مشاهده 2 قلاده یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی ضامن آهو

بجنورد- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست جاجرم خراسان شمالی از مشاهده 2 قلاده یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی ضامن آهو میاندشت شهرستان جاجرم این استان عصر روز یکشنبه خبر داد.

حسین هراتی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا و با بیان اینکه به هنگام سرکشی از محیط بانی های منطقه میاندشت 2 قلاده یوزپلنگ را مشاهده کردیم، اظهار کرد: با توجه به وضعیت توپوگرافی محل و شرایط جوی و غروب خورشید موفق به عکسبرداری یا فیلمبرداری از آن ها نشدیم.
وی با بیان اینکه هر 2 یوز مشاهده شده بالغ بودند گفت: از ابتدای زمستان امسال تاکنون این دومین مشاهده از یوزپلنگ در منطقه است؛ در مهرماه امسال هم، چنین موردی در منطقه مشاهده شده بود.
هراتی با بیان اینکه هم اکنون بیش از 20 تن دامدار با پنج هزار راس در این منطقه مشغول تعلیف احشام خود هستند، افزود: یکی از مهم ترین تهدیدات یوز ورود دام و سگ گله است که امیدواریم با تمهیدات انجام شده از سوی پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی بدون هیچ گونه آسیبی از فصل چرای دام در این منطقه که 10 فروردین است، گذر کنیم.
رییس اداره حفاظت محیط زیست جاجرم گفت: میاندشت یکی از قدیمی ترین مناطق 4 گانه کشور به شمار می رود که از سال 1352 تحت حفاظت قرار گرفته است و از جمله بهترین زیستگاه های آهو و یوزپلنگ در کشور به شمار می آید.
شهرستان جاجرم در جنوب استان خراسان شمالی و در فاصله 170 کیلومتری مرکز استان قرار دارد که روزگاری یوزپلنگ کوشکی را در خود جای داده بود و اکنون برای حفاظت و زادآوری به تهران منتقل شده است.
7186/ 6042 خبرنگار: فاطمه مقدسی باجگیران** انتشار دهنده: سیدحسین قدسی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال