۵۰۰ ناشر به صورت حرفه ای در کشور فعالیت می کنند

بجنورد- ایرنا- مدیرعامل خانه کتاب ایران گفت: از مجموع ۱۷ هزار پروانه نشر که در سطح کشور صادر شده فقط کمتر از ۵۰۰ ناشر به مفهوم حرفه ای در این حوزه فعالیت می کنند.

نیکنام حسینی پور روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در بجنورد اظهار داشت: آمار ۱۷ هزار پروانه نشر صادر شده نشان دهنده تعداد ناشران نیست زیراکه بسیاری از ناشران پروانه فعالیت گرفته اند اما، فعالیتی در این حوزه ندارند.
وی افزود: از مجموع پروانه های صادر شده شاید حدود پنج هزار ناشر داشته باشیم که باز هم بخشی از آنها فعال هستند و هم اینک فقط کمتر از ۵۰۰ ناشر به صورت حرفه ای کار می کنند.
حسینی پور گفت: نشر در کشور ما چاره ای جز حرکت به سمت حرفه ای شدن برای حضور در بازارهای خارجی و ادامه حیات در بازار داخلی ندارد.
وی با اشاره به چاپ و تولید افزون بر یکهزار جلد کتاب در سال گذشته، افزود: امسال نیز تا الان این میزان با پارسال برابری می کند که امیدواریم تا پایان سال این میزان تغییر کند.
مدیرعامل خانه کتاب ایران اظهار داشت: با وجود این و با توجه به شرایط اقتصادی کشور در برخی حوزه ها، کتاب های تجدیدچاپ شده کمتر شده و کتاب های چاپ اول رو به افزایش است که خود یک آسیب تلقی می شود.
وی گفت: در کنار این مساله باید برای افزایش ترجمه در حوزه کتاب نیز فکر اساسی کرد زیراکه اکنون بیشتر ترجمه ها به سمت کتاب های کودک و نوجوان رفته است.
وی افزود: ترجمه خوب است ولی باید دوطرفه باشد و به سایر حوزه ها نیز تعمیم داده شود.
حسینی پور در ادامه یادآور شد: هم اینک در سطح کشور افزون بر یک هزار و ۵۰۰ کتابفروشی داریم که فقط بخشی از آنها صرفا کار کتابفروشی می کنند و بخشی از آنها ترکیبی از کتابفروشی و فروش لوازم التحریر و سایر ملزومات فرهنگی هستند.
وی با اشاره به محدود بودن عرضه کتاب به معنای واقعی، اظهار داشت: شرایط اقتصادی کشور به نوعی اقتضا کرده که در کنار فروش کتاب سایر ملزومات و محصولات فرهنگی نیز در کتابفروشی ها ارائه شود.
حسینی پور با تاکید بر اینکه فرهنگ در کشور ما وضعیت خوبی ندارد، گفت: باید بیشتر از این به این مقوله مهم در کشور توجه شود.
به گزارش ایرنا؛ مدیرعامل خانه کتاب ایران برای شرکت در آیین دومین عصر کتاب کشور که به منظور تجلیل از سه تن از مفاخر خراسان شمالی حاج داراب بدخشان، محمود اکرامی فر و احمد عضدی برگزار شد به این استان سفر کرده است.
ط/ 6042

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال