شب زنده داری مازنی ها با زمزمه الغوث، الغوث در آخرین شب قدر

ساری - ایرنا - آیین سومین و آخرین شب پرفضیلت قدر ، با طنین نوای ' الغوث ، الغوث ' روزه داران شب زنده دار مازندرانی با حال و هوایی معنوی در جای جای دیار علویان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، مردم خداجوی مازندران که در دو شب نوزدهم و بیست و یکم ماه رمضان با حضوری پرشور و باشکوه ، جلوه ای کم نظیر از بندگی به درگاه پرورگار قهار به نمایش گذاشته بودند ، پنجشنبه شب نیز این آیین را باشکوه هرچه تمام تر برگزار کردند.
مردم متدین و خداجوی مازندران ، تا بامداد جمعه مصادف با بیست و سوم ماه مبارک رمضان با حضور گسترده خود در مساجد، مقابر مترک امامزادگان (ع) و مصلاها ، به دعا و مناجات با یگانه معبود خویش پرداختند.
ترنم اشک هایی از مهر و صداقت نسل جوان در این آیین در ساعت های باقی مانده از آخرین شب پرفضیلت قدر برای برداشتن توشه یک ساله از رحمت خداوند که بر دیدگان آنها جاری بود، بر معنویت مراسم امسال افزود.
این آیین با بر سر گرفتن کتاب آسمانی قرآن کریم و توسل به ائمه اطهار برای مغفرت از گناهان ، تلاوت آیات نورانی کلام وحی، دعای ابوحمزه ثمالی ، زمزمه ذکرهای مختلف از جمله تسبیحات حضرت فاطمه زهرا(س) و برپایی نمازهای صد رکعتی تا نزدیکی های اذان صبح ادامه داشت.
بر اساس روایات و احادیث ؛ تمام لحظات ماه مبارک رمضان ویژه است ولی شب های قدر ویژه تر و شب بیست و سوم در میان شب های ماه مبارک جایگاه خاص تری دارد.
شب قدر ، شب اندازه ، هندسه و شب مقدارهاست. در این لیالی فرشتگان ویژه که خدا را تسبیح می کنند ؛ برای مومنان طلب استغفار دارند.
فرشتگان عرش نشین در شب های قدر از خدا می خواهند کسانی را که به درگاه احدیت برای توبه جمع شده اند ببخشد ، همچنین پدرانشان، همسرانشان، فرزندانشان و نسلشان را بیامرزد.
شب بیست و سوم ماه رمضان ، شب قدر، شب توبه و برتر از هزار ماه است.
امام جمعه آمل درحاشیه آیین شب احیا در آستان مقدس امامزاده ابراهیم (ع) به خبرنگار ایرنا گفت : شب های قدر ، یکی از شب های مهم و تعیین کننده در سرنوشت هر انسانی است.
حجت الاسلام سیدجلیل مرتضوی افزود : سرنوشت یک ساله ما در یک شب رقم می خورد ، ملائکه الهی به تعبیر قرآن کریم در این شب به زمین هبوط کرده و به محضر امام زمان (عج) می رسند و مقدرات همه ما را ارائه می دهند و تقدیر یک سال ما تا شب قدر سال آینده به امضای حضرت می رسد.
وی با اشاره به آیه «لیله القدر خیر من الف شهر» (شب قدر بهتر از هزار ماه است) ، شب قدر را معادل 83 سال دانست و گفت : این میزان معادل عمر متوسط یک انسان است و به این معنی است که برکات حاصل از شب قدر با یک عمر برابری می کند، چون می تواند سرنوشت یک عمر انسان را تغییر دهد.
به گزارش خبرنگار ایرنا، به واسطه تعطیلات سه روزه این هفته ، مراسم احیاء شب نوزدهم و بیست و یکم ماه مبارک رمضان با قرائت قرآن در مکان های مقدس با حضور پرشور مردم مازندران و نیز مسافران زیادی که به این استان سفر کرده بودند، برگزار شده بود.
حضور چشمگیر مردم بویژه جوانان و نوجوانان در مساجد و حسینیه های شهرها و روستاها در آیین های شب های قدر از جلوه های زیبای امسال مردم متدین مازندران با خالق یکتا بود.
7327/1654

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال