توزیع نشدن شیر و تغذیه رایگان در مدارس خراسان شمالی نگران کننده است

بجنورد - برخی از فرهنگیان و مربیان بهداشت مدارس خراسان شمالی از توزیع نشدن شیر و تغذیه رایگان در مدارس این استان گلایه کرده و خواستار توجه ویژه به دانش آموزان مناطق محروم شدند.

شماری از آنان در گفت و گو با ایرنا بر اهمیت تغذیه دانش آموزان تاکید کرده و اظهار کردند: متاسفانه بعضی از دانش آموزان روستایی و مناطق محروم این خطه از سوءتغذیه رنج می برند که تغذیه رایگان می توانست مرهمی بر این زخم باشد.
یک معلم بجنوردی که بیش از 10 سال در روستاهای این شهرستان فعالیت داشته، گفت: تغذیه رایگان و توزیع شیر در مدارس روستایی یک ضرورت حیاتی است.
ˈر. صˈ افزود: متاسفانه بیشتر روستاییان و حتی ساکنان مناطق شهری این شهرستان از درآمد پایینی برخوردار هستند که گاه دانش آموزان بدون خوردن صبحانه وارد مدرسه می شوند و هیچ گونه خوراکی نیز به همراه نمی آورند.
وی گفت: دادن یک کیک یا کلوچه به همراه یک لیوان شیر در قالب تغذیه رایگان برای این دانش آموزان بسیار مفید بود که متاسفانه این طرح نیز با مشکل مواجه شده است.
وی افزود: دانش آموزان مناطق محروم و روستایی که از بیشتر خدمات دولتی محروم هستند چه گناهی کرده اند که اکنون از این کمک نیز بی بهره مانده اند.
یک مربی بهداشت نیز خواستار توجه به طرح تغذیه رایگان و شیر در مدارس شد و گفت: سال های سال با اطلاع رسانی و تبلیغات، خوردن شیر در مدارس به یک فرهنگ تبدیل شده که متاسفانه اکنون با تامین نشدن اعتبار لازم، اجرای این طرح معطل مانده است.
ˈفرزانه رحمانیˈ افزود: دانش آموزان روستایی به علت مشکلات اقتصادی خانواده ها به خوردن صبحانه توجهی ندارند که این امر مانع یادگیری آنان می شود که دادن یک کلوچه به همراه یک لیوان شیر برای این قشر بسیار موثر است.
وی خواستار توجه به تغذیه دانش آموزان مناطق محروم شد و گفت: کمبود کلسیم و آهن یکی از مشکلاتی است که بیشتر دانش آموزان با آن درگیر هستند.
وی افزود: در سال های گذشته نان غنی شده ای که مخلوطی از خرما و سایر مواد دارای ارزش غذایی بود بین دانش آموزان محروم استان توزیع می شد که راه مناسبی برای جلوگیری از کمبود عناصر حیاتی و مشکلات تغذیه بود که این طرح نیز رها شد.
این کارشناس بهداشت مدارس با اشاره به روند افزایش قیمت کالاهای اساسی، اظهار کرد: این امر موجب سوءتغذیه دانش آموزان خواهد شد که هم اکنون باید راهکاری عملی برای این امر جست و جو کرد.
یکی دیگر از مربیان بهداشت در خراسان شمالی گفت: متاسفانه در خصوص وضعیت تغذیه ای دانش آموزان این استان بررسی جامع و انسجام یافته ای انجام نشده است.
ˈمحمدعلی صادقیˈ افزود: اما باید اذعان داشت که معضل سوءتغذیه، گاه شدید در بین دانش آموزان این استان، بویژه در دوره ابتدایی سیار شایع است.
وی بر اهمیت تغذیه در دوران کودکی و نوجوانی تاکید و اظهار کرد: بسیاری از عادات تغذیه ای و غذایی در دوران کودکی و نوجوانی شکل می گیرد و به مرور در فرد تثبیت می شود.
وی افزود: حذف وعده های اصلی و مصرف مواد غذایی با ارزش تغذیه ای پایین که اغلب مقادیر بالای قند، نمک، چربی یا نگه دارنده ها را با خود دارند، بخصوص در میان وعده ها از مهم ترین مشکلات تغذیه ای دانش آموزان به شمار می رود.
وی افزود: با توجه به اینکه آخرین دوره رشد در دوران نوجوانی رخ می دهد توجه به وضعیت تغذیه ای دانش آموزان بویژه دختران نوجوان به عنوان مادران آینده اهمیت قابل ملاحظه ای دارد و تعیین الگوی تغذیه ای کودک و نوجوان باید در راس اولویت های بهداشتی قرار گیرد.
وی گفت: یکی از مشکلات تغذیه ای دانش آموزان کم خونی ناشی از فقر آهن است که شایع ترین کمبود تغذیه ای در سنین پیش دبستانی و نوجوانی است و منجر به عوارض زیادی از جمله رشد ناکافی، تغییرات رفتاری، افت تحصیلی و ابتلا به عفونت ها می شود.
وی افزود: از مشکلات دیگر تغذیه ای دانش آموزان کم وزنی، اضافه وزن، کوتاهی قد، کمبود ریزمغذی ها و آغاز پوسیدگی دندان ها را در هر دو دوران می توان نام برد.
وی اظهار کرد: دادن یک میان وعده رایگان به دانش آموزان روستایی از سال ها قبل اجرا می شد که بهبود شاخص های تحصیلی مانند افزایش حضور دانش آموز در مدارس، کاهش موارد ترک تحصیل و افت تحصیلی، بهبود تمرکز، حافظه و یادگیری و نیز مواردی از ارتقای سلامت تغذیه ای دانش آموزان از جمله مزایای این طرح بود.
وی افزود: طرح تغذیه رایگان دانش آموزان با هدف کمک غذایی برای جبران کمبودها، ایجاد تساوی برای یادگیری، تشویق به حضور در مدرسه و کمک به افزایش قدرت یادگیری یا رفع گرسنگی در آنان بوده است.
کارشناس مسوول تغذیه رایگان آموزش و پرورش خراسان شمالی خواستار تخصیص اعتبار مورد نیاز برای اجرای طرح توزیع شیر و تغذیه رایگان در مدارس این استان شد.
ˈحسنعلی حسین زادهˈ در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار کرد: متاسفانه با وجود گذشت حدود دو ماه از آغاز فعالیت مدارس تاکنون اعتباری به این منظور تخصیص نیافته است.
وی افزود: اعتبارات توزیع شیر در مدارس از محل منابع ملی تامین می شود که تاکنون در این زمینه اقدامی انجام نشده است.
وی گفت: پارسال 15 میلیارد ریال اعتبار به امر توزیع شیر در مدارس این استان اختصاص یافت و 160 هزار دانش آموز از تغذیه شیر رایگان برخوردار شدند.
حسین زاده اظهار کرد: به صورت موقت طرح تغذیه شیر رایگان در هفته اول آذرماه در این استان آغاز خواهد شد که امیدواریم هرچه زودتر اعتبارات مورد نیاز این بخش اختصاص یابد.
وی افزود: در سال جاری در صورت توزیع شیر مدارس نیز، تعداد نوبت توزیع شیر از 50 به 30نوبت و شمار دانش آموزان مشمول طرح از 160 هزار نفر به 135 هزار دانش آموز کاهش یافته است.
این مسوول گفت: با توجه به نوسانات قیمت کالاها هم اکنون پیش بینی اعتبار مورد نیاز برای اجرای این طرح نیز ممکن نیست.
کارشناس مسوول تغذیه رایگان آموزش و پرورش خراسان شمالی اظهار کرد: اعتبار اجرای طرح تغذیه رایگان دانش آموزان با کیک، کلوچه و بیسکویت نیز تاکنون اختصاص نیافته است.
حسین زاده اظهار کرد: پارسال 72 هزار نفر از دانش آموزان مدارس روستایی این استان از تغذیه رایگان برخوردار شدند که در این زمینه چهار میلیارد ریال اعتبار نیز هزینه شد که
متاسفانه در طرح تغذیه امسال تعداد اقلام خوراکی نسبت به پارسال کاهش یافته است.
این مسوول بر اهمیت تغذیه دانش آموزان برای رشد جسمانی آنان تاکید کرد و گفت: باید به مناطق محروم و بخصوص روستایی توجه وی‍ژه شود چرا که عنصر کلسیم در رشد دانش آموزان بسیار مهم است.
خراسان شمالی با داشتن 867 هزار نفر جمعیت 164 هزار دانش آموز دارد. ک/4
7184/626

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال