120 میلیون دلار محصول شرکت های دانش بنیان صادر شد

بجنورد- ایرنا- معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در سه سال گذشته بیش از 120 میلیون دلار محصول تولیدی شرکت های فناور و دانش بنیان صادر شده است.

به گزارش ایرنا وحید احمدی سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهارکرد: فروش و صادرات محصولات شرکت های فناور و دانش فنی قدمت زیادی در کشور ندارد اما در این سال ها شاهد روند رو به افزایش فروش این محصولات بوده ایم.
وی افزود: میزان فروش این محصولات در سال 92 در فن بازارهای داخل کشور، 50 میلیارد ریال بود و این رقم در سال 93 به 230 میلیارد ریال و در سال 94 به 440 میلیارد ریال رسید که این میزان تا هفته پژوهش امسال 770 میلیارد ریال بوده است.
معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در باره تعداد واحدهای فناور در سطح کشور گفت: چهار هزار واحد فناور در پارک ها و مراکز رشد وجود دارد که زمینه اشتغال 30 هزار نفر در این مراکز ایجاد شده است.
احمدی در باره جایگاه ایران در زمینه علم و فناوری گفت: با توجه به ظرفیت بالایی که در بخش های مختلف وجود دارد، از لحاظ وضعیت علمی در دنیا وضعیت خوبی داریم.
وی تصریح کرد: به لحاظ پایگاه های بین المللی، ایران از لحاظ تولید مقاله در رتبه 16 قرار دارد و در منطقه نیز رتبه اول را به خود اختصاص داده است.
وی افزود: در رشته هایی مثل رشته نانو، مهندسی شیمی رتبه خوبی داریم و در برخی رشته های رتبه تک رقمی را به خود اختصاص داده ایم که این نشان از توانمندی کشور دارد.
وی خاطرنشان کرد: پس از برجام، کشورهای اروپایی استقبال خوبی از حضور در ایران داشته اند و این نشان از کیفیت بالای علمی ایران و سطح قابل قبول آن در دنیا دارد.
وی افزود: اکنون شاهد استقبال روسای دانشگاه های بزرگ و روسای مراکز علمی پیشرفته دنیا برای حضور در ایران هستیم.
احمدی در باره سیاست ها در زمینه همکاری دانشگاه ها با حوزه های فناوری گفت: این امر، یکی از سیاست ها و رویکردهای ما است و آیین نامه تاسیس شرکت های دانش بنیان دانشگاهی در چند وقت گذشته ابلاع شده است و اساتید، دانشجویان و دانش آموختگان می توانند از ظرفیت های موجود استفاده کنند.
وی تصریح کرد: مراکز رشد و پارک ها ترغیب و حمایت می شوند و تلاش داریم تا اتصال میان دانشگاه ها برقرار شود و دانش آموختگان وارد بازار کار و خلاقیت شده و اساتید نیز بتوانند به ماموریت گرا کردن پژوهش و آموزش عالی یاری داشته باشند.
7185 / 6042 خبرنگار: کبری علی آبادی** انتشاردهنده: سیدحسین قدسی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال