دانش آموزان آملی چهارشنبه سوری بی خطر را تجربه کردند

ساری-ایرنا- دانش آموزان آملی به مناسبت چهارشنبه آخر سال با برپایی یک برنامه سنتی وبومی محلی مازندرانی در هنرستان فاطمه الزهراء (س) این شهرستان ، فضای همدلی و شادی آفرینی را به دور از ترقه بازی در کنار هم رقم زدند.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، دراین آئین که با حضور مدیر آموزش وپرورش آمل برگزار شد ، حدود 200 دانش آموز برنامه های سنتی بومی و محلی ویژه چهارشنبه آخر سال را که حدود نیم قرن گذشته در مازندران رواج داشته و در دهه های گذشته فراموش شده بود، اجرا کردند.
در این ئین که با نوروزخوانی و پهن کردن سفره هفت سین و پخش شرینی های محلی آغاز شده بود ، با اجرای برنامه های دیگری چون قاشق زنی ، آغوزکا ، تخم مرغ جنگی ادامه پیدا کرد و پس از آن دانش آموزان با پریدن از روی آتش فریاد زدن ' چهارشنبه سوری کمی - پارسال دسوری کمی ' و خوردن آش ترشی که با هفت گیاه محلی توسط خودشان پخته شده بود ، به پایان رسید.
مدیر آموزش و پرورش آمل در این مراسم گفت : شادی آفرینی و شاد بودن دانش آموزان در کنار فعالیت های علمی و تربیتی یکی از رویکردهای جدیدی آموزش و پرورش است و به همین خاطر از اجرای برنامه هائی از این دست در مدارس استقبال می شود .
عباس مرزبند افزود : انتظار است که مدیران مدارس هم برای فراهم کردن ویژه برنامه هایی که باعث شادی و نشاط دانش آموزان در مدارس شود ، تلاش کنند.
مدیر هنرستان فاطمه الزهرا (س) آمل هم هدف از برگزاری این آئین را حفط و احیای سنت های فراموش شده چهارشنبه سوری در مازندران برشمرد .
روقیه صالحی گفت : با برگزاری این مراسم خواستیم به دانش آموزان اعلام کنیم که می توان با برنامه هایی که از نیاکان ما به یادگار مانده مراسمی شاد و دور هم بودن را بدون اینکه خطری فردی را تهدید کند ، داشته باشیم.
وی ادامه داد : در دنیای امروزی که فضای مجازی و رسانه های الکترونیک به نوعی غالب شده اند لازم است برای حفظ هویت و ماندگاری خودمان به فرهنگ و سنت های گذشته برگردیم.
صالحی گفت : متاسفانه آئین کهن چهارشنبه آخر سال با بدعت گذاری های غلط برخی افراد به مراسم پرخطر تبدیل شده و انتظار است که از این فرهنگ های وارداتی دوری کنیم و آئین هایی را که با تاریخ و فرهنگ ما پیوند خورده ، احیا کنیم و جشن بگیریم.
در شهرستان حدود 405 هزار نفری آمل بیش از 60 هزار دانش آموز در 450 مدرسه در مقاطع مختلف مشغول تحصیل هستند.
7327/1654

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال