هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

دوم خرداد در امتداد سوم

روزنامه بشیر در شماره روز چهارشنبه خود یادداشتی با عنوان ' دوم خرداد در امتداد سوم خرداد ، پاسداشت روز حماسه و مقاومت ' را منتشر کرد .

بشیر نوشت : خرم شهر ، پس از 587 روز مقاومت یعنی ( 19 ماه) اسارت ، سرانجام ساعت 11 صبح سوم خرداد ماه سال 1361 در جریان چهار مرحله عملیات بیت المقدس و با ایثار و مقاومت مردم و نیز رشادت نیروهای از خود گذشته بسیج ، سپاه و ارتش جمهوری اسلامی آزاد و به دامن میهن بازگشت .
در جریان آزادسازی خرم شهر ، حدود 16 هزار نیروی عراقی کشته و زخمی شدند و همچنین 19 هزار نیروی عراقی به اسارت نیروهای ایرانی در آمدند .
ایران در جریان عملیات 26 روزه بیت المقدس ، که به آزادی این خطه از کشورمان انجامید 6 هزار شهید ارتش و سپاه و 24 هزار مجروح در صفحه تاریخ تقدیم و به یادگار گذاشت ، که شورای عالی انقلاب فرهنگی ، سوم خرداد را به عنوان روز مقاومت ، ایثار و پیروزی در تقویم رسمی ایران نام گذاری کرد .
در عرصه سیاسی نیز حادثه ی شگرفی رخ داد و موجبات موجی نو و امید بخش را در نظام جمهوری اسلامی پدید آورده بود .
عرصه ای که تنگناهای بسیاری ، آن را به بستر پر چالشی تبدیل کرده بود .
از یک سو دنیا علیه ما متحد شده بود و فشارهای جهانی ما را احاطه کرده بود بود، از طرفی هم با به وجود امدن نظارت استصوابی و رد صلاحیت های یک سویه و گسترده، خشم فروخورده ای ، میدان سیاسی – اجتماعی را رنج می داد ؛ که با فرا رسیدن انتخابات ریاست جمهوری، آن عزلت ها و سر خوردگی ها رخ نمایاند و علاوه بر سیاسیون چپ آن زمان زمان، مردم نیز در اقص نقاط کشور به این حرکت پیوستند .
این درحالی بود که بیش از 200 نماینده مجلس و قریب به اتفاق مدیران نظام، برای راه یابی جناب ناطق نوری به کاخ ریاست جمهوری، اتفاق نظر داشتند و در فضای انتخاباتی هم اینگونه القاء می کردند؛ این شرایط بازخورد منفی را در جامعه به همراه داشت؛ تا جایی که اراده ملت برای 'نه' به جریان یکدست در حاکمیت ، در هم گره خورد و نتیجه در ظهر همان جمعه، روز انتخابات در صفوف فشرده مردم پشت صندوق های رای خود را به جناب آقای سید محمد خاتمی بروز داده بودند و رقیب کاندیدای برنده این انتخابات، صبح روز بعد و قبل از اعلام نهایی نتایج رای گیری، با ارسال تبریک پیروزی، شکست خود را پذیرفت .
پیام واضحی که ملت، به جریان تمامیت خواه داده بود و پیام روشن تری برای دنیای معاصر بود؛ که ملت ایران با روح بلندی که در تاریخ ریشه دارد؛ همواره منشا تحول، تغییر و اصلاح است و در این راه در دنیا و به خصوص جامعه استبداد زده خاور میانه، پیش رو و پیش گام بوده و است.
پس از آن حماسه بود که دنیای سلطه و متحد، با پیام انسانی جمهوری اسلامی روبرو شد و گفت و گوی تمدن ها را به عنوان الگوی صلح و مدارا و دوستی پذیرفت .
واقعیتی که در وجود مردم این سرزمین جاری است و هیاهوی اهالی خشم و خشونت و استکبار، نتوانستند از بروز آن جلوگیری نمایند.
از این رو ، دوم خرداد ماه 1376 به روزی تبدیل شد که در دایره المعارف سیاسی جمهوری اسلامی در کنار نام هایی چون 22 بهمن ، 12 فروردین و سوم خرداد ماندگار شد و یکی از قله های رفیع پیوند 'جمهوریت و اسلامیت' را رقم زد.
نامی که به درستی توسط رهبر انقلاب، به ' حماسه ' از آن یاد شد و از آن روز بود؛ که حماسه دوم خرداد، با تاریخ بلند این سرزمین گره خورد .
7335/1654

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال