سالانه 10 هزار حیوان گزیدگی در مازندران گزارش می شود

ساری-ایرنا- رئیس مرکز بهداشت مازندران گفت: به طور میانگین سالانه 10 هزار حیوان گزیدگی در این استان به ثبت می رسد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، دکتر محسن اعرابی روز پنجشنبه به مناسبت هفته سلامت در گفت وگو با خبرنگاران افزود: بیشترین حیوان گزیدگی در این خطه شمال کشور مربوط به سگ به ثبت رسیده است.
به گفته وی 70 درصد از گاز گرفتن سگ در این استان مربوط حیوان دارای صاحب هستند و دلیل آن را کم آگاهی صاحبان در نگهداری این حیوان اهلی دانست.
وی اضافه کرد: صاحبان سگ ها باید به آگاهی لازم نسبت به نگهداری این حیوان برسند به طوری که حیوان خود را در برابر بیماری هاری واکسن بزنند تا در صورت حیوان گزیدگی به انسان منتقل نشود.
به گفته وی به دلیل در دسترس بودن امکان مراقبت های بهداشتی پس از حیوان گزیدگی گزارشی از بیماری هاری به ثبت نرسیده است.
رئیس مرکز بهداشت مازندران گفت: آمارها نشان می دهد که آمار حیوان گزیدگی در این استان در سنوات اخیر افزایش چندانی نداشته است.
**** شهرداری ها مسوول جمع آوری سگ های ولگرد
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران شهرداری را در شهر و بخشداری ها را در مناطق روستایی از لحاظ قانون مسوول جمع آوری سگ های ولگرد بیان کرده است.
دکتر اعرابی افزود : این نهادها باید مسوولیت خود را در جمع آوری سگ های ولگرد انجام دهند تا مردم در کوچه و خیابان دچار مشکل نشوند.
وی مسوولیت بهداشت را واکسن افراد در صورت حیوان گزیدگی بیان کرد و اظهارداشت: هم اکنون در تمام مراکز بهداشتی در شهرها و روستاها به صورت شبانه روزی امکان واکسن هاری در برابر حیوان گزیدگی وجود دارد و مشکلی در این بخش وجود ندارد.
براساس آمار وزارت بهداشت و درمان استان مازندران رتبه سوم حیوان گزیدگی را در سطح کشور داراست.
6982/1899

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال