آغاز کارگاه بین المللی پایش و کنترل هاری با حضور محققان 13 کشور جهان در آمل

ساری - ایرنا - کارگاه بین المللی پایش و کنترل بیماری هاری با حضور محققان 13 کشور جهان روز یکشنبه در آمل آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، رئیس پژوهشکده انستیتو پاستور شمال کشوردرآیین گشایش این کارگاه بین المللی گفت: 21 محقق وکارشناس برتر در زمینه بیماری هاری از کشورهای اسپانیا ، فرانسه ، آفریقای جنوبی ، یونان، بنگلادش ، عراق ، لیبی ، مراکش ، پاکستان ، بوتان، تونس ، هند وایران در این آزمون و کارگاه بین المللی به صورت حضوری و غیرحضوری حضور دارند.
دکتر محسن آسوری افزود: این کارگاه بین المللی به صورت مشترک بین انیستیتوپاستور ایران وفرانسه و با همکاری سازمان بهداشت جهانی ، سازمان جهانی حیوانات ، سازمان کشاورزی و خواربار ملل متحد (فائو) ، شبکه انیستیتوپاستورهای دنیا ، کنسرسیوم بین المللی مبارزه با بیماری عفونی و دانشگاه لوزان فرانسه برگزار می شود.
وی گفت : از سال گذشته و با فراخوان اعلام شده از سوی سازمان بهداشت جهانی ، محققان و پژوهشگران حوزه بیماری های هاری کشورهای مختلف جهان شرکت کردند که در گام نخست 68 نفر پذیرفته و از این شمار پس از برگزاری چند آزمون غیرحضوری درنهایت 22 نفر از بزرگان و برترین های این حوزه از 16 کشور برای کارگاه بین المللی آمل پذیرفته شدند.
وی توضیح داد : هفت روز از مدت 11 روز برگزاری این کارگاه علمی و بین المللی به آموزش تئوریک اختصاص دارد که در دانشگاه شمال آمل برگزار می شود ، 2 روز به صورت عملی در محل پژوهشکده انستیتو پاستور شمال کشور ادامه می یابد و 2 روز هم کار میدانی برای واکسینه کردن سگ های صاحب دار است که در بخش امامزاده عبدالله آمل اجرائی خواهد شد.
آسوری ، مهم ترین هدف این پژوهشکده را جلب اعتماد نهادهای بین المللی برای محور قرار دادن ایران در امر پیشگیری از بیماری هاری در منطقه برشمرد و گفت : تلاش داریم تا مدل کنترل بیماری هاری و واکسیناسیون حیات وحش در ایران را با اجرای طرح های مشترک هاری با کشورهای مختلف دنیا در منطقه الگوسازی کنیم.
وی افزود : پژوهشکده پاستور شمال کشور از سال 91 اجرای طرح های پیشگیرانه برای مبارزه با بیماری هاری را در بخش ' دشت سر' آمل با کمک دانشگاههای علوم پزشکی مازندران و بابل ، اداره کل محیط زیست و آموزش وپرورش مازندران و نهادهای غیردولتی آغاز کرد و تاکنون موفقیت زیادی دراین بخش داشته است.
آسوری گفت : موفق عمل کردن این طرح در کاهش بیماری هاری در منطقه که پایلوت کشوری نیز در آمل بوده است، باعث شد تا با پیگیری های سازمان انیستیتو پاستور ایران و پیشنهادی که برای میزبانی ایران داده شد ، پژوهشکده پاستور شمال کشور برای برگزاری این کارگاه بین المللی انتخاب شود.
پژوهشکده انیستیتو پاستور شمال کشور در آمل با داشتن آزمایشگاههای مرجع و تشخیصی بیماری های مشترک میان انسان ودام از جمله هاری ، از مراکز علمی و اصلی رسیدگی به نمونه های ارسالی بیماریها محسوب می شود.
خبرنگار: مهدی غلامی**انتشار دهنده: محسن حسن نیا
ک/7327/1899

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال