هیات سرمایه گذاری چینی با پروژه مترو هشتگرد-قزوین آشنا شدند

یک هیات سه نفره سرمایه گذاری چینی در امور ریلی و راه آهن به منظور بررسی سرمایه گذاری و اجرای پروژه مترو هشتگرد به محمدیه قزوین با حضور در این استان با اطلاعات اولیه طرح یاد شده آشنا شدند.

به گزارش ایرنا، این هیات سرمایه گذاری سه شنبه شب برای کسب اطلاعات در مورد پروژه مترو هشتگرد به محمدیه و راه آهن قزوین، بویین زهرا-قم با استاندار و جعی از مسوولین استان قزوین دیدار کردند.
استاندار قزوین در دیدار با هیات سرمایه گذاری چینی با اشاره به این که قزوین از مزیت های فراوانی برخوردار است،گفت:یکی از این مزیت ها نزدیکی به مرکز کشور و دیگری حلقه اتصال این استان به هشت استان دیگر می باشد که می تواند کار تنظیم بازار 32 میلیون نفری را برعهده داشته باشد.
مهندسˈاحمد عجمˈ با اشاره به این که قزوین از زیرساخت های جاده ای و ریلی مناسبی بهره مند است،خاطر نشان کرد:مسیر اتصال راه آهن ایران به ترکیه و اروپا از استان قزوین عبور می کند.
استاندار قزوین با برشمردن اهداف استان برای همکاری با سرمایه گذاران چینی در رابطه با سرمایه گذاری در پروژه مترو هشتگرد به محمدیه قزوین و راه آهن قزوین-بویین زهرا –قم،اظهار کرد:روابط و مناسبات خوب اقتصادی میان دو کشور، جذب سرمایه گذاری خارجی و سرعت عمل در کار دلایلی است که ما را به همکاری با هیات چینی علاقه مند می کند.
مقام عالی اجرایی استان قزوین در ادامه به معرفی اطلاعات اولیه دو پروژه یاد شده پرداخت و اظهار داشت :این نشست به منظور آشنایی اولیه هیات سرمایه گذاری چینی با طرح های ریلی قزوین برگزار شد و در صورت توافق میان دو طرف فرصت خوبی برای همکاری وجود دارد.
مدیرکل مسکن و شهرسازی استان قزوین نیز در ادامه این نشست به معرفی اطلاعات پروژه هشتگرد به محمدیه قزوین پرداخت و گفت:مطالعه این طرح توسط دانشگاه صنعتی اصفهان انجام شده است و هم اکنون امکان سنجی و مسیریابی آن نیز صورت گرفته است.
ˈنادر محمد زادهˈ طول مسیر اجرای متروی هشتگرد به محمدیه را 70 کیلومتر خواند و اظهار کرد:نبود عارضه طبیعی و هموار بودن از ویژگی های این مسیر به شمار می رود.
وی با اشاره به این که 5 ایستگاه در طول این مسیر برای سرعت مناسب مترو در نظر گرفته شده است،اظهار کرد:خط این مسیر برای سرعت 240 کیلومتر زیرسازی می شود ولی به دلیل این که این خط به مترو هشتگرد-کرج و تهران متصل است، سرعت مترو آن بر اساس سرعت 160 کیلومتر پیش بینی شده است.
این مسوول در پایان با اشاره به این که مجموع سرمایه گذاری برای اجرای مترو هشتگرد به محمدیه قزوین 263 میلیون یورو برآورد و زمان پیش بینی اجرای طرح حدود 4 تا 5 سال پیش بینی شده شده است، اظهار کرد:81 میلیون یورو از اعتبار یاد شده باید در بخش پل و زیرساخت هزینه شود و 182 میلیون یورو نیز در بخش ریل گذاری، تجهیز و ساخت ایستگاه ها هزینه می شود.
مدیرکل دفتر امور اقتصادی استانداری قزوین نیز در این نشست به معرفی اطلاعات طرح قطار قزوین-بویین زهرا –قم پرداخت و گفت:این خط به طول 182 کیلومتر مسیر شمال غرب به مرکز کشور را به طول 70 کیلومتر کوتاه می کند.
ˈمحسن مبارکیˈ با اشاره به این که حدود 85 درصد از مسیر پیش بینی شده برای این خط آهن را دشت و تخته سنگ های کوچک تشکیل می دهد،اظهار کرد:مجموع طول پلهایی که در این مسیر باید ساخته شود 320 متر برآورد شده است.
این مسوول خاطر نشان کرد:برای اجرای این پروژه سرمایه گذاری 280 میلیون دلار سرمایه گذاری پیش بنی شده است.
سرپرست گروه سرمایه گذاری چینی و مدیر امور اقتصادی و سرمایه گذاری شرکت فنی و مهندسی شماره 3 قطار شهری چین نیز در این نشست با اشاره به این که کشورش با جمهوری اسلامی ایران مناسبات سیاسی و اقتصادی خوبی دارد،گفت:فرصت های سرمایه گذاری خوبی در کشور ایران وجود دارد.
ˈیویونگ سونگˈ در ادامه به بیان نکاتی در مورد دو طرح ریلی یاد شده در استان قزوین پرداخت و اظهار کرد:پس از بازگشت به چین و انجام مطالعات لازم در مورد دو پروژه معرفی شده، در مورد مناسبت ترین بخشی که بشود در مورد این پروژه سرمایه گذاری صورت داد برای رسیدن به توافق مذاکره می کنیم.
مطالعات اجرای مترو هشتگرد به محمدیه قزوین و راه آهن قزوین به قم از مصوبات سفر سوم هیات دولت به استان قزوین به شمار می رود.
7392/ 1644

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال