کتابخوانان مازندرانی امسال 700 هزار عنوان کتاب به امانت بردند

ساری-ایرنا- مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران گفت که یک میلیون و 809 هزار جلد کتاب در کتابخانه های عمومی این استان وجود دارد که در سال جاری تنها 718 هزار و 152 جلد از آنها به امانت برده شد.

آرزو ولی پور روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اعضای کتابخانه های عمومی استان را 110 هزار نفر اعلام کرد.
مازندران حدود سه میلیون و 300 هزار جمعیت دارد که بر این اساس یک نفر از هر 300 نفر جمعیت استان عضو کتابخانه های عمومی هستند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران گفت که آمار عضویت در کتابخانه های عمومی این استان در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 17 درصد افزایش یافته است .
در مازندران 113 کتابخانه عمومی شامل 86 کتابخانه عمومی دولتی ، 36 کتابخانه عمومی مشارکتی و یک کتابخانه مستقل فعالیت دارد.
همچنین 32 کتابخانه مازندران مربوط به مناطق روستایی و 81 واحد نیز در شهرهای این خطه شمال کشور دایر است.
** 16 متر فضای کتابخانه عمومی مازندران برای هر هزار نفر
مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران همچنین گفت که هم اکنون سرانه فضای کتابخانه ای برای هر یکهزار شهروند مازنی در این استان 16 متر مربع است.
ولی پور افزود : در این استان 38 کتابخانه عمومی نیمه تمام وجود دارد که با تکمیل آنها ، فضای کتابخانه ای استان رو به بهبودی می رود.
وی فضای کتابخانه های عمومی مازندران را افزون بر 51 هزار و 500 متر مربع اعلام کرد.
براساس آمارنامه سازمان مدیریت و برنامه ریزی ، سرانه فضای کتابخانه ای کشور برای هر یکهزار نفر 25 متر مربع است که با این آمار سرانه مازنی ها 9 متر از میانگین کشوری پایین تر است.
6982/1654

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال