هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

منجیر در زنجیرسنگ ها ؛ سالگرد پیاپی وعده ها

ساری - ایرنا - پایگاه خبری، تحلیلی صنعت گردشگری ' گردشگر آنلاین ' روز پنجشنبه در یادداشتی با عنوان ' منجیر در زنجیرسنگ ها /سالگرد پیاپی وعده ها ' به عدم ساماندهی وضعیت روستاییان منجیر پس از گذشت 13 سال از زلزله و عدم تحقق وعده ها انتقاد کرد.

این پایگاه خبری نوشت : ' منجیر ' روستایی کوهپایه‌ای از توابع بخش کجور مازندران است ، در این روستا حدود 150 خانوار زندگی می‌کنند.
وقوع زلزله سال 83، موجب فعال شدن و جابجایی سنگ‌های معلق آن منطقه شد و هر از چند گاهی ساکنان روستا شاهد سقوط این سنگ‌ها هستند، این حوادث تاکنون خسارت‌های فراوانی به اهالی روستا وارد کرده است، از جمله، در سال 1387 سقوط سنگ‌های عظیم از کوه مجاور روستا، 30 واحد مسکونی و چند محل نگهداری دام را تخریب کرد و 70 راس دام را از بین برد.
به دنبال این حادثه از همان سال طرح جا به جایی روستای منجیر در دستور کار مسئولان قرار گرفت، ولی تلاش‌ها و پیگیری‌ها برای اجرای این طرح به نتیجه نرسیده است.
طرح اولیه، خرید زمینی در 14 کیلومتری روستا بود که به دلیل فقدان آب و فضای لازم برای دام‌ها شرایط لازم برای زندگی روستاییان را نداشت، طرح انتقال آب به محل اسکان جدید امکان‌پذیر نبود و پس از گذشت چند سال طرح جا به جایی به کل منتفی شد.
با توافق روستاییان و مسئولان، قرار بر قیمت‌گذاری کارشناسی و پرداخت مبالغی جهت خرید خانه برای واحدهای مسکونی و اراضی افراد در معرض وقوع حوادث شد که روستاییان پس از گذشت این سال‌ها هنوز منتظر تخصیص این بودجه هستند.
اگر چه تعدادی از اهالی برای رهایی از بروز خطرات سقوط سنگ‌های عظیم‌الجثه، سکونتگاه‌های خود را ترک کرده‌اند و به ناچار به دیگر مناطق مهاجرت کرده‌اند ولی اغلب ساکنان این روستا، افراد سالخورده‌ای هستند که برای ادامه زندگی چاره‌ای جز ماندن در روستا ندارند، بنا به تشخیص پزشکان معالج، شماری از اهالی روستا بویژه سالمندان از زمان وقوع این حوادث تاکنون به علت بیماری ناشی از استرس و اضطراب جانشان را از دست داده‌اند.
چهار سال پیش بخشدار کجور در رسانه ها گفته بود عملیات فراهم کردن زیرساخت ها از جمله کار تفکیک اراضی، عملیات خاکبرداری، همسطح سازی و ایجاد راه دسترسی در زمین جدیدی که برای اهالی در نظر گرفته شده بود به نحو مطلوب پیش می رود.
وی گفته بود با پیگیری های صورت گرفته با مسوولان نهادهای ذیربط به منظور شتاب بخشی در روند عملیات اجرای این طرح، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی منطقه نیز آمادگی دارد که برای تحقق این مهم واحدهای مسکونی پیش ساخته دراختیار این تعداد خانوارها قرار دهد.
نماینده مردم شهرستان های نوشهر ، چالوس و کلاردشت نیز دو سال قبل تقاضای اهالی این روستا برای انتقال آن ها به مکانی امن را جزو خواسته های بحق آنان دانست و گفته بود : با این که جلسات مختلفی در این زمینه برگزار شد ولی تاکنون نتیجه بخش نبوده است.
قاسم احمدی لاشکی با انتقاد از کم توجهی مسوولان استانی برای حل این معضل افزود : انتقال دست کم 30 خانوار از اهالی به مکانی امن کار دشواری نیست و تعلل مسوولان ذیربط برای تحقق این مهم جای تامل دارد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که در صورت حل نشدن این مشکل دراستان موضوع را از طریق مسوولان کشوری از جمله وزیر کشور پیگیری خواهم کرد.
وعده هایی که محقق نشد و زندگی منجیری ها همچنان با ترس و اضطراب سپری می شود.
استاندار جدید مازندران از این وضعیت مطلع نیست و پیگیری هایش می تواند به زندگی اهالی این روستا سامان بخشد.
خبرنگار : فاطمه رحمتی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
3009/1654

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال