به بهانه برگزاری وارش هشتم

نگاهی به پیشینه جشنواره فیلم کوتاه وارش در مازندران

ساری - ایرنا - برگزاری نخستین جشنواره فیلم ' وارش ' به دی ماه سال 78 بر می گردد که با تلاش تعدادی از هنرمندان جوان شهر بابل و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در آن سال وارش به نخستین جشنواره فیلم سال 2000 میلادی لقب گرفته بود و 272 اثر برای حضور در آن معرفی شدند.
' وارش' دوم 14 مهر 79 فعالیت خود را با حضور فیلمسازان استان های خراسان، گیلان، مازندران، سمنان و گلستان و نمایش 52 فیلم در بخش اصلی 10 فیلم در بخش جنبی از مجموع 306 اثر ارسال شده به دبیرخانه آغاز کرد اما از این دوره به بعد وارش به صورت یک جشنواره دوسالانه روند اجرایی خود را ادامه داد.
نیمه سوم شهریور 81 وارش سوم با افزایش چشمگیر آثار به دبیرخانه جشنواره فرستاده شد.
دوره چهارم جشنواره فیلم کوتاه وارش از 19 تا 23 مهر 83 و با گستره ای بین المللی برگزار شد.
در این دوره فیلمسازانی از کشورهای روسیه، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ترکمنستان، تاجیکستان، قزاقستان و گرجستان آثار خود را به وارش آوردند تا در مجموع 927 اثر کوتاه سینمایی به این جشنواره راه یابد.
در پنجمین دوره این جشنواره که با یک سال تاخیر از 30 بهمن تا 3 اسفند 86 برگزار شد، 713 فیلمساز از سراسر کشور 1068 اثر را به دبیرخانه جشنواره فرستادند.
ششمین جشنواره سراسری فیلم کوتاه وارش هم مانند دوره پنجم پس از 3 سال 2 تا 5 آبان 89 با 837 فیلم دریافتی در مجتمع سینمایی ارشاد بابل برگزار شد.
وارش هفتم هم در روزهای پایانی مهر سال 91 با 766 فیلم کوتاه داخلی فعالیت خود را آغاز کرد.
روند صعودی وارش تا دوره پنجم و برگزاری بین المللی این جشنواره و افزایش دوره ای تعداد آثار دریافتی دبیرخانه این جشنواره تا دوره پنجم، امیدها را برای ثبت جشنواره ای بزرگ به نام مازندران در صنعت سینمای بین المللی زنده کرد.
هشتمین جشنواره فیلم وارش قرار است امسال با تلاش و توجه بیشتر مسئولان فرهنگی استان به شکلی مطلوب و بین المللی برگزار شود.
وارش در زبان محلی مازندران به معنای باران است و این جشنواره امسال قرار است از 15 تا 18 دی ماه در شهر بابل برگزار شود.
هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه وارش، دی ماه امسال در بابل و مجتمع سینمایی و فرهنگی این شهر برگزار می شود و این مجتمع در واقع به برج میلاد مازندران برای اکران فیلمهای جشنواره تبدیل شده است.
تنها در دوره هفتم، جشنواره بین المللی فیلم وارش در سینما انقلاب بابل برگزار شده و در دوره هشتم دوباره قرار است به محل قدیمی این جشنواره یعنی مجتمع سینمایی بابل منتقل شود.
حجت الاسلام ' عباسعلی ابراهیمی ' دبیر هشتمین دوره جشنواره بین المللی فیلم وارش گفت: مجتمع سینمایی و فرهنگی بابل در سال های گذشته میزبان جشنواره وارش بود اما در جشنواره هفتم این رویداد در سینما انقلاب این شهر برگزار شد.
وی افزود: مجتمع سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی بابل که از قابلیت های بسیاری برای تبدیل شدن به پایگاه تولید و اکران فیلم برخوردار است برای میزبانی هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه وارش نیازمند رسیدگی و بازسازی سازه و امکانات خدماتی و رفاهی است که با همراهی و تعامل مسئولان و دست اندرکاران برگزاری این جشنواره در حال محقق شدن است.
وی کشف استعدادهای نو در تولید فیلم کوتاه، توجه و ترغیب فیلم سازان به موضوعات آیینی، دینی و فرهنگ عامه، تلاش برای احیای موضوعات فرهنگی با پیشینه های تاریخی و فرهنگ بومی، توجه به موضوعات مشترک میان اقوام ایران و کشورهای حوزه میراث مشترک و احیای ارتباط مؤثر و دوسویه میان فیلم سازان ایران و پدیدآورندگان آثار سینمایی کشورهای حاشیه دریای خزر به عنوان اهداف جشنواره بین المللی فیلم وارش مطرح کرد.
به گفته ابراهیمی، این جشنواره را اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با حمایت سازمان سینمایی کشور و با همکاری استانداری مازندران برگزار می کند.
وی با اشاره به برگزاری هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه وارش در دو بخش های ملی و بین الملل گفت: این جشنواره در دو بخش 500 میلیون ریال جایزه می دهد.
ابراهیمی گفت: در بخش ملی، فرهنگ عامه، ویژه، میراث مشترک اقوام حاشیه دریای خزر و جنبی به برگزیدگان و در بخش بین الملل به شش برگزیده قریب به 500 میلیون ریال جایزه اهدا می کندکه این جوایز در بخش بین الملل بصورت دلارخواهد بود.
' عباس مهدوی ' مسئول روابط عمومی فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با بیان اینکه هشتمین جشنواره بین المللی فیلم وارش در سه بخش اصلی، جنبی و ویژه برگزار می شود گفت: بخش اصلی جشنواره که با محوریت فرهنگ عامه برگزار می شود، اختصاص به فیلم های کوتاهی دارد که فیلم سازان کشورمان با موضوعات مستند، داستانی، پویانمایی و تجربی تولید کرده اند. فیلم هایی که آداب و رسوم، باورها، افسانه ها و آیین های اصیل مردم ایران زمین را دستمایه تولید قرار داده اند.
وی بیان داشت: بخش جنبی جشنواره نیز همه ساله به یکی از استان های کشور اختصاص دارد که میهمان جشنواره وارش هستند. امسال در بخش جنبی آثار منتخب فیلم سازان استان کردستان با موضوع آزاد و غیر رقابتی به نمایش درخواهد آمد.
به گفته مهدوی، بخش ویژه و بین الملل جشنواره فیلم وارش اختصاص به میراث مشترک کشورهای حاشیه دریای خزر دارد که در تولیدات خود مؤلفه های مشترک مذهبی، فرهنگی، جغرافیایی و تاریخی را مورد توجه قرار داده اند.
وی تصریح کرد: با توجه به تقارن برگزاری هشتمین جشنواره فیلم وارش با هفته وحدت جایزه صلح و دوستی با محوریت پیامبر اکرم(ص) در بخش ویژه مورد لحاظ قرار گرفته است.
وی یادآور شد: نمایش آثار با موضوع آزاد درباره مازندران در زمینه های معرفی فرهنگ، هنر، تاریخ، دفاع مقدس، ایثار و... نیز یکی دیگر از بخش های جشنواره است و حداکثر زمان فیلمهای ارسالی در بخش مستند 40 دقیقه، داستانی 30 دقیقه و پویانمایی و تجربی 15 دقیقه تعیین شده است.
به گفته مهدوی، محمد علی سجادی، سید محمد مهدی طباطبایی نژاد، مهدی قربان پور، کیوان کثیریان، خسرو معصومی، علی دنیوی ساروی وافسانه منادی به عنوان اعضای شورای سیاستگذاری هشتمین جشنواره بین المللی فیلم وارش معرفی شده اند.
آمارها این گونه نشان می دهدکه وارش امسال قرار است با عزمی جزم و تلاشی فراگیر مازندران را میزبان آثار تولیدی هنرمندان سراسر کشور و کشورهای همسایه کند.
این رویداد سینمایی کشور قرار است در هشتمین دوره برگزاری، در کنار توجه به تولیدات ملی در عرصه فیلم کوتاه، میزبان فیلمسازان کشورهای حاشیه دریای مازندران نیز باشد.ک/4
608

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال