45 درصد زمین های کشاورزی خراسان شمالی زیرپوشش سامانه های نوین آبیاری است

بجنورد- ایرنا- رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: هم اکنون 22 هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان زیر پوشش سامانه های نوین آبیاری است که این میزان 45 درصد کشت های آبی را شامل می شود.

عبدالله یوسفی دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: هم اکنون عملیات اجرایی سامانه های آبیاری برای 6 هزار هکتار دیگر از زمین های کشاورزی در دست انجام است که با اتمام آن 57.5 درصد از کشت های آبی به این سامانه تجهیز خواهد شد.
وی با بیان اینکه با تخصیص به موقع اعتبارات در برنامه ششم، 50 هزار هکتار از زمین های کشاورزی این استان زیر پوشش سامانه های نوین آبیاری قرار می گیرند گفت: به ازای هر هکتار آبیاری تحت فشار در سامانه های قطره ای 70 میلیون ریال، سامانه های مکانیزه ماشین های آبیاری 60 میلیون ریال، سامانه های بارانی کلاسیک و متحرک 50 میلیون ریال و سامانه های تحت فشار 32 میلیون ریال در هکتار کمک بلاعوض پرداخت می شود.
یوسفی گفت: کشاورزانی که برای اجرای این سامانه ها تمایل به استفاده از تسهیلات داشته باشند، به بانک ها معرفی می شوند.
وی افزود: در شرایطی هم که حالت تجمیعی باشد(چاه عمیق، قنات) و تعداد مالکین زیاد باشد مشروط بر اینکه تمام مالکین آمادگی اجرای طرح را داشته باشند 85 درصد هزینه تمام شده پرداخت می شود.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: برای حمایت از تولید داخلی هم 100 درصد تجهیزات آبیاری تحت فشار از کارخانجات تولید داخل که استانداردهای لازم را دارند و مورد تایید وزارت هستند خرید می کنیم.
خراسان شمالی 344 هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح حدود 40 هزار هکتار باغ و مابقی زراعت است.
7186/ 6042 خبرنگار: فاطمه مقدسی باجگیران** انتشار دهنده: سیدحسین قدسی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال

گالری تصاویر

موضوعات مرتبط