استاد دانشگاه مازندران : انتخابات بستر طرح مطالبات و نقد عملکردهاست

ساری - ایرنا - استاد علوم سیاسی دانشگاه مازندران گفت : انتخابات ، بستر طرح مطالبات و نقد عملکردها و بیان حرف هایی است که در شرایط عادی و غیر انتخاباتی قابل طرح نیست .

علی کریمی مله روز یکشنبه در همایشی با عنوان ' انتخابات ، مشارکت یا تحریم ' در تالار دانشگاه مازندران در بابلسر افزود : مشارکت در انتخابات منافع زیادی برای جامعه در پی دارد ولی تحریم انتخابات یک اقدام نادرست است که خسارت های بزرگی را متوجه کشور خواهد کرد.
وی گفت : متاسفانه دو گروه در جامعه در قبال انتخابات همانند دو لبه قیچی عمل می کنند ؛ یکی گروهی که تلاش دارند تا تک صدایی را بر جامعه حاکم کنند و گروه دیگر هم کسانی هستند که بر طبل تحریم انتخابات می کوبند.
این استاد علوم سیاسی انتخابات را عرصه تلاش مسالمت آمیز برای اثرگذاری بر ساز و کار تصمیم گیری در جامعه دانست و افزود : اگر چه وضعیت موجود ایده آل نیست ، ولی می توان با انتخاب نیروهای معتدل و میانه رو حاضر در عرصه انتخابات ، به تغییرات امیدوار بود و نباید همانند کسانی که صحبت از تحریم می کنند ، ناامیدانه از صندوق های رای فاصله گرفت .
وی یکی از خسارت های شرکت نکردن در انتخابات و قهر با این رخداد سیاسی را تکرار تجربه های قبلی دانست و هشدار داد : باید برای همگان تشریح شود که شرکت نکردن در انتخابات می تواند به خسارت های بزرگی همچون تداوم و تکرار دولت های نهم و دهم و حتی بدتر از آن بینجامد.
او رونق اقتصاد رانتی و زیر زمینی ، گسترش عدم شفافیت ، افزایش نرخ بیکاری و تورم ، تخریب محیط زیست ، آلودگی هوا و همچنین شتاب زدگی و هیجان در سیاست خارجی و بی توجهی به منافع ملی را از جمله خسارت های شرکت نکردن در انتخابات برشمرد.
کریمی مله انتخاب افراد اصلح از میان نامزدهای موجود را راه جلوگیری از تکرار تجربه های تلخ گذشته دانست و گفت : تنها باید به صندوق آرا تکیه کرد و در هیچ جای دنیا دموکراسی محقق نمی شود مگر اینکه جامعه آماده باشد.
وی اهمیت دادن به صندوق های رای و انتخابات را مقدمه تحقق مردم سالاری معرفی کرد و افزود : جریان های سیاسی و نامزدها باید سیاست ها و برنامه های خود را در حد هاضمه اجتماعی تحلیل کنند و از شتاب زدگی بپرهیزند.
استاد علوم سیاسی دانشگاه مازندران از انتخابات به عنوان مهم ترین و مسالمت آمیزترین ساز و کار چرخش قدرت در جامعه یاد کرد و گفت : ما می توانیم با انتخابات عقلانی و ابزاری برخورد کنیم و برای رسیدن به اهداف خود حتی به حداقل ها بسنده نمائیم و در این مسیر گام برداریم.
این نشست را انجمن اسلامی دانشگاه مازندران برنامه ریزی و برگزار کرد .
7328/1654

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال