استاندار خراسان شمالی: صنعت و خدمات استان حلقه اتصال ندارند

بجنورد- ایرنا- استاندار خراسان شمالی با بیان اینکه حلقه وصل بین بخش صنعت و خدمات در استان وجود ندارد گفت: عمده تقاضاهای خدماتی صنایع سنگین استان از سایر استانها تامین می شود.

به گزارش ایرنا محمدعلی شجاعی پنجشنبه شب در نشست شورای اداری اسفراین با اشاره به ظرفیت بالای صنعتی این شهرستان گفت: پیشران اقتصای این خطه از کشور صنعت است و باید بر اساس آن حرکت و رشد کند.
شجاعی گفت: یکی از نداشته های استان صنایع خرد و کوچک که باید برای رونق آن برنامه داشته باشیم.

*نرخ بیکاری در اسفراین بیش از میانگین کشوری است
شجاعی با اشاره نرخ 11.9 درصدی بیکاری در اسفراین گفت: نرخ بیکاری در این شهرستان با وجود اینکه پیشران اقتصادی آن صنعت است بیشتر از میانگین کشوری است.
استاندار خراسان شمالی افزود: اگر بخش خدمات با صنعت ارتباط خوب برقرار و بتواند نیازها آن را تامین کند هم در رونق اقتصادی و هم در کاهش بیکاری شهرستان بسیار موثر خواهد بود.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به جشن چهل سالگی انقلاب گفت: باید داشته ها و دستاوردهای انقلاب به خوبی به مردم اطلاع رسانی شود.

*نگاه های بسته ای بخاطر تمرکز گرایی در مرکز استان است
نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: دانشگاه باید علم را به ثروت تبدیل کند و پژو هش ها را در تولید به کار گیرد.
هادی قوامی با تاکید بر ضرورت ماموریت گرا و آمایشی بودن دانشگاه ها بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در استان نیز باید دانشگاهای ماموریت گرا و نگرش آمایشی داشته باشند.
وی افزود: نگاه بسته ای در استان وجود دارد که می خواهد همه ظرفیت ها به مرکز استان محدود و متمرکز کند.
قوامی گفت: تمرکز باعث مهاجرت به مرکز استان می شود و به همین علت هم اکنون دو سوم جمعیت مرکز استان را حاشیه نشین ها تشکیل می دهند.
وی افزود: مرکز استان باید مغز متفکر استان باشد و برنامه ریزی کند که در پهنه 28 هزار کیلومتر مربعی استان، هر نقطه بر اساس اصل 48 قانون اساسی به فراخور استعدادش رشد کند و تبعیض در کار نباشد.

*بخش خصوصی به کمک رونق گردشگری بیاید
فرماندار اسفراین هم در این نشست با اشاره به ظرفیت های بالای گردشگری در شهرستان گفت: برا ی رونق گردشگری و بهبود زیر ساخت ها نیازمند ورود بخش خصوصی به این حوزه هستیم.
طاهر رستمی گفت: گردشگری شهرستان می تواند در صورت توجه به آن همپای صنعت در رونق اقتصادی منطقه موثر باشد.
وی گفت: در بخش راه و حمل نقل پروژه راه آهن اسفراین 65 درصد پیشرفت فیزیکی در بخش زیر سازی دارد و با بهره برداری از آن استان خراسان شمالی به راه آهن کشور متصل می شود.
رستمی افزود: پروژه میامی - جاجرم - اسفراین- بام - دوغایی ، راه اسفراین به شیروان ، اسفراین به مشکان در خراسان رضوی و چهار بانده کردن محور اسفراین – بجنورد ، اسفراین -سبزوار از مهم ترین پروژه های این حوزه در شهرستان اسفراین است که به ثمر نشستن آن در رونق اقتصادی تاثیر به سزایی خواهد داشت.
به گزارش ایرنا استاندار خراسان شمالی در سفر به شهرستان اسفراین از صنایع بزرگ فولاد ، لوله گستر و صنایع بخش خصوصی شرکت آذین فورج و کیمیای صبا بازید کرد و در جریان پیشرفت طرح های تکمیلی این واحدها قرار گرفت.
استاندار همچنین در روستای کلات از توابع بخشی مرکزی این شهرستان حضور یافت و به مشکلات این منطقه رسیدگی کرد.
مرکز شهرستان 120 هزار نفری اسفراین در 60کیلومتری جنوب شرق بجنورد قرار دارد؛ این شهرستان با دارا بودن 2 صنعت بزرگ فولاد و لوله گستر. صنایع پایین دست ان ها قطب صنعتی خراسان شمالی محسوب می شود.
7189/ 6042

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال