اجرای طرح فاضلاب شهری مازندران در گروگان بانک توسعه اسلامی

ساری-ایرنا- تاخیر چهار ساله بانک توسعه اسلامی در پرداخت تسهیلات 280 میلیون یورویی و منوط شدن اجرای طرح فاضلاب شهری مازندران به تسهیلات دریافتی از این بانک، این طرح بزرگ زیست محیطی را به گروگان گرفته است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، گره خوردن اجرای طرح فاضلاب شهری مازندران به دریافت تسهیلات از بانک توسعه اسلامی، این خطه شمال کشور را از لحاظ برخورداری از طرح فاضلاب شهری به نسبت میانگین کشوری حدود36 درصد عقب نگهداشت.
براساس آخرین گزارش مسوولان آبفای شهری مازندران میانگین برخورداری شهرهای این خطه شمال کشور از فاضلاب شهری حدود 12 درصد است که این برخورداری در سطح کشور به طور میانگین به بالای 48 درصد رسید و مسوولان این شرکت امیدوارند تا با دریافت این تسهیلات، مازندران را به میانگین کشوری نزدیک کنند.
*** موانع پرداخت تسهیلات
عدم تصویب طرح دریافت تسهیلات در شورای فنی شورای اقتصاد که یکی از ضوابط اصلی بانک توسعه اسلامی در پرداخت تسهیلات است از یک سو، کاهش سطح روابط سیاسی ایران و عربستان سعودی پس از حادثه منا سال 94 و تعرض به سفارت این کشور عربی در تهران از سوی دیگر و تابعیت عربستانی مدیرعامل بانک توسعه اسلامی و استقرار این بانک در جده از دیگر موانعی است که پرداخت تسهیلات را برای آبفای شهری مازندران با تاخیر چندین ساله مواجه کرد.
مدیران شرکت آبفای مازندران امیدوارند با ایجاد کورسوی امید در روابط سیاسی ایران و عربستان سعودی در سال میلادی جاری و مصوب شدن دریافت این تسهیلات در شورای اقتصاد در این سال این پرداختی انجام شود.
*** تسهیلات پروژه ای بانک توسعه اسلامی
بانک توسعه اسلامی (IDB) با هدف پیشبرد توسعه اقتصادی و پیشرفت اجتماعی کشورهای عضو و جوامع مسلمان کشورهای غیرعضو سراسر جهان براساس اصول شریعت اسلامی در سال 1975 با سرمایه اولیه 755 میلیون دینار اسلامی تاسیس شد که سرمایه مجاز (اسمی) این بانک در شرایط فعلی 30 میلیارد دینار اسلامی برآورد می شود.
جمهوری اسلامی ایران در سال 1989 میلادی به عضویت بانک توسعه اسلامی درآمد و در حال حاضر با پذیره نویسی یک میلیارد و 491 میلیون دینار اسلامی پس از عربستان سعودی و لیبی، سومین سهامدار بزرگ این بانک است.
این بانک نیز طبق آخرین گزارش تا سال 91 حدود 2میلیارد و 871 میلیون دلار تسهیلات پروژه ای (بلندمدت) به نفع دستگاههای مختلف کشورمان تصویب کرد که نیمی از این تسهیلات تاکنون به برخی پروژه ها در استان های کشور پرداخت شد.
*** تناقض آماری در عقب ماندگی مازندران از فاضلاب شهری
مدیرکل محیط زیست مازندران، فاضلاب شهری را مهمترین مشکل زیست محیطی این خطه شمال کشور می داند که همچنان نسبت به میانگین کشوری بسیار عقب است در حالیکه این مساله برای محیط زیست مازندران حیاتی است.
حسینعلی ابراهیمی کارنامی گفت: در شرایط فعلی میانگین برخورداری فاضلاب شهری در ایران حدود 52 درصد است و این برخورداری در مازندران به کمتر از 12 درصد می رسد و برای جبران این عقب ماندگی باید علاوه بر تامین مالی کار و تلاش بیشتری صورت گیرد.
وی افزود: هم اکنون فاضلاب های خانگی، ویلاها و حتی صنعتی در این استان در رودخانه ها ودر نهایت به دریای خزر می ریزد و عواقب بعدی زیست محیطی را برای مازندران در آینده به دنبال خواهد داشت.
مدیرکل محیط زیست مازندران می گوید: سازمان متبوعش به دلیل درک شرایط سخت مالی حاکم بر دستگاههای دولتی به خصوص شرکت های خدمات رسان از جمله آبفای شهری و روستایی با تسامع و تساهل در این حوزه برخورد می کند و این شرایط نمی تواند به صورت دایمی باشد و سازمان در نهایت مجبور به برخورد خواهد شد.
**** مهرتایید عقب ماندگی فاضلاب شهری مازندران
معاون مهندسی و توسعه آبفا شهری مازندران میانگین برخورداری شهرهای این استان از فاضلاب شهری را حدود 12 درصد بیان کرد که نسبت به میانگین کشوری با عقب ماندگی 36 درصدی مواجه است.
پرویز یزدان پناه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: سالانه 190 میلیون مترمکعب فاضلاب شهری در شهرهای مازندران تولید می شود که صرفا 23 میلیون مترمکعب آن برابر 12 درصد تصفیه می شود.
وی اضافه کرد: در مجموع از 58 شهر فقط بخشی از شهرهای ساری، بابلسر، بابل، جویبار، نوشهر، چالوس و قائمشهر از تصفیه خانه فاضلاب استفاده می کنند.
معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب مازندران افزود: به طور میانگین سالانه 167 میلیون مترمکعب برابر با 88 درصد فاضلاب شهری وارد آب های سطحی، رودخانه ها، دریا و سفره های زیر زمینی می شود.
وی اضافه کرد: با بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب شهرهای بابل، امیرکلا، ساری، نکا، بهشهر و گلوگاه میزان تصفیه فاضلاب در شبانه روز به 111 هزار متر مکعب می رسد که نسبت به وضعیت فعلی که 68 هزار متر مکعب است دو برابر برخورداری استان بیشتر می شود و از 12 درصد برخورداری به 25 درصد می رسیم.
*** کمبود منابع مالی متهم اول عقب ماندگی
معاون آبفای شهری مازندران کمبود تخصیص اعتباری را در سال های گذشته علت اصلی عقب ماندگی این استان از فاضلاب شهری می داند ودرخواست دریافت تسهیلات از بانک توسعه اسلامی را شتاب بخشی به اجرای این طرح در مازندران می داند.
وی اعتبار سال جاری فاضلاب شهری را حدود 450 میلیارد ریال اعلام کرد که این اعتبار با سال گذشته برابری می کند.
پزدان پناه امیدوار است تا با دریافت تسهیلات از بانک توسعه اسلامی که در مرحله تصویب شورای اقتصاد قرار دارد طرح فاضلاب شهری مازندران درشبکه فاضلاب شهری قائمشهر، آمل، محمودآباد، تنکابن و رامسر اجرایی شود.
وی اضافه کرد: هم اکنون با نصب 55هزار سیفون فاضلاب، 104 هزار خانوار با جمعیت 255 هزار نفر از مزایای فاضلاب شهری در استان بهره مند که با اجرای طرح ها سال آینده درصد پوشش فاضلاب شهری در مازندران از 12 درصد به 25 درصد می رسد.
طول شبکه فاضلاب مازندران حدود 5 هزار کیلومتر است که تاکنون برای یک هزار کیلومتر شبکه فاضلاب اجرا شد و حدود 4 هزار کیلومتر دیگر باید اجرایی شود .
براساس آمار برای هر کیلومتر شبکه فاضلاب شهری حدود 10 میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است که برای تکمیل 4 هزار کیلومتر حداقل 4 هزار میلیارد تومان نیاز است و با اعتبار سال جاری که 450 میلیارد ریال است برای شبکه فاضلاب حتی رسیدن به میانگین کشوری مازندران 20 هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
عدم پرداخت تسهیلات بانک توسعه اسلامی و یا سرمایه گذاری بخش خصوصی اجرای طرح فاضلاب شهری مازندران در حد میانگین کشوری با این بودجه سنواتی فعلی 20 سال زمان نیاز دارد.
جمعیت مازندران طبق سرشماری سال 95 حدود سه میلیون و 283 هزار نفر بود که 53 درصد از جمعیت در58 شهر و مابقی در حدود 3 هزار روستا ساکن هستند که طرح فاضلاب شهری صرفا در2روستا در بهشهر و جویبار در دست اجرا قرار گرفت.
/1899/6982

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال