آمار وحوش حیات وحش خراسان شمالی 20 درصد افزایش یافت

بجنورد- ایرنا- فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: امسال آمار وحوش حیات وحش در مناطق حفاظت شده این استان در مقایسه با سال گذشته، 20 درصد افزایش پیدا کرده است.

در خراسان شمالی 65 گونه پستاندار از 197 گونه موجود در کشور زیست دارد و 141 گونه پرنده از 532 گونه موجود در کشور، 68 خزنده از 228 گونه موجود کشور ، چهار گونه خزنده دوزیست از 20 گونه موجود و هشت گونه ماهی و آبزی از مجموع 160 گونه آبزی موجود در کشور زیست می کنند که برخی از این گونه ها نظیر یوزپلنگ، بالابان، هوبره، کبک دری و کرکس مصری در طبقه بندی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت(IUCN) در رده‌های بحرانی و در حال انقراض قرار دارند.
جعفر علیپور شنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه افزایش آمار حیات وحش در این استان در گونه قوچ و میش بوده است اظهار کرد: با توجه به افزایش حیات وحش و حفاظت خوب مامورین و امنیت بالا و از طرفی نوسان بارندگی ها انتظار می رود برای تامین آب حیات وحش، بودجه لایروبی و آبرسانی و چاه هایی که افت پیدا کرده اند افزایش یابد.
وی با اشاره به لایروبی چشمه ها حیات وحش در مناطق مختلف این استان گفت: هم اکنون شکار در مناطق تحت حفظت شده استان خراسان شمالی رو به صعودی است و با توجه به بحران خشکسالی برای لایروبی، آبرسانی و تعمیر و مرمت آبشخورها نیازمند اعتبارات بیشتری از سوی سازمان برنامه و بودجه است.
علیپور با بیان اینکه توزیع اعتبارات برای تعمیر، احداث و لایروبی آبشخورها با تووجه به شرایط سال و خشکسالی می باشد افزود: در حال حاضر آب رسانی با تانکر برای منابع آب فقط در منطقه میاندشت جاجرم است و بقیه مناطق حفاظت شده آبشخور فلزی و سیمانی دارند که تعمیر، مرمت و احداث آن نیازمنداعتباراتی است.
اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی مناطق حفاظت شده و پارک های ملی سالوک، ساریگل و ضامن آهو، مناطق حفاظت شده قرخود، گلول، سرانی و پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم را که محل زیست پلنگ ها می باشد، با گستره 194 هزار و 141 هکتار مدیریت می کند.
7186/6042
خبرنگار: فاطمه مقدسی باجگیران** انتشار دهنده: سید حسین قدسی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال