بنای یادمان شهدای گمنام قزوین، شهره از گمنامان شد

قزوین - ایرنا - به مناسبت روز بزرگداشت شهدا، بزرگترین بنای یادمان شهدای گمنام کشور در بوستان فدک قزوین به بهره برداری رسید.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین رزو پنجشنبه در حاشیه بهره برداری از یادمان شهدای گمنام، گفت: امیدوارم طراحی و اجرای سازه این بنا، اثری ماندگار و در شان شهدای دفاع مقدس باشد.
ˈمحمدنادر محمدزادهˈ با اشاره به دشواری های ساخت این بنای یادمان افزود: در این بنا از عناصر ساده و حداقلی بهره گیری شده تا جایی که با مدد از معماری ایرانی و استعاره از عناصر اربعه و چهارطاقی و توجه همزمان به برونگرایی و درونگرایی، به مفاهیمی چون رشد بالندگی، حس آزادی و دفاع توجه ویژه ای شده است.
وی اضافه کرد: این بنا شامل چهار طاق در پوسته خارجی و چهار طاق در پوسته داخلی به نشانه هشت سال دفاع مقدس و تعداد شهدای مدفون شده در این مکان می باشد.
محمدزاده اضافه کرد: بنای یادمان شهدای گمنام قزوین نمایی از گل لاله را تداعی می کند که میانه دو طاق جنوب غربی آن نمایانگر جهت قبله و بعنوان شاخص ترین و بارزترین اثر در بوستان فدک، دارای دورنمایی زیبا می باشد.
این مسوول افزود: این بنا پس از مدفون شدن هشت شهید گمنام در سال 81 و براساس پیشنهاد اداره کل راه و شهرسازی مبنی بر احداث یک بنای یادمان رفیع به لحاظ موقعیت خاص، پس از طراحی،عملیات ساخت آن از تیرماه سال 87 آغاز گردید.
محمدزاده با اشاره به مساحت 400 متر مربعی این بنا، گفت: برای احداث این بنای یادمان 890 متر مکعب بتن سیاه و 950 متر مربع بتن سفید بکار رفته است.
وی در پایان افزود: تاکنون 9 میلیارد و 995 میلیون ریال برای این بنا هزینه شده است.
محمد زاده، ارتفاع سازه بیرونی را 41/36 متر و ارتفاع سازه داخلی را 50/15 متر اعلام و اظهارکرد: ترکیب این دو مقیاس با دو رویکرد برونگرا (در مقیاس شهری) و درونگرا ( در مقیاس انسانی ) و با استفاده از یک فرم واحد، ضمن سادگی در طرح، دو مفهوم متضاد را القا می نماید.
در ادامه این آیین دست نوشته از سوی دکتر فاطمه حنیفی فرزند شهید جاوید الاثر اکبر حنیفی خوانده شد.
627/ 614

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال