ورود تشکل های کشاورزی مازندران برای خرید و ذخیره 25 هزار تن پرتقال شب عید کشور

ساری- ایرنا- معاون فنی و بازرگانی تعاون روستایی مازندران گفت: چهار گروه از تشکل های کشاورزی شامل اتحادیه باغداران ، تعاونی تولید ،سورتینگ داران و شرکت های تعاونی روستایی ، بر اساس سهمیه بندی ،مسئول خرید و ذخیره 25هزار تن پرتقال شب عید کشور هستند.

داریوش آقاپور روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا خرید تضمینی مرکبات درجه یک برای ذخیره میوه شب عید را هم عامل رونق بازار مرکبات استان و تنظیم بازار شب عید این میوه پائیزی دانست و افزود: شرکت تعاونی روستایی به عنوان مباشر ،خرید پرتقال درجه یک شب عید را از 2 هفته پیش آغاز کرده است.
آقاپور قیمت خرید تضمینی پرتقال شب عید را 2هزارو 300تومان اعلام کرد و بیان داشت: با توجه به اینکه پرتقال مازندران به لحاظ کیفیت و اندازه درکشور مشهور است، در خرید میوه به لحاظ کیفیت ،اطمینان صد درصدی حاصل می شود.
وی با بیان این نکته که با ورود تشکل های کشاورزی به امر خرید ، قیمت هر کیلو پرتقال در سر باغ 200تا 300تومان به نفع باغداران افزایش یافته است، توضیح داد: از آنجاییکه خرید تضمینی پرتقال های شب عید باید با وزن و اندازه مشخص باشد، خرید یکجا در سر باغ توسط تشکل های کشاورزی سبب شد تا بازار خرید و فروش این میوه تا حدودی رونق بگیرد.
آقاپور گفت: تشکل های کشاورزی پرتقال سرباغ را در هر کیلو گرم به صورت درهم یکهزار تا یک هزارو 100تومان از باغداران خریداری کرده اند.
با توجه به اینکه عمده باغهای مرکبات مازندران کوچک و خرد است و عرضه و فروش مرکبات نیز به صورت خرده فروشی توسط باغداران صورت می گیرد، لذا از یک بازار سازمان یافته برخوردار نیست.
تا قبل از شروع خرید پرتقال های شب عید این میوه سر باغ با قیمت هر کیلو 700تومان توسط واسطه ها خرید و فروش می شده است.
آقاپور با اشاره به اینکه شرکت های تعاونی روستایی استان های مختلف کشور با تشکل های کشاورزی مازندران قرار داد خرید پرتقال شب عید را منعقد می کنند، اظهار داشت: معمولا از نیمه دوم اسفند ماه پرتقال ها به سمت استان های کشور منتقل می شود.
بر اساس آمار سازمان جهاد کشاورزی مازندران هم اکنون 80درصد از برداشت مرکبات استان انجام شده است.
مازندران 110هزار هکتار باغ مرکبات دارد که بر اساس آمار سازمان جهادکشاورزی ،پیش بینی می شود امسال حدود 2میلیون و 500هزار تن مرکبات تولید شود.
خبرنگار: سید رضا هاشمی کروئی ** انتشار دهنده: محسن حسن نیا
6990/1899

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال