رئیس اتحادیه شرکت های تعاونی دامداران ایران:

دولت مشکل فروش شیر دامداران را باید مرتفع کند

قزوین - ایرنا - رئیس اتحادیه شرکت های تعاونی کشاورزی دامداران ایران گفت: حل مشکل دامداران برای فروش شیر تولیدی باید مورد توجه جدی دولت قرار گیرد.

حسین نعمتی روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا، واردات شیر خشک به شکل قاچاق را یکی از مشکلات فروش شیر دامداران برشمرد و افزود: هرگاه با کاهش قیمت جهانی شیرخشک روبرو شویم، تولیدکنندگان داخلی شیر برای فروش محصول خود دچار مشکل می شوند.
وی ادامه داد: تفاوت قیمت بین شیر خشک قاچاق با شیر تازه دامداری ها، بسیاری از خریداران عمده این محصول را به خرید شیر خشک ترغیب می کند.
نعمتی، مصرف پائین شیر در کشور نسبت به سرانه جهانی را از دیگر مشکلات دامداران داخلی برای فروش این محصول اعلام و یادآور شد: تولید مازاد بر تقاضا نیز مشکل دیگر دامداران برای فروش شیر است.
رئیس اتحادیه شرکت های تعاونی کشاورزی دامداران ایران با بیان اینکه روزانه به طور میانگین 23 هزار و 500 تن و سالانه بین 8.5 تا 9 میلیون تن شیر در کشور تولید می شود، ادامه داد: در صورت ترویج فرهنگ مصرف شیر، تولید این محصول را می توان افزایش داد.
به گفته وی، در صورتی که مصرف شیر در کشور به میانگین جهانی نزدیک شود، این مشکل برطرف خواهد شد.
رئیس اتحادیه شرکت های تعاونی کشاورزی دامداران ایران اضافه کرد: برای حل معضل فروش شیر از دولت انتظار داریم ضمن تشدید مبارزه با قاچاق شیرخشک، به اجرای طرح ها و برنامه هایی بپردازد که بتوان مصرف سرانه این محصول در کشور را افزایش داد.
نعمتی، کمک به ساماندهی توزیع شیر خام را از سوی دولت خواستار و یادآور شد: مشکل توزیع موجب شده تا نقش واسطه ها افزایش یافته و دامداران تولید کننده شیر ضرر ببینند.
وی با بیان اینکه دولت قیمت هرکیلوگرم شیر خام را 14 هزار و 400 ریال تعیین کرده، افزود: به طور معمول کارخانه ها با قیمت کم تری و بین 9 تا 12 هزار و 400 ریال این محصول را از دامداران خریداری کرده و به این شکل تولیدکننده دچار آسیب و زیان می شود.
وی، قیمت خرید شیر از دامداران را تابع ویژگی هایی چون صنعتی یا سنتی بودن، بار میکروبی، میزان پروتئین و چربی و نیز مقدار آن دانست و گفت: هزینه های تولید این محصول بستگی به شرایط مختلف دارد اما در حال حاضر هزینه تولید هرکیلوگرم شیر در برخی واحدها بین 12 تا 14 هزار ریال است که برای تولیدکنندگان آن قابل توجیه نیست.
این فعال صنعت دام بر لزوم حذف نقش واسطه ها از صنعت دام تاکید و اضافه کرد: اگر نقش واسطه ها در صنعت دام حذف و یا کم رنگ شود، حاشیه سود دامداران نیز افزایش یافته و می توانند با اطمینان و آسودگی خاطر بیشتری به کار تولید و کمک به تامین غذای مردم بپردازند.
وی در ادامه خواستار اجرای مستمر طرح توزیع شیر در مدارس شد و گفت: این طرح متاسفانه به شکل مستمر و درست اجرا نمی شود.
رئیس اتحادیه شرکت های تعاونی کشاورزی دامداران ایران با اشاره به اینکه توزیع شیر در مدارس با روش نامناسبی آغاز شده، ادامه داد: این در حالی است که به طور معمول کیفیت شیرها نیز در حد مطلوبی نبوده و همین موضوع باعث شده تا دانش آموزان استقبال خوبی از مصرف آن نداشته باشند.
نعمتی در پایان یادآور شد: انتظار می رود دولت مطالبات دامداران را نیز در رابطه با طرح توزیع شیر مدارس نیز زودتر پرداخت کند.
3013/8054* خبرنگار: رضا اولادی** انتشار دهنده: رضا اسدی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال