عضو هیات علمی دانشگاه وین:

پوشش گیاهی شمال کشور آخرین حائل پیوند 2 صحرای خاورمیانه است

ساری - ایرنا -دانشمند علوم زمین و کشاورزی گفت: محیط زیست و طبیعت شمال کشور آخرین سنگر و باریکه در مقابل پیوند صحرای آسیای مرکزی و شمال آفریقا است که در صورت عدم تلاش برای حفظ ان با نابودی تنها پوشش گیاهی در این منطقه روبرو می شویم .

پروفسور عطاالله قبادیان استاد دانشگاه وین روز سه شنبه در گفت و گوی اختصاصی درباره وضعیت پوشش گیاهی و محیط زیست شمال کشور به خبرنگار ایرنا افزود: باریکه شمال کشور و نوار سبز جنوبی خزر تنها نوار سبز باقی مانده در فلات ایران است که استمرار حیات آن در گرو حفاظت از حیات پهنه آبی خزر است.
وی از جمله هشدارهای کارشناسان محیط زیست را در مورد پیشروی و نزدیک شدن دو زبانه کویرهای آسیایی و آفریقایی به سمت فلات مرکزی و شمال ایران عنوان کرد و افزود: دامنه های جنوبی البرز در باریکه شمال با دو زبانه کویرهای شرق و غرب آسیایی از سوی عربستان و کشورهای شمال دریای خزر مواجه است.
قبادیان که هم اینک دارای کرسی استادی دانشگاه شهید بهشتی نیز است،گفت: این پیشروی بواسطه فاجعه ای که بر اثر تاخت و تاز بر عرصه های منابع طبیعی طی دهه های گذشته وارد آمده، در حال رقم خوردن است و ریزگردها نتیجه و پیامد این جریان و پیام کویر در این شرایط بحرانی است.
به گفته او تنها حائل میان این دو زبانه دامنه های جنوبی و شمالی البرز و باریکه شمال ایران و نوار سبز است و این هشدارها باید جدی گرفته شده و حل آن به کارشناسان اهل فن سپرده شود.
پروفسور زمین شناسی افزود: متاسفانه مدیریت و رفتارهای سلیقه ای و عدم توجه به هشدارهای کارشناسان و همچنین هرگونه برخورد غیر اصولی با طبیعت مازندران در قالب بهره برداری در جهت توسعه، امروز محیط زیست مازندران را به اندازه کافی به مرز فاجعه نزدیک کرده است.
قبادیان با بیان اینکه محیط زیست و پوشش گیاهی در حال خطر مازندران فقط وابسته به هماهنگی ارتفاعات البرز با دریای خزر است، تاکید کرد: دریای خزر به جهت اقدامات سلیقه ای و منافع محور کشورهای همسایه تاکنون آسیب های متعددی دیده است که منفی بودن بیلان آبی آن به مدت بیش از یک دهه تبعات این دست اندازی است.
**پوشش گیاهی البرز تنها تنفس گاه فلات خشک ایران
پروفسور قبادیان با بیان اینکه نوار سبز مازندران به عنوان شش استمرار حیات فلات خشک ایران است، گفت: از سویی هم حیات و استمرار و سرسبزی شمال ایران و شکوفایی و پایداری و تداوم این باریکه در گرو حیات پهنه آبی خزر است که این پهنه آبی خودش در ناپایداری کامل و با بیلان منفی دچار اختلال است.
این استاد دانشگاه وین با بیان منفی بودن بیلان اب و تهدید آب دریای خزر با شیرابه های زباله افزود: با تمام مشکلاتی که امروز حیات دریای خزر و نوار سبز شمال کشور را با خطر روبرو کرده است، سرمایه گذاری بر روی این دریا برای بهره برداری ایده ای بسیار خطرناک است.
**خشکیدن سفره های زیر زمینی و ریزگردها زائیده نابودی پوشش سبز
پرفسور قبادیان با تاکید بر اینکه باید هشدار نابودی سفره های زیرزمینی آب در استان مازندران را جدی گرفت، گفت: چرا که این نابودی مواجه است با فرونشست سفره های آب زیرزمینی و افزایش خشکی در سطح زمین که افزایش گرد و غبار و در نتیجه ریزگرد را به دنبال خواهد داشت.
وی ریزگردها را نتیجه از بین رفتن پوشش سبز کشور عنوان کرد و گفت: متاسفانه در دهه های اخیر باریکه سبز شمال بر اثر اقدامات نسنجیده ای مورد تاخت و تاز قرار گرفته که همچنان نیز ادامه دارد.
این استاد دانشگاه به کشاورزی مازندران و لزوم صرفه جویی در مصرف آب نیز اشاره کرد و گفت: باید در مدیریت کشاورزی و کشت و صنعت گلخانه ای تجدید نظر های اساسی انجام شود زیرا ما در سرزمین خشک و کویری زندگی می کنیم که با کمبود آب مواجهیم.
وی مدیریت مصرف و صرفه جویی در آب را الزامی عنوان کرد و گفت: متاسفانه هیچگونه سرمایه گذاری برای تحقق این موضوع نمی شود و اقدامات مفید در این زمینه به کندی انجام می شود که با روند هدر رفت همخوانی ندارد.
قبادیان با اشاره به کشورهای توسعه یافته در مدیریت آب تاکید کرد: متاسفانه سوء مدیریت در مصرف آب، حیاتی ترین رکن کشور و استان مازندران که همان کشاورزی است را با خطر مواجه کرده است در حالیکه کشور های توسعه یافته کشاورزی را با چنگ و دندان حفظ می کنند.
وی با اشاره به فاجعه ای که در خوزستان در حال رخ دادن است، گفت: زاینده رود را به سمت یزد بردند در حالیکه خود اصفهان یک منطقه کشاورزی و صنعتی است و انتقال آب آن باعث خشک شدن این رود شد، اگر زاینده رود و گاوخونی کامل خشک شود فجایعی بزرگتر در پی خواهد داشت.
استان مازندران با 24 هزار کیلومتر مربع وسعت بزرگ ترین استان کشور در ساحل دریای خزر است که دارای یک میلیون و 700 هزار هکتار عرصه جنگلی و مرتع است.
پرفسور عطاالله قبادیان متولد زیراب سوادکوه استاد سابق دانشگاه کشاورزی شهید چمران اهواز و جزو استادان پیشکسوت علوم زمین و کشاورزی کشور محسوب می شود.
وی در زمینه محیط زیست بیش از 10 جلد کتاب و دهها مقاله پژوهشی منتشر کرده است که ' سیمای طبیعی فلات ایران'، 'سیمای طبیعی استان یزد' ، 'چرخه آب تهران'، 'زمین شناسی دماوند' و مهم ترین آن 'ایران در بحران زیست محیطی' را منتشر کرده است.
7335/1899

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال