معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه ساری:

قرق شکنی مرتع برای رعایت تعادل دام و مرتع اعمال می شود

ساری - معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه ساری گفت: قرق شکنی در واقع یک سنت دیرینه است که برای رعایت تعادل دام و مرتع و بهبودی مرتع و آموزش برای بهره برداران از مرتع اعمال می شود.

ˈمحمد علی معصومیˈ روز پنجشنبه در جشن قرق شکنی مرتع چالمیش و مازبمرد در منطقه گدوک سوادکوه با بیان اینکه مراتع توان تولید محصولات فرعی و گیاهان دارویی و صنعتی را نیز دارند افزود: سالانه حدود 7/10میلیون تن علوفه خشک،50 درصد گوشت قرمز و 400 تن محصولات دارویی به ارزش دو میلیارد دلار در مراتع کشورمان تولید می شود.
وی اظهارداشت: مراتع حوزه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری منطقه ساری حدود 388 هزار و 870 هکتار است که 15 هزار بهره بردار از آن بهره برداری می کنند و تولید علوفه آن سالانه 155 هزار تن به ارزش 23 میلیارد ریال است.
وی با بیان اینکه سوادکوه حدود 43 هزار هکتار مرتع و دو هزار و 500 بهره بردار دارد بیان داشت: قرق در مرتع موجب بهبود و ارتقا وضعیت و گرایش مرتع و نیز افزایش شایستگی آن می شود.
به گزارش ایرنا، در این پایان این جشن دو نفر از مرتعداران این منطقه نیز به نمایندگی از مرتعداران خواستار رفع مشکلات و حمایت بیشتر از دامداران و مرتعداران از مسوولان ذیربط شدند.
حدود 648 هزار هکتار جنگل و 908 هزار هکتار مرتع از گلوگاه بهشهر تا علمده نور تحت حوزه استحفاظی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه ساری قرار دارد.
در استان مازندران دو اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری در ساری و نوشهر مستقر است.
ک/2
609/503

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال