4رشته در هیئت انجمن ورزشی خراسان شمالی دایر می شود

بجنورد- ایرنا- سرپرست هیئت انجمن ورزشی خراسان شمالی گفت: سال آینده چهار رشته جدید اسپوکس، ورزش های الکترونیک، جهت یابی و اسکی روی آب در این استان دایر می شود.

علی رحیمی شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: اکنون سپک تاکرا، فوتوالی، دراگن بت، دارت، فوتبال رومیزی و ورزش های هوایی در این استان دایر است.
دراگون بت، گونه‌ای قایق پارویی درازپیکر و باریک است که در مسابقات تیمی قایق‌رانی استفاده می‌شود.
جهت‌یابی همان پیدا کردن مسیر مشخص با استفاده از نقشه و قطب‌نماست. ورزش جهت‌یابی دارای اصول و قواعدی است که آموزش آنها در گذشته فقط مخصوص افراد نظامی بود؛ ولی امروزه با تأسیس فدراسیون بین‌المللی جهت‌یابی و تعمیم آن به همه افراد علاقه‌مند، این رشته به یک ورزش پایه و مفرح تبدیل شده است.
اسکی روی آب نوعی ورزش آبی است.ورزشکار در حالی که اسکی مخصوص به پا دارد به وسیله وسایل آبی موتوری با سرعتی در حدود سی کیلومتر در ساعت روی آب کشیده می‌شود. میدان اجرای مسابقه دارای دویست متر طول و بیست متر عرض است که به وسیله گوی‌های شناور به قطر بست و پنج سانتی متر مشخص شده ‌است.
اسپوکس ورزش 'سریع ترین، با هوش ترین و قوی ترین' است که رشته های رزمی و غیر رزمی را در برمی گیرد و در حقیقت یک ورزش همگانی- قهرمانی است.
انجمن بازی ها و ورزش های الکترونیک از سال 1385 تحت عنوان بازی‌های یارانه ای تشکیل شده است و از سال 92 دو کمیته بازی‌های رایانه‌ای به آن اضافه شدند. با توجه به گستردگی این رشته نام آن به انجمن بازی‌ها و ورزش های الکترونیک تغییر کرده است.
رحیمی در باره مشکلات ورزشکاران استان گفت: یکی از دغدغه ها، کمبود فضای ورزشی است به طوری که فضای ورزشی در مرکز استان در مقایسه با سایر شهرستان ها، بسیار کم است.
وی تصریح کرد: سالن های ورزشی که در شهر بجنورد در اختیار ورزشکاران است جوابگوی نیاز نیست و ورزشکاران در رشته های مختلف بشدت در مضیقه اند.
سرپرست هیئت انجمن ورزشی خراسان شمالی افزود: مکان به اندازه نیاز برای تمرین و یا مسابقات ورزشی وجود ندارد.
رحیمی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: یکی از مشکلات اقتصادی ورزش این است که اسپانسر ها تنها به سراغ رشته های شناخته شده می روند و رشته های کمتر شناخته شده نتوانسته اند از حمایت های اسپانسرها بهره مند شوند.
وی تصریح کرد: این مشکل برای رشته های ورزشی بانوان دوچندان است و به همین لحاظ مشکلات اقتصادی در ورزش بانوان بیشتر است.
وی گفت: رشته های ورزشی بانوان جایی برای تبلیغات ندارند و نمی توان اسپانسر و حامی برای آن جذب کرد.
رحیمی خاطرنشان کرد: بهمن ماه امسال قرار بود بانوان رشته سپک تاکرا برای رقابت های ملی به اراک اعزام شوند اما این اعزام به علت مشکلات مالی انجام نشد.
وی افزود: تیم رشته سپک تاکرا خراسان شمالی جزء سه تیم برتر کشور است و مقام های خوبی در سطح کشور و بین المللی کسب کرده است اما از اعزام به این رقابت ها محروم ماند.
7185 / 6042 خبرنگار: کبری علی آبادی** انتشاردهنده: سیدحسین قدسی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال