رئیس امور بین الملل فرابورس ایران:

خراسان شمالی آخرین رتبه شاخص درآمد کشوری را دارد

بجنورد- ایرنا- رئیس امور بین الملل فرابورس ایران گفت: استان خراسان شمالی آخرین رتبه را در شاخص درآمد کشوری دارد.

به گزارش ایرنا مهسا توکلی روز چهارشنبه در همایش استانی نقش بازار سرمایه در تامین مالی بنگاه ها و پروژه ها در شیروان اظهار داست: نداشتن راه ارتباطی مناسب با کشور همسایه برای برقراری ارتباطات تجاری، نبود بازارچه مرزی و توسعه نیافتگی صنعت به خصوص صنایع کوچک و متوسط از مشکلات این استان است.
وی متصل نبودن به شبکه راه آهن سراسری، نبود صنایع تبدیلی مناسب برای ایجاد ارزش افزوده بالا در محصولات کشاورزی، ضعف شبکه آبیاری و سنتی بودن مزارع و باغ ها و عدم استفاده مناسب از نیروی کار ارزان در استان را از دیگر تنگناهای خراسان شمالی برشمرد.
توکلی با اشاره به بحث گردشگری گفت: گردشگری یکی از ظرفیت های ویژه خراسان شمالی و شیروان است که باید روی آن کار شود ولی علی رغم دارا بودن شرایط و قابلیت فراوان برای توسعه این بخش، کار زیادی در این خصوص انجام نشده است.
معاون امور عمرانی استاندار خراسان شمالی هم گفت: با صرف اعتبارات دولتی نمی توان توسعه را به استان آورد و باید پای بخش خصوصی به منطقه باز شود.
رضا رجب زاده افزود: باید بخشی از پروژه ها را به بخش خصوصی واگذار کرد که مناسبات پولی حرف اول را می زند و اگر طرحی توجیه اقتصادی داشته باشد انگیزه ای برای سرمایه گذار است.
وی گفت: به دستگاه های اجرایی مخصوصا شهرداری پیشنهاد می کنم اعتبارات بیشتری را صرف مطالعات کرده و از تخصصی ترین ابزارهای موجود در این زمینه استفاده کنند.
فرماندار شیروان نیز با بیان اینکه به منابع مالی و توسعه به شدت نیاز است، گفت: هم اکنون کمبود اعتبار در همه بخش ها و کمبود اطلاعات در تامین اعتبارات داریم.
امین رضا مرآتی اظهار داشت: هم اکنون طرح های نیمه تمام در شیروان زیاد است که هزینه های بسیاری را بر کشور تحمیل می کند و اگر متکی به منابع مالی دولت باشیم چشم انداز روشنی برای آن نیست.
وی گفت: امور کشور به شدت دولتی شده و این در حالی است که در دنیا مباحث توسعه را در راستای غیردولتی دنبال می کنند که اگر با این شرایط جلو برویم و به منابع دولت متکی باشیم آینده نگران کننده ای خواهیم داشت.
مرآتی با اشاره به اینکه باید از ظرفیت های مختلف همچون بورس نهایت بهره را برد، افزود: در شیروان و استان باید با علم و اقتصاد روز برنامه هایمان را اجرا کنیم تا پیشرفت عملی صورت گیرد.
نخستین همایش استانی نقش بازار سرمایه در تامین مالی پروژه ها و بنگاه های اقتصادی روز چهارشنبه با حضور شماری از مسئولان خراسان شمالی و کارشناسان اقتصادی ملی در شیروان برگزار شد.
7186/5132

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال