چغندرکاران شیروان برای تحویل محصول به کارخانه قند تردید دارند

بجنورد- ایرنا- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: چغندرکاران شیروان علی رغم قرارداد و تعهد خود، برای تحویل محصول تولیدی به کارخانه قند این شهرستان تردید دارند.

محمدجواد تشکری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: قیمت محصول در بازار افزایش پیدا کرده و کشاورزان ترجیح می دهند محصول خود را به جای تحویل به کارخانه، با قیمت بالاتری در بازار بفروشند.
وی با بیان اینکه کشاورزان باید به قرارداد با کارخانه پایبند باشند، گفت: شکر جزو محصولات راهبردی است که باید کشور در تامین آن به خودکفایی برسد و کشاورزان باید بر اساس تعهد خود در تحویل محصول خود، به کارخانه همکاری های لازم را در این زمینه داشته باشند.
تشکری، قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم چغندر قند با عیار 16 درصد را سه هزار و 35 ریال عنوان کرد و افزود: کارخانه قند شیروان براساس شیوه نامه اقدام به خرید تضمینی محصول کشاورزان می کند که این قیمت در بازار نوسان دارد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: پارسال یکهزار و 200 میلیارد ریال از مطالبات چغندرکاران توسط کارخانه قند شیروان پرداخت شد و امسال هم تا پایان مهرماه کل مطالبات آنان به صورت 100 درصدی پرداخت شده است.
تشکری با بیان اینکه از مهرماه تا کنون 40 درصد مطالبات چغندرکاران این شهرستان که اقدام به تحویل محصول خود به کارخانه کرده اند، پرداخت شده، افزود: کارخانه قند در بازه زمانی 45 روزه باید به تعهدات خود عمل کند که تاکنون این امر صورت گرفته است.
وی ضمن تاکید بر اینکه کارخانه قند باید مطالبات چغندرکاران را به موقع پرداخت کند، گفت: قرار است مشوق هایی برای کشاورزان در نظر گرفته شود تا انگیزه آنان برای تحویل محصول به کارخانه بیشتر شود.
34 درصد از کشتزارهای چغندر قند خراسان شمالی مربوط به شیروان است.
کارخانه قند شیروان با ظرفیت اسمی مصرف روزانه چهار هزار تن چغندر قند، تنها 3 ماه از سال به فعالیت چغندری می پردازد.
امسال 2 هزار و 200 هکتار چغندر قند بهاره در خراسان شمالی کشت شد که پیش بینی می شود از این سطح 85 هزار تن محصول تولید شود.
7186/5132

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال