10 تن علوفه بین وحوش خراسان شمالی توزیع شد/ ارتفاع برف دربرخی مناطق به یک متر رسید

بجنورد- ایرنا- مدیرکل حفاظت از محیط زیست خراسان شمالی گفت: به دنبال بارش های اخیر برف که ارتفاع آن در برخی مناطق کوهستانی استان تا حدود یک متر هم رسیده، افزون بر 10 تن علوفه میان وحوش توزیع شده است.

سیداصغر مطهری یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: علاوه بر این، از ابتدای امسال 40 تن برای تعلیف دستی وحوش پارک پردیسان در بجنورد و وحوش پارک ملی سالوک در شهرستان اسفراین توزیع شده است.
وی با بیان اینکه این اداره کل برای تغذیه دستی وحوش با کمبود اعتبار روبه رو است گفت: سالانه دست کم باید یک میلیارد ریال اعتبار به این منظور اختصاص پیدا کند اما امسال 500 میلیون ریال برای خرید علوفه مورد نیاز وحوش در پارک پردیسان بجنورد هزینه شده و برای تغذیه دستی وحوش در پارک سالوک نیز 100 میلیون ریال اعتبار گذاشته است.
مطهری تصریح کرد: بر این اساس امسال با کمبود 400 میلیون ریالی اعتبار برای تامین علوفه وحوش گیاه خوار استان روبه رو شده ایم.
مدیرکل حفاظت از محیط زیست خراسان شمالی افزود: اعتبار مورد نیاز برای خرید و تامین علوفه، از محل اعتبارات هزینه ای این اداره کل تامین شده است.
وی اظهار کرد: در زمستان های سرد یا سال های خشک سالی که تامین علوفه و تغذیه وحوش با بحران روبه رو می شود، این اداره کل به ناچار برای تغذیه دستی آنان اقدام می کند.
وی در بخش دیگر سخنان خود در باره حضور وحوش در نزدیکی های مناطق مسکونی گفت: در این روزها که تامین علوفه و یا تغذیه وحوش گیاه خوار و گوشت خوار با مشکل روبه رو شده است احتمال حضور این وحوش در نزدیکی های روستاها محتمل است از این رو از روستاییان انتظار می رود در برخورد با این وحوش مهربان تر باشند.
به گفته وی نتایج سرشماری پاییزه امسال نشان می دهد شمار کل ها در مناطق تحت مدیریت این اداره کل که در 10 سال قبل با کاهش روبه رو شده بود، اکنون رو به افزایش است و جمعیت سایر وحوش همچون آهو و قوچ نیز مناسب است.
این استان با 28 هزار و 150 کیلومتر مربع وسعت، 1.7 درصد از وسعت کشور را دارد و دارای آب و هوای معتدل کوهستانی با رودخانه های دایمی، فصلی، قنات و چشمه سارها است.
اکنون در خراسان شمالی 51 گونه پستاندار از جمله یوزپلنگ آسیایی، پلنگ، قوچ و میش اوریال، کل و بز، آهو، گربه پالاس، گربه وحشی، جنگلی، گراز، گرگ و..، 141 گونه پرنده از جمله قرقاول، کبک دری، هما، عقاب طلایی، انواع سهره، تیهو، باقرقره و ..، 52 گونه خزنده مانند مار افعی، کفچه مار و ..، چهار گونه دوزیست و هشت گونه ماهی زیست می کنند.
7185 / 6042 خبرنگار: کبری علی آبادی** انتشاردهنده: سیدحسین قدسی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال