22 طرح گیاهان دارویی در خراسان شمالی تهیه شد

بجنورد- ایرنا- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: امسال22 طرح گیاهان دارویی نظیر باریجه، زرشک و کتیرا در این استان 28 هزار کیلومتر مربعی تهیه و بهره برداری شده است.

حسن وحید سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: گستره این طرح ها 88 هزار و 800 هکتار با تولید 75 تن در سال است.
وی با بیان اینکه این اداره کل تاکنون اقدام به شناسایی عرصه های محل رویش گیاهان دارویی صنعتی کرده است گفت: همچنین بیش از300گونه گیاهی دارویی و صنعتی و معطر از مجموع کل گونه گیاهی در این استان شناسایی شده است.
وحید از جانمایی وآغاز اجرای پروژه مشارکت مردمی توسعه و غنی سازی رویشگاه های گیاهان دارویی در سطح 300 هکتار توسط جوامع محلی(رویشگاههای درق،خمبی،گریوان،ایوب،شمشیرتیغ،سرداب و قلعه صفا) و جانمایی وآغاز اجرای 50 هکتار احیا وغنی سازی گیاهان دارویی(با بذر باریجه) در راستای طرح ملی مدیریت پایدار مراتع در طرح مرتعداری اقتصادی شده روستای تفتازان در سال جاری خبر داد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: همچنین امسال صدور مجوز حمل حدود 57 تن ریشه شیرین بیان و 10تن شیره باریجه و تهیه طرح بهره برداری باریجه به گستره هزار و 700 هکتار در کوه اسفیدان بجنورد صورت گرفته است.
گستره حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی دو میلیون و 33 هزار و 36 هکتار است که از این وسعت یک میلیون و 400 هزار هکتار مرتع، بیش از 183 هزار هکتار بیابان و 434 هزار و 550 هکتار جنگل است.
7186/ 6042 خبرنگار: فاطمه مقدسی باجگیران** انتشاردهنده: سیدحسین قدسی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال