دوره آموزشی ایده های نو واکسیناسیون طیور در قزوین برگزار شد

قزوین - ایرنا - دوره آموزشی ایده های نو در واکسیناسیون طیور جهت کلینیسین های بخش خصوصی در اداره کل دامپزشکی استان قزوین برگزار شد.

به گزارش ایرنا، معاون توسعه مدیریت و منابع اداره کل دامپزشکی استان قزوین در این کارگاه آموزشی گفت: در این دوره آموزشی اطلاعات جدید و تجربیات کشورهای مختلف در رابطه با واکسیناسیون طیور علیه بیماری های آنفلوانزا، نیوکاسل، گامبورو و برونشیت، که ازمهمترین بیماری های ویروسی طیور است مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
'وحید کشاورز' افزود: بیماری های آنفلوانزا، نیوکاسل، گامبورو و برونشیت چهار بیماری مهم طیور بوده که در صورت وقوع می تواند تلفات بالایی را در بر داشته باشد و یکی از مهمترین روشهای پیشگیری از این بیماریها واکسیناسیون بوده که موفقیت در آن نیازمند اجرای صحیح بر اساس یک برنامه کاربردی می باشد.
وی تصریح کرد: رعایت زنجیره سرد در حمل و نگهداری واکسن، استفاده در زمان مناسب و همچنین انجام صحیح واکسیناسیون، یکی از اصول مهم در امنیت زیستی در واحدهای مرغداری است که بهره گیری از ایده های نو و دانش روز می تواند نقش مهمی در افزایش کارایی واکسیناسیون در پیشگیری از بیماری های طیور و به تبع آن کاهش موارد بروز بیماری و زیان های اقتصادی متعاقب آن داشته باشد.
کشاورز اضافه کرد: این موضوع در استان قزوین که یکی از قطب های مهم پرورش طیور در کشور است حایز اهمیت است و باتوجه به برنامه ریزی به عمل آمده، دوره های مشابه و با موضوع بیوسکوریتی (امنیت زیستی) برای مرغداران استان نیز در برنامه های این معاونت قرار داشته که در قالب برنامه های آموزشی و ترویجی برگزار خواهد شد.
استان قزوین دارای پنج دامپزشک تخصصی، 165 دامپزشک عمومی، 15 کارشناس ارشد، 23 کارشناس، 90 کاردان و 15 تکنسین دامپزشکی است.
7390/ 614

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال