تجهیز 3500 هکتار زمین خراسان شمالی به سامانه نوین آبیاری آغاز شد

بجنورد-ایرنا- رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی خراسان شمالی گفت: اجرای سامانه های نوین آبیاری در سه هزار و 500 هکتار از زمین های کشاورزی این استان از هفته جاری آغاز شده است.

حسن نامجو پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: اکنون 131 پروژه در سطح بیش از 2 هزار و 500 هکتار از زمین های کشاورزی در شهرستان های استان در حال اجرا است.
وی افزود: سامانه های آبیاری قطره ای نیز در 942 هکتار از زمین های منطقه دشت در زمین های زراعی و باغی انجام می شود.
وی با اشاره به پیشرفت 70 درصدی ایمن سازی چشمه ها درفاز نخست این پروژه گفت: پروژه یاد شده، بزرگترین پروژه آبیاری نوین در استان است و تلاش داریم اجرای آن در بهار سال آینده به اتمام برسد.
نامجو اظهارکرد: در این پروژه تامین لوله و سایر تجهیزات از محل کمک های بلاعوض دولت، تامین می شود که پیش بینی می شود در سه ماهه اول 96 عملیات اجرایی آن به اتمام برسد.
رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی خراسان شمالی در باره نحوه تامین اعتبار پروژه های آبیاری تحت فشار گفت: اکنون به ازای تمام پرونده های تکمیل شده، بودجه اختصاص داده شده است.

*اعطای مجوز 24 عنوان فعالیت به سازمان نظام مهندسی کشاورزی
نامجو با اشاره به ابلاغ دستور العمل تبصره 2 ماده 2 قانون افزایش بهره وری اظهار کرد: بر اساس این قانون مجوز 24 عنوان فعالیت به سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان واگذار شده است.
وی افزود: بر اساس دستور العمل مزبور نیروی انسانی متخصص مراکز قانون افزایش بهره وری به سازمان نظام مهندسی و نظام دامپزشکی ابلاغ شده است.
وی اظهار کرد: به استناد این دستور العمل حدود 39 عنوان مجوز جدید و ترکیب نیروی آنها به سازمان نظام مهندسی و دامپزشکی واگذار شده که از این تعداد 24 عنوان مجوز مربوط به سازمان نظام مهندسی کشاورزی است.
رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی خراسان شمالی گفت: واگذاری امور مربوط به مراکز تلقیح مصنوعی دام، شرکت های تامین نیروی کار در بخش کشاورزی، شرکت های خدمات اصلاح نژاد، عرضه نهاده ها و تجهیزات کشاورزی، آزمایشگاه تجزیه خاک و گیاه، شرکت های دانش بنیان از جمله این اموری است که به این سازمان واگذار شده است.
وی اظهارکرد: همچنین این دستور العمل امور مربوط به شرکت های تخصصی بخش کشاورزی شامل شرکت های زراعی، باغی، آب و خاک، مشاوره وپیمانکاری را شامل می شود.
وی گفت: از این پس مجوز این مراکز توسط سازمان نظام مهندسی صادر و نظارت های لازم بر روی آنها اعمال می شود.
وی افزود: ترکیب نیروی انسانی باعث می شود شرکت ها به صورت تخصصی اداره شود و در نتیجه اشتغال دانش آموختگان بخش کشاورزی را داشته باشیم.

*انعقاد تفاهم نامه مشترک با سازمان امور اراضی به منظور نظارت بر زمین های واگذار شده به متقاضیان
رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی خراسان شمالی از انعقاد تفاهم نامه مشترک با سازمان امور اراضی به منظور نظارت بر زمین های واگذار شده به متقاضیان خبر داد.
نامجو اظهار کرد: بر اساس این تفاهم نامه از این پس نظارت بر زمین های واگذار شده توسط امور اراضی به متقاضیان توسط این سازمان انجام می شود.
وی افزود: براین اساس زمین هایی که به منظور اجرای پروژه ها تغییر کاربری داده شده و یا برای اجرای پروژه های مرتبط یا غیر مرتبط با بخش کشاورزی واگذار شده اند از سال آینده توسط سازمان نظام مهندسی مورد نظارت قرار می گیرند.
وی گفت: براین اساس پیش بینی می شود حدود 50 نفر از ناظران دراین بخش به کار گیری شوند که می تواند اشتغال خوبی ایجاد کند.
رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی خراسان شمالی اظهارکرد: با اعمال نظر عوامل نظارتی دراین بخش تمدید و یا بررسی روند کار در زمینه های تخصیص داده شده به پروژه ها درصورت عدم انجام کار نسبت به استرداد زمین اقدام لازم صورت می گیرد.
خراسان شمالی 344هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد.
7185 / 6042 خبرنگار: کبری علی آبادی** انتشاردهنده: سیدحسین قدسی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال