50 درصد آب کشتزارهای پایاب سد شیروان تامین شد

بجنورد- ایرنا- مدیر امور آب و خاک و فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: با بارندگی های اخیر، نیمی از آب زراعی مورد نیاز برای کشتزارهای پایاب سد بارزوی شیروان تامین شده است.

سیدابراهیم سیدی روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا، میزان بارندگی ها از اول مهر 97 تا 17 فروردین امسال در شیروان را 189 میلی متر عنوان کرد.
وی اظهار داشت: سد بارزو 5 هزار و 760 هکتار از کشتزارهای پایین دست را مشروب می سازد که نیمی از آن عرصه زراعی و نیمی باغی است.
وی با اشاره به افزایش حجم آب مخزن سد بارزو در مقایسه با پارسال، گفت: هم اکنون حجم آب سد به 35 میلیون مترمکعب رسیده که در مقایسه با وضعیت تنش آمیز پارسال، بهبود یافته است.
سیدی با بیان اینکه بارش ها وضعیت رودها و چشمه سارهای منطقه را نیز تقویت کرده است، افزود: سهم آب کشاورزی از سد بارزوی شیروان 44 میلیون مترمکعب است که پارسال تنها 20 درصد آن تامین شد.
مدیر امور آب و خاک و فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: برای کشتزارهای پایاب سد بارزو، اکنون مطالعه اجرای 2 هزار هکتار سامانه نوین آبیاری در برنامه است که هزار هکتار آن در دست اجرا است.
سیدی افزود: عملکرد آبیاری در مزارع سنتی 45 درصد است که با اجرای سامانه های تحت فشار این میزان به 75 درصد افزایش خواهد یافت.
شهرستان شیروان 105 هزار هکتار عرصه کشاورزی و باغی و 12 هزار بهره بردار کشاورزی دارد.
7186/5132

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال