هدف گذاری برای ایجاد 100 هکتار واحد گلخانه ای در استان قزوین

قزوین-ایرنا- مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی قزوین گفت: این دستگاه امسال برای ایجاد 100 هکتار واحد گلخانه ای در استان هدف گذاری کرده است.

به گزارش ایرنا، احمد مستخدمی روز سه شنبه در نشست بررسی نقش کشاورزی در اقتصاد مقاومتی که با موضوع اجرای روش های نوین آبیاری و توسعه واحدهای گلخانه ای برگزار شد، افزود: سهمیه قزوین برای گسترش واحدهای گلخانه ای خود در راستای پیشبرد سیاست های اقتصاد مقاومتی در سال جاری 20 هکتار است اما این رقم را سازمان جهاد کشاورزی استان به پنچ برابر افزایش داده است.
وی اضافه کرد: هم اکنون مساحت واحدهای گلخانه ای استان 51 هکتار است که این رقم معادل نیم درصد مساحت گلخانه های کشور است.
مستخدمی با بیان اینکه در سطح کشور به میزان 9 هزار هکتار واحد گلخانه ای وجود دارد، ادامه داد: قزوین رتبه بیست و یکم استان های کشور را به لحاظ وسعت واحدهای گلخانه ای در اختیار دارد.
این مقام مسئول با بیان اینکه واحدهای گلخانه استان به سه دسته تولید کننده سبزی و صیفی جات، نشاء سبزی و صیفی جات و گل و گیاهان زینتی تقسیم می شوند، افزود: امیدواریم با کمک مدیریت ارشد استان بتوانیم اهداف توسعه ای خود در بخش گلخانه ها را پیاده سازی کنیم.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی قزوین در ادامه به مزایای کشت گلخانه ای اشاره کرد و گفت: صرفه جویی در مصرف آب، بهبود عملکرد و افزایش تولید، ارتقای کیفیت، سازگاری با شرایط خشکسالی، امکان کشت بیرون از خاک و استفاده بهینه از نهاده های کشاورزی از جمله مزایای این نوع کشت به شمار می رود.
وی اظهار داشت: در مجموع به میزان 302 هکتار پرونده برای ایجاد واحدهای گلخانه ای در سطح استان وجود دارد که در صورت تامین آب و منابع مالی و رفع سایر موانع می توانند به زودی عملیاتی شوند.
مستخدمی در ادامه با اشاره به اینکه سازمان جهاد کشاورزی استان ایجاد یک شهرک گلخانه ای یک هزار هکتاری در خرمدشت تاکستان را در نظر دارد، اظهار کرد: امیدواریم با همراهی مدیران و دستگاه های استان و مشارکت سرمایه گذاران داخلی و خارجی شاهد اجرای این طرح بزرگ باشیم.
براساس آخرین آمار، سالیانه هفت هزار و 500 هکتار محصول گلخانه ای در استان قزوین تولید می شود.
در حال حاضر 104 واحد گلخانه ای در استان قزوین به فعالیت می پردازند که از این تعداد 86 واحد به تولید انواع صیفی جات و 18 واحد نیز به تولید گل و گیاهان زینتی می پردازند.
3013/ 6128

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال