سرپرست گروه سیستم های آبیاری کل کشورخبرداد:

هزارو 500 میلیارد تومان برای سامانه آبیاری نوین کشور اختصاص داده شده است

بجنورد- ایرنا- سرپرست گروه سیستم های آبیاری کشور گفت:در سال جاری هزارو 500 میلیارد تومان برای سامانه های آبیاری نوین در کل کشور اختصاص داده شده است.

مهندی محسن عبدی روز سه شنبه در حاشیه بازدید از طرح های آبیاری نوین در شهرستان مانه وسملقان به خبرنگار ایرنا اظهارکرد: این اعتبارات از محل صندوق توسعه ملی پیش بینی شده است که به صورت ارزی 500 میلیون دلار می باشد.
وی افزود: این اعتبارات 85 درصد اعتبارات مورد نیاز سیستم های آبیاری است که 15 در صد آن را خود کشاورزان تامین می کنند.
وی تصریح کرد: در خراسان شمالی نیز مبلغ 60 میلیارد تومان از اعتبارات ریاست جمهوری اختصاص داده شده است که تاکنون مبلغ 13میلیارد تومان آن به استان ارسال شده است.
وی افزود: در کل کشور یک میلیون 500هکتار از اراضی را به سامانه های آبیاری تجهیز کرده ایم که چیزی معادل 25 درصد کل سطح اراضی کشور است.
وی بیان کرد: 75 درصد مابقی اراضی باقی مانده است که باید به این سیستم تجهیز شود که با حمایت دولت امیدوار هستمی به اهداف پیش بینی شده دست پیدا کنیم .
وی با اشاره به اینکه سیستم های آبیاری نوین برای صرفه جویی در مصرف آب موثر می باشند افزود: در کل کشور سامانه های آبیاری در دوگروه قطره ای و بارانی در حال اجرا می باشد.
وی تصریح کرد: اولویت و سیاست دولت و وزارت جهاد کشاورزی اجرای سامانه های بارانی نیست چرا که این روش تبخیر زیادی را دارد.
وی اظهارکرد: سامانه های آبیاری قطره ای اگر که به نحو مطلوبی مطالعه، طراحی و اجرا شود تا 90 درصد راندمان آبیاری را افزایش می دهد.
وی بیان کرد: سامانه های آبیاری بارانی نیز اگر در زمان مناسب آبیاری شود حداکثر 70 درصد راندمان آبیاری را تامین می کند.
خراسان شمالی در حال حاضر 20 هزار هکتار از اراضی را زیر پوشش آبیاری نوین دارد و قابلیت بالای تا سطح 50 هزار هکتار را نیز دارا است.
شهرستان 110 هزارنفری مانه وسملقان در سال جاری دو هزارو 200 هکتار از اراضی شهرستان را زیرپوشش آبیاری نوین قرار داده است.
7183/1744

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال