موزه تاریخ شهرآمل، مقصد فرهنگ دوستان نوروزی به کهن ترین شهرمازندران

ساری- ایرنا- شهر آمل که از آن به عنوان یکی از کهن ترین شهرهای شمالی کشور واستان مازندران یاد می شود، با داربودن موزه تاریخ شهردر تعطیلات نوروزی به عنوان یکی از مقصدهای فرهنگ دوستان در این روزها قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، شهر آمل در کنار تعدادی آثار تاریخی وتفریحی دیگر در حوزه مرکز شهر آمل واقع شده در ایام تعطیلات نورزی میزبان مسافران وگردشگران داخلی وخارجی است.
موزه تاریخ شهر آمل با جمع آوری اشیای با ارزش تاریخی که قدمت برخی از آنها به هزاره سوم قبل از میلاد مسیح می رسد، به یکی ازمراکز دیدنی مسافران نوروزی تبدیل شده است.
موزه تاریخ آمل با دو طبقه،شامل گالری های آثارباستان شناسی، مردم شناسی واسناد تاریخی استان مازندران است.
گالری بخش اشیای مردم شناسی موزه آمل نمونه ای ازبافته های محلی شامل جاجیم، گلیم، ظروف چوبی، ظروف مسی مانند آفتابه لگن، کاسه، سینی ودهها اثردیگر در این بخش می باشد.
دربخش اسناد تاریخی این موزه ، گزارش های ادارات وقت درخصوص زلزله وآتش سوزی آمل مربوط به سال های 1335 و1336 ونیز دست نوشته های شاهان دوره قاجار ومکاتبات اداری دربارقاجار با رؤسای حاکمان این شهرستان به چشم می خورد.
قدیمی ترین دست نوشته های اسناد تاریخی موزه صورت اسامی علما درآمل در سال 1286 هجری قمری است.
اما دربخش باستان شناسی که این بخش را از دیگر قسمت های موزه متمایزکرده وجود اشیای با ارزش تاریخی که است که قدمت تعدادی از این آثار به بیش از سه هزار سال قبل از میلاد مسیح می رسد.
بخش باستان شناسی موزه تاریخ آمل آثاری همچون سفال ، فلز، سنگ وشیشه که به جای مانده از دوران پیش از تاریخ تا زمان قاجار درمحدوده شمال کشورونیز معرفی اشیای سفالینه از سایراستانهای کشور وفرهنگهای تاثیرگذار وتاثیرپذیرمنطقه شمال کشوراست، چشم هر بیننه ای را به خود مجذوب می کند.
درموزه آمل یکی از بخش های جالب توجه که بازدیدکنندگان ومحققان تاریخی را برای دقایقی بیشترکنارخود نگه می دارد، ویترین های سکه ها است.
موزه تارخ آمل از وجود سکه ها که تاریخ مصوری از خط، آداب ورسوم کهن، آرایش صورت ونوع پوشش شاهان را نشان می دهد،بی بهره نمانده وسکه های مربوط به دوره های هخامنشی ، اسکندر، سلوکیان، اشکانیان، ساسانیان ودوره های اسلامی تا قاجار را در خود جای داده است.
آثاربه دست آمده ازکاوش های علمی باستان شناسان آملی در سال 1388 درمحوطه باستانی ' قلعه کش' آمل که مربوط به دوره مفرغ وآهن هست نیز در موزه تاریخ آمل به نمایش گذاشته شده است.
موزه تاریخ آمل در خیابان امام رضا(ع) ودروسط دوپل معلق و12چشمه که از آثارهای باارزش تاریخی این شهرستان محسوب می شود، قراردارد.
این ساختمان درسال 1315 به عنوان اداره مالیه شهرستان آمل بنا شده وسال 1387 با کاربری فرهنگی در اختیار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری مازندران قرارگرفته وپس ازمرمت واحیا بهمن ماه سال گذشته افتتاح شد.
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری شهرستان آمل دراین ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت: به منظور معرفی بیشتر قدمت وتاریخ شهر آمل به نسل های جوان جامعه، و مسافران نوروزی بهای بلیط با تخفیف وبعضا رایگان است.
محمدرضا شیدفر افزود: به منظور بهره مندی بیشتر مسافران وگردشگران نوروزی ساعت های بازدید از موزه تاریخ شهر آمل ونیز موزه شهدا در مقبره تاریخی میربزرگ مرعشی این شهر از ساعت 8 صبح تا 20 شب افزایش داده شد.
وی یادآورشد: پارسال حدود شش هزار نفر از مسافران داخلی وخارجی از این مجموعه تاریخی دیدن کردند که تعدادی از بازدیدکنندگان خارجی از موزه تاریخ شهر آمل از کشورهای آمریکایی، اروپایی و آسیایی حوزه خلیج فارس وشرق آسیا بوده که به صورت انفرادی و درحین سفر به ایران از موزه تاریخ بازدید داشتند.
شهر آمل دراستان مازندران واقع شده و دارای بیش از 260هزارنفرجمعیت است.ک/4
7327/6097
گزارش- مهدی غلامی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال