده توسط بنیاد مسکن استان قزوین، داربستی شدن300هکتار از باغات انگور استان و صحبت های رئیس هیات جودو استان مبنی بر توانایی این هیات در برگزاری اردوهای بلند مدت از دیگر مطالب این شماره روزنامه ولایت است.
نشریه ولایت به سردبیری محمدحسن سلیمانی تنها روزنامه محلی استان قزوین است که شنبه تا چهارشنبه بر روی دکه های مطبوعاتی شهر قزوین قرار می گیرد.
7388*3013
خبرنگار: پریسا نوروزی**انتشار دهنده: رضا اولادی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال