کشت گیاهان زینتی به صورت کشت بافت در استان مرکزی کلید خورد

اراک - ایرنا - عضو پارک علم و فناوری استان مرکزی گفت: کشت و تولید انبوه گل محمدی، رز و انواع گل های زینتی از طریق کشت بافت در این استان کلید خورد.

«امید اکبری» روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: تولید ارقام گل محمدی و رز از طریق کشت بافت از هشت ماه گذشته در استان مرکزی آغاز و با تولید انبوه این گیاهان در اختیار گلخانه داران قرار گرفته است.
وی ادامه داد: در این روش قطعه ای از برگ گیاه پر محصول در شرایط استریل و درون شیشه کشت داده شده و از آن 10 تا 20 شاخه گل تولید می شود.
این تولیدکننده گیاهان زینتی در استان مرکزی گفت: تولید نهال خارج از فصل، نهال عاری از بیماری و ویروس و افزایش تولید محصول از جمله مزایای تکثیر گیاهان به روش کشت بافت است.
اکبری افزود: بنفسه آفریقایی و آنتریوم از گل های نادر هستند که کشت و تکثیر آن ها از طریق قلمه و بدز در فصل سرما مشکل است و تولید آن ها به روش کشت و تکثیر بافت گیاهان زینتی در این واحد آغاز شده است.
وی گفت: تولید این گیاهان حدود سه میلیارد ریال درآمد اقتصادی سالانه برای این واحد تولیدی به همراه دارد.
عضو پارک علم و فناوری استان مرکزی خاطرنشان کرد: بذر گیاه بگونیا و قلمه گل سیکلامن از کشور هلند به ایران وارد می شود که با توجه افزایش قیمت ارز واردات این گل ها برای تولیدکنندگان مقرون به صرفه نیست و تولید این گیاهان به روش کشت بافت در دستور کار است.
اکبری عنوان کرد: نیاز است برای کاهش قیمت تمام شده گل های زینتی در کنار هر چند واحد تولید گل با حمایت دولت یک مرکز کشت بافت ایجاد شود.
وی ادامه داد: ایجاد مرکز کشت بافت تولید گیاهان افزایش رقابت پذیری تولیدات داخلی با نمونه خارجی، تولید گیاهان به روز و افزایش تولید در واحد سطح را به همراه دارد.
استان مرکزی به عنوان دومین قطب صنایع مادر تخصصی، چهارمین قطب صنعت کشور محسوب می شود و در زمینه تنوع تولیدات صنعتی رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.
این استان با وجود صنعتی بودن در زمره 10 استان نخست کشور در بخش کشاورزی است که 90 هزار بهره بردار شامل 20 درصد شاغلان استان در این حوزه فعال هستند.
670 هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد که یک و 2 دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می شود.
این استان رتبه چهارم تولید بچه ماهی قزل آلا، رتبه اول در تنوع تولید گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم تولید گل ها شاخه بریده، رتبه سوم در تولید گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم سطح زیر کشت و تولید انار کشور، رتبه ششم تولید پسته، مقام هشتم تولید گل محمدی، مقام نهم در تولید انگور، رتبه سوم در تولید لوبیا و رتبه پنجم در تولید جو را به خود اختصاص داده است.
استقرار ایستگاه انار ساوه، پژوهشکده گل و گیاهان زینتی محلات، ایستگاه ملی تحقیقات لوبیای خمین، وجود شعبه ششم تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، وجود ایستگاه تحقیقات ماهیان زینتی و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی نیز از ظرفیت های علمی و تحقیقاتی استان مرکزی است.
1955/6013/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال