طرح مجموعه شهری قزوین در شورایعالی شهرسازی مورد بررسی قرار گرفت

قزوین - ایرنا - معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین گفت: طرح مجموعه شهری قزوین به همراه هفت شهر پیرامونی آن شامل اقبالیه، الوند، محمودآباد، شریفیه محمدیه و بیدستان در نخستین نشست شورایعالی شهرسازی و معماری ایران مورد بررسی قرار گرفت.

ˈمحسن اسماعیلیˈ روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مجموعه شهری قزوین به عنوان ششمین طرح مورد بررسی در شورایعالی شهرسازی و معماری ایران پس از شهرهای تهران، مشهد، تبریز، اصفهان و شیراز می باشد.
وی اظهارکرد: مسایل دیده شده در این طرح شامل ایفای نقش و سهم موثر در تحقق سند چشم انداز و برنامه توسعه ملی، تقویت نقش و وظیفه شهر قزوین بعنوان یکی از شهرهای میانی بزرگ کشور، ایفای نقش مکمل در رابطه با هم افزایی مجموعه ها و محدوده های پیرامونی بویژه مجموعه شهر تهران و استان های گیلان، همدان و زنجان، تقویت پایداری و پویایی زیست محیطی، تنظیم روابط و ساختار درونی مجموعه شهر قزوین و در نهایت ایفای نقش گره گاهی و مرکز ثقل در نظام حمل و نقل باراندازی و انبارداری در سطوح ملی و منطقه ای می باشد.
اسماعیلی با اشاره به اینکه این طرح نقش و سیاست توسعه فضاهای کانون سکونتی را تعیین می سازد، تاکید کرد: وسعت طرح مجموعه شهری قزوین 1/9 درصد استان بوده که 59 درصد جمعیت استان و 72 درصد جمعیت شهری استان قزوین را شامل می شود.
وی با اشاره به محدوده جغرافیایی این طرح، اضافه کرد: در بخش شمالی تا حوزه کامان و زرشک، در بخش شرقی تا نیروگاه شهید رجایی قزوین، از غرب تا کوهین و از جنوب تا حوزه لیا و تا نزدیکی های تاکستان را دربرمی گیرد.
این مسوول گفت: عدالت اجتماعی و قضایی در قلمرو مجموعه شهری، احترام به طبیعت و محیط زیست، تضمین پایداری توسعه و کاهش فقر و گسترش رفاه را می توان از جمله ارزش های آرمانی این مجموعه عنوان کرد که در نهایت بایستی محقق گردد.
وی به چشم انداز این طرح نیز اشاره کرد و افزود: مجموعه شهر قزوین شهری یکپارچه، پویا و متوازنی است که متشکل از شهرهای همکار، مرکزی برای تعامل و مبادلات آموزشی - پژوهشی - فرهنگی - اقتصادی و حمل و نقل در سطح مناطق و شبکه شهرهای میانی بزرگ کشور و برخوردار از هم افزایی صنایع پاک، خدمات برتر و کشاورزی دانش بنیان و گردشگری مبتنی بر تاریخ و فرهنگی ایرانی و اسلامی خواهد بود.
627/ 614

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال