زیراب در برابر سیلاب ها ایمن می شود

ساری - ایرنا - فرماندار شهرستان سوادکوه با اشاره به بازدید روز گذشته معاون وزیر نیرو از مناطق سیل زده و حاشیه رودخانه تلار در این شهرستان گفت: دیوارسازی 6 کیلومتر مسیر این رودخانه در زیراب انجام می شود که با این کار این شهر برای همیشه در برابر سیلاب های مخرب ایمن می شود.

سعید یزدانی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ساخت این دیواره که در دو طرف حاشیه رودخانه تلار ساخته می شود با اعتبار 300 میلیارد ریالی وزارت نیرو و آب منطقه ای انجام می شود.
وی ادامه داد: این دیواره می تواند هنگام افزایش حجم آب این رودخانه از ورود آن به شهر جلوگیری بکند و دیگر حوادث خسارت بار سیلاب در سال های 94 و امسال رخ ندهد.
رودخانه تلار که کارشناسان آب از آن به عنوان رودخانه وحشی نام می برند هنگام بارندگی ها هر از گاهی دچار طغیان های خسارت بار می شود.
در سال 1394 بالا آمدن آب رودخانه تلار و طغیان آن باعث خسارت به واحدهای مسکونی حاشیه این رودخانه و حتی تخریب کامل و به زیر آب رفتن یک ساختمان شد و در سیل اواخر اسفند پارسال و 12 فروردین امسال نیز طغیان این رودخانه باعث تخریب کامل 11 واحد مسکونی حاشیه اش شد.
فرماندار سوادکوه اضافه کرد: وزارت نیرو با انتخاب 6 پیمانکار، ساخت دیواره سازی حاشیه این رودخانه را در آینده نزدیک آغاز می کند که با این کار سپر ایمن برای تمامی شهر زیراب در برابر سیلاب های آینده ایجاد می شود.
وی با اشاره به اینکه بیش از چهار کیلومتر از مسیر رودخانه تلار از محدوده قانونی شهر زیراب می گذرد، ادامه داد: بنا به دستور استاندار مازندران مبنی بر شناسایی ساخت و سازهای غیر مجاز در حاشیه و بستر رودخانه با مشخص شدن بستر جریانی و طغیانی روخانه تلار ، با این سازه ها در شهرستان برخورد خواهد شد.
** 120 نقطه رانشی در راههای سوادکوه
یزدانی رانشی بودن راههای اصلی و فرعی را از معضلات شهرستان سوادکوه برشمرد و گفت: تاکنون 120 نقطه رانشی در این محورها شناسایی شد که در 2 مرحله سیلاب اخیر رانش در این مسیرها باعث اختلال در تردد شده بود.
وی تاکید کرد: در این میان جاده سوادکوه به تهران که محور ملی به شمار می رود بارها در این ایام دچار رانش شد و تنها با انجام اقدامات اولیه این مسیرها باز شد و تردد در آنها در حال انجام است.
فرماندار سوادکوه تاکید کرد: برای ایمن سازی این مسیرها نیاز به انجام اقدامات بیشتر است تا مسیر تردد امنی برای مردم و مسافران فراهم شود.
وی با اشاره به اهمیت ایمن سازی راههای سوادکوه ، گفت: با توجه به شرایط پیش آمده بودجه امسال شهرستان با رویکرد توجه به راهها و رفع مشکلات آنها بسته شد تا از طریق اعتبارات تملک دارایی بخشی از این مسائل برطرف شود.
شهرستان سوادکوه که متشکل از سه شهر پل سفید ، زیراب و آلاشت و 171 روستا است 750 کیلومتر راه اصلی و فرعی دارد.
2096/1899

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال