معاون نهاد کتابخانه های عمومی کشور: شش هزار باب کتابخانه نیاز است

ساری-ایرنا-معاون مجلس ، استان ها و مشارکت نهاد کتابخانه های عمومی کشور به کمبود فضای کتابخانه ای اشاره کرد و گفت: برای تامین مطلوب فضای کتابخانه ای به ساخت شش هزار باب کتابخانه نیاز است .

حجت الاسلام سید محمد رضا واحدی روز پنجشنبه در حاشیه آیین نخستین جشنواره خیران کتابخانه ساز مازندران در بابلسر به خبرنگار ایرنا اعلام کرد:در حالی هم اکنون سرانه فضای کتابخانه ای هر یکصد نفر ایرانی یک وهفت دهم مترمربع است که می بایست در افق و چشم انداز 1404 این رقم به هشت متر مربع برسد .
وی با اشاره به فعالیت سه هزار و 200 کتابخانه در کشور ، گفت : این میزان فضای کتابخانه ای که گاها بدلیل عمر بالای ساختمان فرسوده و نیاز به بازسازی دارند ، جوابگوی کتابخوانان جامعه نیست .
معاون مجلس ، استان ها و مشارکت نهاد کتابخانه های عمومی ادامه داد: برای رسیدن به وضعیت مطلوب سرانه کتابخوانی و جبران کمبود شش و سه دهم متر مربعی بازای هر یکصد نفر ایرانی ، اعتبارات دولتی جوابگو نیست .
وی رقم اعتبار تعیین شده نهاد کتابخانه های عمومی کشور در سال جاری را حدود دو هزار میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: با این میزان اعتبار که برای پوشش هزینه های جاری و عمرانی است ، نمی تواند جوابگوی ساخت و تجهیز کتابخانه های کشور باشد .
حجت الاسلام واحدی از خیران بعنوان بازوان توانمند نهاد کتابخانه های عمومی نام برد و تاکید کرد : نهاد کتابخانه های عمومی برای جبران کمبود ها و مشکلات پیش روی نیازمند همکاری این مجموعه ها است .
وی همچنین افزایش تعداد کتابداران کتابخانه های کشور را در راستای افزایش فضای کتابخانه ضروی دانست و گفت: در حال حاضر شش هزار و 300 کتابدار کشور به صورت چند وجهی مشغول فعالیت هستند .
به گفته معاون مجلس ، استان ها و مشارکت نهاد کتابخانه های عمومی در اکثر کتابخانه های کشور بدلیل کمبود نیرو ، کتابدار علاوه بر فعالیت حوزه تخصصی مجبور به انجام کارهای اداری دیگر نیز است که این مساله بر کیفیت کار تاثیر گذار خواهد بود .
وی از خیران کتابخانه ساز مازندران بعنوان سرآمدان ترویج فرهنگ کتابخوانی در کشور نام برد و گفت :خیران مازندرانی با ورود به عرصه کتابخانه سازی گام بلندی در حمایت از بخش دولتی برای ترویج کتابخوانی برداشته اند .
حجت الاسلام واحدی با اشاره به اهدای زمین توسط خیران در نقاط مختلف کشور ، گفت: بدلیل کمبود اعتبار ، نهاد کتابخانه های عمومی برای ساخت کتابخانه ها در این زمین ها با مشکل مواجه است .
وی از خیران خواست تا در زمینه ساخت کتابخانه های عمومی نیز همکاری بیشتر داشته باشند تا زمین های اهدایی به سرانجام برسد و کتابخانه ها درآنها بنا شود .
نخستین جشنواره خیران کتابخانه ساز مازندران روز پنج شنبه با حضور 500 خیر ونیک اندیش مازندران در بابلسر برگزارشد.
با راه اندازی 14 شعبه انجمن خیران کتابخانه ساز در شهرستان های مازندران، هم اکنون 700 خیر کتابخانه سازدر این استان مشغول فعالیت هستند .
خیران کتابخانه ساز مازندران از سال 91 تاکنون 200میلیارد ریال برای ساخت ، تجهیز و ترمیم کتابخانه های استان اهداء کردند .ک/3
2096/1899

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال