3 تن گیاه مرتعی چریش در خراسان شمالی کشف شد

بجنورد- ایرنا- فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: نیروهای این یگان بتازگی سه تن گیاه مرتعی
'چریش' را در استان کشف و توقیف کردند.

سرهنگ موسی الرضا حیاتی شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: عده ای از افراد سودجو قصد داشتند گیاه با ارزش چریش را با یک نیسان به شهر حمل کنند که نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان این محموله را کشف و توقیف کردند.
وی با بیان اینکه هر گونه بهره برداری و استفاده خانگی از این گیاه برای افراد در تناژ بالا خلاف است گفت: جمع آوری بیش از 3 کیلو گرم از این گیاه به عنوان قاچاق محسوب شده و با متخلفان برخورد قانونی می شود.
سرهنگ حیاتی با بیان اینکه هرگونه خرید و فروش این گیاه بدون مجوز ممنوع است افزود: افرادی که قصد خرید و فروش این گیاه دارویی با ارزش را دارند باید با مراجعه به اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری به عنوان بهره بردار تقاضا دهند تا مجوز بهره برداری برای آنان صادر شود.
فرمانده یگان حفاظت منایع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت :مردم می توانند هرگونه تعرض به طبیعت، تخریب و تصرف اراضی ملی و آتش سوزی جنگل ها و مراتع را دراسرع وقت به شماره تلفن 1504 (امداد جنگل و مرتع) اطلاع دهند.
چریش نوعی گیاه خوراکی در خراسان شمالی است که هرساله در فصل بهار علاقه مندان زیادی را به دامنه کوه ها می کشاند.
این گیاه در فصل بهار در همه سبزی فروشی ها عرضه می شود مردم خراسان شمالی بخصوص روستاییان با استفاده از این گیاه آشی موسوم به آش چریش و نانی به نام نان چریشی درست می‌کنند .
آش چریشی مخلوطی از حبوبات، بلغور و گیاه چریش است و نان چریشی نیز با استفاده از خمیر، زردچوبه، سیب زمینی، پیاز، روغن حیوانی و گیاه چریش در تنور پخته می‌شود .
گیاه چریش در خراسان شمالی به لحاظ شرایط اقلیمی آن بخصوص در مناطق شمالی در منطقه گلول شیروان، راز و جرگلان، ارتفاعات اسدلی و کوه شاه جهان اسفراین، سالوک، کوه بهار، قزلق و شوقان جاجرم و مناطقی از شهرستان مانه و سملقان می‌روید .
کارشناسان منابع طبیعی خراسان شمالی، برای جلوگیری از تخریب مراتع و پیشگیری از نابودی این گیاه ، آموزش بهره‌برداران در شناسایی گونه‌های قابل بهره برداری، زمان گلدهی، زمان رسیدگی و بهترین زمان برداشت ریشه‌ها را حایز اهمیت می دانند .
ریشه‌های غده‌ای برخی از این گونه‌ها چسبناک بوده که موارد استفاده از آن در مناطق مختلفی از جمله ایران، ترکمنستان و افغانستان به عنوان چسب طبیعی مشاهده شده است.
این گیاه علاوه بر مصرف خوراکی اش قابلیت دارویی نیز دارد .
علاوه بر مصرف دارویی آن به‌تنهایی و یا در ترکیب با سایر گیاهان ارزش آن مضاعف می‌شود و در طب سنتی برای مداوای عوارض لکه‌های پوستی، اگزما، شکستگی اعضای بدن و جلوگیری ‌از ریزش مو و تقویت پیازمو نیز کاربرد دارد .
کارشناسان با تاکید بر اینکه هنگام برداشت، فقط باید برگ این گیاه جدا شده و از ریشه کندن آن خودداری شود زیرا قطع گیاه چریش از ریشه موجب کاهش پراکنش آن می‌شود.
در فصل بهار در خراسان شمالی نزدیک به 50 نوع گیاه خوراکی و دارویی برداشت می شود.
گستره حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی 2 میلیون و 33 هزار و 36 هکتار است که از این وسعت یک‌میلیون و 400 هزار هکتار مرتع، بیش از 183 هزار هکتار بیابان و 434 هزار و 550 هکتار جنگل است.
7186/ 6042 خبرنگار: فاطمه مقدسی باجگیران** انتشاردهنده: سیدحسین قدسی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال