85 درصد مشترکان خانگی در خراسان شمالی الگوی مصرف آب را رعایت می کنند

بجنورد-ایرنا- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی گفت: 85 درصد از مشترکان خانگی آب در این استان الگوی مصرف را رعایت می کنند.

غلامحسین ساقی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: اکنون 88 درصد از مشترکان این شرکت مربوط به بخش خانگی است که 85درصد از آنان کمتر از الگوی مصرف، آب آشامیدنی استفاده می کنند.
وی با اشاره به اینکه سرانه مصرف هر مشترک در الگوی تعریف شده، 20 مترمکعب در هر ماه است، خواستار اصلاح و تغییر در تعریف الگوی مصرف آب آشامیدنی شد.
ساقی با بیان اینکه اکنون متوسط مصرف آب مشترکان خانگی در این استان 13.6 مترمکعب است تصریح کرد: الگوی مصرف اکنون 20 مترمکعب است و این رقم در زمانی تعریف شده بود که بعد خانوار ایرانی 4.7 نفر بود اما اکنون بعد خانوار به سه نفر کاهش یافته است و بر این اساس الگوی مصرف هم باید کمتر شود.
وی افزود: انتظار می رود سرانه الگوی مصرف به 15 یا 14 متر مترکعب در هر دوره کاش یابد.

* حفر و تجهیز 17 حلقه چاه
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی در بخش دیگر سخنان خود به برنامه های این شرکت برای تامین آب آشامیدنی شهرهای استان در تابستان امسال اشاره کرد و گفت: برای تامین آب آشامیدنی شهروندان در تابستان امسال 17 حلقه چاه در شهرهای مختلف حفر و یا تجهیز و وارد مدار می شود.
وی خاطرنشان کرد: در شهر شیروان 2 حلقه چاه حفر شده است و یک حلقه چاه دیگر حفر می شود، در شهر راز یک چاه دستی و یک چاه عمیق تجهیز می شود و در شهر اسفراین هم بنا است پنج حلقه چاه حفر شود البته یک حلقه چاه پیش تر حفر شده است که برای بهره برداری تجهیز می شود.
ساقی افزود: برای تامین آب آشامیدنی در شهر آشخانه سه حلقه چاه حفر شده که این چاه ها 35 کیلومتر با شهر فاصله دارد و قرار است انتقال آب به روش خرید تضمنی یا بی.او.تی و با مشارکت سرمایه گذار بخش خصوصی اجرایی شود.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی اظهار کرد: در این طرح این شرکت، آب را از بخش خصوصی خرید می کند و بر اساس برآوردهای انجام شده، این طرح تا پایان سال 97 به بهره برداری می رسد.
وی با بیان اینکه شهر فاروج با تنش آبی روبه رو است گفت: برای تامین آب مورد نیاز شهروندان فاروج یک حلقه چاه حفر شده و یک حلقه چاه دستی در حال حفر است که وارد مدار می شود و یک حلقه چاه عمیق نیز حفر می شود.

* نصب شمارشگر هوشمند آب در شهرهای خراسان شمالی
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی گفت: 500 شمارشگر هوشمند برای مشترکان آب در شهرهای این استان نصب می شود.
ساقی اظهار کرد: طرح نصب شمارشگرهای هوشمند برای این تعداد مشترک آب توسط یک شرکت بخش خصوصی به صورت آزمایشی در استان اجرا می شود.
وی با بیان اینکه بخش خصوصی برای نصب هر شمارشگر 150 یورو هزینه می کند افزود: قرائت شمارشگر به صورت لحظه ای و آنلاین، مدیریت فشار آب و قطع آب مشترک بدون حضور مامور از قابلیت های شمارشگر های هوشمند است.
ساقی گفت: رویکرد این است که شمارشگرهای موجود حفظ شود زیرا این دستگاه ها سرمایه ای هستند که هزینه زیادی نیز برای آن صرف شده است بنابراین در تلاش هستیم تا قرائت شمارشگر ها به شیوه های جدید انجام شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی خاطرنشان کرد: با تعویض شمارشگر ها میزان مصرف کمتر خواهد شد در درآمد پنهان خواهیم داشت که با این درآمدها سرمایه گذاری قابل انجام خواهد بود.
اخبار خراسان شمالی را در کانال تلگرامی اخبار ایرنا خراسان شمالی به نشانی 🆔 @IRNABOJNURD پیگیری کنید.
7185 / 6042 خبرنگار: کبری علی آبادی** انتشاردهنده: سیدحسین قدسی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال