در میزگرد ایرنا مطرح شد؛

اجرای طرح تحول سلامت گامی مثبت در رفع محرومیت درمانی خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- شماری از مسئولان بهداشتی، درمانی و بیمه های اجتماعی خراسان شمالی با حضور در میزگرد ایرنا با محوریت 'طرح تحول سلامت' اجرای این طرح را گامی مثبت در رفع محرومیت درمانی استان دانستند و خواستار ادامه آن شدند.

به گزارش ایرنا، در سال های گذشته، نظام سلامت کشور با مشکلات گوناگونی همراه بود که موجب بروز نارضایتی مردم و بخش های مختلف نظام سلامت شد اما پس از روی کار آمدن دولت یازدهم، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طرح تحول نظام سلامت را تدوین کرد.
این طرح که به دنبال 'محافظت مالی' مردم در قبال هزینه های سلامت، ارتقای کیفیت و افزایش دسترسی به خدمات درمانی است، از ۱۵ اردیبهشت ماه سال 93 در بیمارستان های دولتی سراسر کشور به اجرا در آمد، اجرای آن، زمینه افزایش رضایت مندی مردم و گروهی از بازیگران حوزه سلامت را فراهم آورد.
بیشترین چالش این طرح تامین منابع مالی در حوزه های مختلف عنوان شده به طوری که به علت کمبود اعتبار این طرح به شکل کامل اجرا نشده است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی خراسان شمالی گفت: طرح تحول نظام سلامت با هدف محافظت مالی مردم در قبال هزینه های سلامت، ارتقای کیفیت خدمات درمانی و افزایش دسترسی به خدمات درمانی (عدالت درمانی) اجرا شد و هم اکنون تداوم اهداف ذکر شده، فقط با تزریق منابع مالی ممکن خواهد بود.
دکتر ابراهیم گلمکانی از طرح تحول سلامت به عنوان کاری نو و موفق در دولت های گذشته یاد کرد و گفت: این موضوع جزو شعار دولت تدبیر و امید بود و به عنوان شروع کار دولت نیز اجرا شد.
وی افزود: در حوزه سلامت در سال های پس از جنگ به سمت خصوصی سازی رفتیم که با مشکلات و نواقصی روبه رو بودیم که خدمات در شان مردم ارائه نمی شد و آنانی که از نظر توانمندی اقتصادی ضعیف بودند دچار مشکلات زیادی می شدند و چه بسا خانواده هایی که اقتصادشان به علت تحمیل شدن هزینه های درمان، شکسته و یا با چالش هایی مواجه شدند.
وی گفت: متاسفانه حتی برخی از اساتید تمایلی برای حضور در بخش های دولتی نداشتند و این نگاه ها نیز به دانشجویان انتقال داده می شد و بعضا بیماران را به بخش خصوصی هدایت می کردند و یا وجوه غیر متعارف از برخی از بیماران دریافت می شد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی خراسان شمالی به کمبودها در بخش تجهیزات و امکانات بیمارستانی اشاره کرد و گفت: برخی از خدمات پاراکلینیک را باید خود بیماران از بخش خصوص دریافت و حتی برخی از داروهای مورد نیاز را باید خود تامین می کردند که این موضوع نیز باعث شد تا ارتباط های نابهنجاری در این حوزه بویژه در بخش دارو ایجاد شود.
وی با بیان اینکه طرح تحول سلامت با هدف از بین بردن مشکلات مزبور اجرایی شد افزود: حوزه پزشکی نباید لکه سیاه داشته باشد اما متاسفانه با برخی آلودگی ها عجین شده بود که طرح تحول سلامت با نگاه به این مسئله از حوزه درمان کلید خورد.
دکتر گلمکانی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه بیمار جز رنج بیماری، نباید دغدغه ای داشته باشند گفت: طرح تحول نظام سلامت در بخش های مختلفی از جمله آموزشی، دارو، درمان اجرا خواهد شد اما اکنون از حوزه درمان شروع شده تا وضعیت وخیمی که داشت بهبود یابد.
وی با بیان اینکه طرح تحول سلامت شامل هشت بسته است افزود: طرح تحول سلامت با اهداف ارتقای کیفیت خدمت، افزایش دسترسی به خدمات و حفاظت مالی از بیماران آغاز به کار کرد.
وی افزود: در سال اول اجرای این طرح 50 درصد اعتبارات محقق شد، در سال دوم اعتبارات کم تر شد و در سال سوم نیز اعتبار بسیار کمتری تخصیص پیدا کرد که این امر به علت شرایط خاص کشور از نظر اقتصادی ایجاد شد اما اقدامات بسیار خوبی در این طرح انجام شد.
گلمکانی با بیان اینکه در سال 95 در حوزه درآمدی با کمبود اعتبار مواجه شدیم افزود: با وجود کمبود ها، منابع مالی فصول مختلف را بیشتر در این طرح متمرکز کردیم و دانشگاه استان با وجود چالش ها و مشکلات، در حوزه هایی در کشور پیشتار شناخته شد.
وی گفت: در راه اندازی کلینیک های تخصصی رتبه اول کشور را به خود اختصاص دادیم و اولین کار مشترک برای راه اندازی مرکز تخصصی را نیز با جمعیت هلال احمر این استان آغاز کردیم که از این نظر نیز در کشور اول بودیم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی خراسان شمالی با بیان اینکه هم اکنون سه کلینیک تخصصی در بجنورد و تعدادی نیز در برخی از شهرستان های این استان فعال است گفت: تنها در مرکز تخصصی امام علی(ع) بجنورد ماهانه بیش از 10 هزار مراجعه کننده وجود دارد.
وی همچنین از افت عمل سزارین نیز خبر داد و افزود: این شاخص در کشور تا 50 درصد نیز رسیده بود این در حالی است که در کشور های پیشرفته 15 درصد است اما بعد از اجرای طرح تحول سلامت به 30 درصد رسیده ایم.

* خرید تجهیزات در طرح تحول، با 10 سال گذشته برابری می کند
گلمکانی در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه تجهیزات خریداری و تامین شده در 2 سال گذشته، بیشتر از تجهیزاتی است که در 10 سال گذشته در مراکز درمانی این استان افزوده شده است گفت: در این استان متخصص جراح مغز و اعصاب، پزشک سونوگرافی خانم و .. نداشتیم اما به برکت این طرح تعداد زیادی متخصص و فوق متخصص در زمینه های مختلف جذب کردیم.
وی خاطرنشان کرد: با اجرایی شدن طرح نظام سلامت، جذابیت های زیادی برای فعالیت در مناطق محروم ایجاد شده است و هم اکنون دریافت وجوه غیر متعارف از بیماران نیز به صفر رسیده است.
وی با بیان اینکه طبق یک بررسی میدانی از مراکز درمانی این استان مشخص شد که بیش از 70 درصد از بیماران حضور در مراکز دولتی جزو دهک های پایین جامعه هستند گفت: برخی ها انتقاد می کنند که ثروت مندان از این فرصت استفاده می کنند اما بیشتر مراجعه کننده ها از قشر ضعیف جامعه هستند و دهک های بالا بیشتر از بخش خصوصی استفاده می کنند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی خراسان شمالی سهم حوزه سلامت در درآمدهای ناخالص داخلی را 5.6 درصد عنوان و بیان کرد: با اجرای طرح تحول سلامت این سهم به 6.5 درصد افزایش یافت اما این شاخص در کشورهای پیشرفته 10 تا 11 درصد است.

*40درصد مراکز درمانی استان خالی از پزشک بود
گلمکانی با بیان اینکه قبل از اجرای طرح تحول سلامت 40 درصد مراکز درمانی استان از پزشک خالی بود گفت: با اجرای این طرح تعداد زیادی پزشک با تخصص های مختلف جذب شد و هم اکنون در قالب پزشک خانواده روستایی تمامی مراکز دارای پزشک هستند و علاوه بر آن، حاشیه نشینان شهر بجنورد نیز زیر پوشش قرار گرفته اند به طوری که اکنون پنج مرکز جامع راه اندازی شده که پرونده خانواده ها را تکمیل می کنند.

* اصلاح تعرفه ها
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی خراسان شمای اقدام مهم دیگر در طرح تحول سلامت را اصلاح کتاب تعرفه عنوان کرد و گفت: این کتاب سال ها مرور نشده بود اما اکنون بومی سازی و ابلاغ شد.
وی افزود: دانشگاه های علوم پزشکی در کشور به 10 منطقه تبدیل و ماموریت گرا شدند و در این زمینه، ماموریت پنج گانه ای برای این استان تعریف شد و در این امر ستاد های مختلفی برای پیگیری این موضوع تشکیل شده است.
وی بر ارتقای سطح سلامتی جامعه تاکید کرد و گفت: طرح تحول سلامت در بین مردم رضایت مندی ایجاد کرده است و امیدوار هستیم با تخصیص اعتبارات لازم و تقویت اعتبارات بیمه ای بدون مشکل به هدف برسیم.
گلمکانی در باره برخی انتقادها در خصوص اجرای طرح تحول سلامت گفت: ظاهرسازی فضای بیمارستانی در طرح هتلینگ، یکی از ایراد هاست اما، در این باره باید گفت که زیر ساخت های حوزه سلامت در کشور قوی نیست و هم اکنون قدمت برخی از بیمارستان های استان به بیش از 50 سال می رسد، ما برای تکریم ارباب، باید زیر ساخت های بیمارستانی را فراهم کنیم اما هم اکنون این زیر ساخت ها ضعیف است و هتلینگ، اثر بخشی لازم را ندارد.
وی خاطرنشان کرد: زیر ساخت های ضعیف سبب هدر رفت منابع می شد اما چاره ای نیست جز اینکه از این فضاها به نحو مطلوب استفاده کنیم تا زیر ساخت ها فراهم شود.
وی گفت: یکی دیگر از ایرادهایی که از این طرح گرفته می شود افزایش مراجعه به مراکز درمانی است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی خراسان شمالی تصریح کرد: به علت نرخ پایین تعرفه ها در طرح تحول سلامت، مراجعه کننده به مراکز درمانی بیشتر شده است که در این خصوص نیز راه کار هایی اندیشیده ایم.

* طرح تحول سلامت هزینه های تامین اجتماعی را افزایش داد
مدیرکل تامین اجتماعی خراسان شمالی با بیان اینکه اجرای طرح تحول سلامت برای سازمان تامین اجتماعی بارمالی زیادی به همراه داشت گفت: این هزینه ها از منابع داخل تامین شد و امیدواریم با اجرای کامل طرح تحول سلامت، بتوانیم تحول اساسی در حوزه درمان ایجاد کنیم و مردم طعم اصلاح نظام سلامت را بچشند.
محمدعلی عباس زاده افزود: این بار مالی بزرگ به تامین اجتماعی هزینه سرسام آوری برای این سازمان دارد.
وی با بیان اینکه طرح تحول نظام سلامت به سازمان تامین اجتماعی تحمیل شد افزود: خواستار کمک و حمایت دولت هستیم زیرا که در تامین منابع دچار مشکل شده ایم.
وی افزود: اکنون در پرداختی ها دچار مشکل شده ایم و در بخش درمان بیش از توان هزینه می کنیم.
مدیرکل تامین اجتماعی خراسان شمالی با بیان اینکه امیدوار هستیم با اجرای این طرح بیمه شدگان تامین اجتماعی شاهد خدمات بهتری باشند افزود: طرح تحول نظام سلامت یکی از طرح های بزرگ در حوزه سلامت بود که با همراهی و همگامی سازمان تامین اجتماعی که بیش از 50 درصد جمعیت کشور را تحت پوشش دارد، به اجرا گذاشته شد.
عباس زاده تعداد بیمه شده های اصلی زیر پوشش این سازمان را 108 هزار و 70 نفر عنوان کرد و گفت: با احتساب افراد تبعی 298 هزار و 446 نفر زیر پوشش قرار گرفته اند.
مدیرکل تامین اجتماعی خراسان شمالی با بیان اینکه تمام تلاش خود را برای ارائه خدمات بهینه به بیمه شدگان این استان به کار می گیریم افزود: نقش سازمان تامین اجتماعی در به نتیجه رسیدن طرح تحول نظام سلامت یک نقش محوری بوده و اگر دولت قصد توسعه خدمات در حوزه بهداشت و درمان را دارد، به طور حتم سازمان تامین اجتماعی بهترین گزینه برای ارایه عملکرد است.
مدیرکل تامین اجتماعی خراسان شمالی گفت: در سال 95 به دلیل تنگناهای اقتصادی سال دشواری را طی کردیم اما با وجود همه مشکلات سازمان تعهدات خود را به بیمه شدگان و مستمری‌بگیران به موقع و کامل انجام شد.
وی اظهار کرد: ارتقای خدمات درمانی تأمین اجتماعی از دستاوردهای مهم سال 95 و در حوزه درمان با توجه به اجرای طرح تحول نظام سلامت در کل کشور شاهد یک نقطه عطف در حل مشکلات مردم هستیم که سازمان تأمین اجتماعی نیز در این طرح نقش کلیدی دارد.
وی گفت: اجرای طرح تحول سلامت در کشور به عنوان یکی از سیاست های مهم دولت در خدمت به مردم است و سازمان تامین اجتماعی با انجام این طرح همکاری لازم را داشته و از آن حمایت می کند.
عباس زاده افزود: سازمان تامین اجتماعی با استفاده از منابع خود با وجود متحمل شدن هزینه های زیاد با طرح تحول سلامت همکاری کرده است.
وی اظهار کرد: حذف دفترچه‌های درمان و عدم لزوم ارایه آن‌ها در مراکز ملکی تأمین‌اجتماعی در راستای جایگزینی آن ها با کارت هوشمند تا پایان سال جاری یکی از اهداف مهم سازمان است.
وی افزود: تعادل مصارف و درآمدهای این سازمان به‌عنوان نهادی درآمد هزینه‌ای و محاسبات بیمه‌ای این سازمان باید با راهکارها و روش‌های مناسب بگونه‌ای باشد تا از فزونی هزینه بر درآمد جلوگیری کند.
عباس زاده گفت: تمرکز این سازمان بر مستمری‌بگیران و معیشت و رفاه آنان است و در همین راستا برای ارتقای مزایای به حق مستمری‌بگیران اقداماتی انجام و یا در دست اقدام است.
مدیرکل بیمه سلامت خراسان شمالی نیز با بیان اینکه خدماتی که در دولت در حوزه سلامت انجام شده انقلابی بوده است گفت: تمامی مصوبات طرح تحول سلامت را بر اساس سیاست ها و مصوبه ها پذیرفته و اجرا می کنیم اما بار مالی زیادی بر روی دوش دستگاه های بیمه گر گذاشته است.
محسن رعنایی با بیان اینکه تعداد زیادی از شهروندان 2 بیمه دارند از حذف دفترچه های همپوشان بیمه درمانی درسال 96 خبر داد وگفت: اکنون 20 درصد از بیمه شدگان استان بیش از یک دفترچه خدمات درمانی دارند که این دفترچه ها باید در فرایندی به یک دفترچه برای هر فرد کاهش یابد.
وی اظهار کرد: در این استان بیش از 760 هزار نفر تحت پوشش بیمه سلامت بوده و سایر سازمان ها نیز اقشار مختلف را زیر پوشش خدمات دارند.
وی افزود: بر این اساس برای مردم استان 941هزار نفری خراسان شمالی بیش از یک میلیون دفترچه بیمه خدمات درمانی صادر شده است.
رعنایی با بیان اینکه برای اجرای طرح تحول قوانین وضع شده اما اعتبارات لازم برای این امر برای دستگاه هی بیمه گر دیده نشده است افزود: هزینه ها حدود چهار برابر افزایش داشته اما در سال جاری تمامی هزینه ها تامین نشده است.
مدیرکل بیمه سلامت خراسان شمالی با بیان اینکه در حوزه درمان در پرداخت ها 9 ماه عقب هستیم افزود: تا پایان فروردین 95 اسناد این حوزه پرداخت شده و مابقی به علت تامین نشدن منابع مالی تاکنون باقی مانده و در حوزه بهداشت نیز تا دی ماه پرداخت شده است.
وی تامین 90 درصد از اعتبار سازمان بیمه سلامت وابسته به دولت است و برای حل مشکلات مالی باید منابع دیگری علاوه بر منابعی که از محل هدفمندی یارانه ها و مالیات ارزش افزده تزریق می شود، منابع درآمدی دیگری احصا کنیم.
رعنایی بر کنترل هزینه ها تاکید کرد و گفت: در برنامه ششم توسعه در طرح پزشک خانواده قرار است سیستم ارجاع اجرا شود که با اجرای آن بخشی از هزینه ها کاسته خواهد شد البته این امر در بیمه روستایی دیده شده است.
مدیر درمان تامین اجتماعی خراسان شمالی نیز در این میزگرد هدف طرح تحول سلامت را ارتقاء کیفیت سلامت مردم وجامعه وبرخوردار شدن مناطق محروم وافراد کم درآمد از خدمات بهداشتی مناسب ودسترسی به پزشکان متخصص عنوان کرد.
دکتر داود احمدیان گفت: این طرح از طرح های دولت تدبیر و امید بوده و در صورت فراهم آمدن زیر ساخت ها گامی بزرگ در تحول سلامت می باشد، اما با توجه به عدم نظارت اجرائی در فرایند کار و همچنین عدم تخصیص بودجه لازم و عدم هماهنگی با بیمه ها ی تکمیلی و در مقابل عدم همکار ی بیمه های تکمیلی ، تبدیل به چالشی بزرگ شده است.
وی افزود: به علت عدم تخصیص بودجه به بیمه های پایه و فاکتور سازی های غیر واقعی، ارزان بودن خدمات پزشکی از جمله ویزیت، دارو، پاراکلینیک و...یک نیاز القائی کاذب بوجود می آید و در همین راستا متاسفانه آمار خدمات پزشکی نسبت به استانداردهای جهانی چد برابر شده و مشکلات عدیده ای را با بیمه های پایه پدید آورده است .
وی اظهار کرد: ماندگاری پزشکان تحقق پیدا نکرده و کیفیت ویزیت نیز تغییری نداشته است، تبعات مالی سنگین طرح باعث شده تا مزیت ها از بین برود، زمانی که بیمه ها نتوانند به تعهدات خود عمل کنند ( بیمه ها 78 درصد بار مالی طرح را بدوش می کشند ) به تبع آن بیمارستان ها در پرداخت حقوق و مزایای پزشکان و تامین تجهیزات و دارو با مشکل مواجه خواهند شد و مراکز خصوصی طرف قرار داد نیز که به بانک ها و شرکت ها بدهکارند نمی توانند گلیم خود را از آب بکشند و در نهایت کیفیت افت خواهد کرد.
احمدیان گفت: در این طرح، بیمار که با مبلغ 40 هزار توسط فوق تخصص ویزیت می شود راضی است، پزشک نیز که در درمانگاه دولتی به جای مبالغ اندک قبلی، می تواند 200 هزار ریال به ازای هر بیمار دریافت کند راضی است، ولی طبابت در این میان ناراضی است چرا که طبابت دستخوش آسیب جدی شده است.
مدیر درمان تامین اجتماعی خراسان شمالی گفت: فوق تخصصی که به علت ازدحام بیش از حد مراجعان به مراکز دولتی مجبور به ویزیت بیمار در کمترین زمان ممکن می باشد و بیماری که برای سرماخوردگی جزئی به فوق تخصص مراجعه کرده است در این مسیر نه تنها سیستم ارجاع نابود شده است، بلکه فوق تخصص گرایی و دوری از پزشکان عمومی، نهادینه گشته و سال های سال قابل تغییر و تصحیح نخواهد بود.
وی گفت: بی‌ارزش کردن سیستم ارجاع به خصوص از روستاها و بی‌ارج کردن پزشک عمومی، افزایش تعداد مراجعه های بی‌مورد به پزشکان، افزایش تعداد اعمال جراحی بی‌مورد، افزایش درخواست‌های بی‌رویه آزمایشگاهی و پاراکلینیک، اِعمال ضرایب K بی‌مناسبت و اقدامات بلامحل توسط بعضی از همکاران جهت جبران کاهش پرداخت‌های وعده شده نیز از جمله معایب این طرح است.
هم اکنون 140 پزشک عمومی، 200 پزشک متخصص و فوق تخصص در مراکز درمانی زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی فعالیت می کنند. همچنین 318 پزشک عمومی، متخصص، دندانپزشک، دارو ساز و آزمایشگاه به صورت آزاد نیز در این استان فعالیت دارند.
3007/ 6042 خبرنگار: ربابه صانعی ** انتشار دهنده: سیدحسین قدسی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال