طرح های بازآفرینی خمین به 540 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

خمین - ایرنا - شهردار خمین گفت: اجرای 38 طرح تعریف شده در بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری به 540 میلیارد ریال اعتبار نیاز داد.

«ابوالفضل مرتضیان» روز چهارشنبه در نشست بررسی طرح های بازآفرینی افزود: 237 هکتار از یک هزار و 252 هکتار وسعت شهر معادل 19 درصد، بافت فرسوده است که به اجرای طرح بازآفرینی نیاز دارد.
وی ادامه داد: 30 درصد جمعیت شهر در بافت های فرسوده در 20 محله سکونت دارند که از این 20 محله 13 محله در حوزه بازآفرینی تعریف شده است.
شهردار خمین افزود: برای بازآفرینی سه محله در اولویت قرار دارد که نیازمند تامین پنج هزار و 400 تن قیر است.
مرتضیان ادامه داد: یک میلیارد و 810 میلیون ریال یارانه برای صدور پروانه ساخت در محل های اولویت دار اجرای طرح بازآفرینی پرداخت شده است.
وی بیان کرد: طرح بازآفرینی در سه شهر اراک، خمین و ساوه در محدوده های تاریخی شهرها، پهنه های نابسامان میانی، بافت فرسوده، سکونتگاه های غیررسمی، پهنه های شهری با پیشینه روستایی و اراضی و محدوده های ناکارآمد با کاربری ناهمگون شهری در دست اجرا است.
مرتضیان گفت: برای اجرای طرح بازآفرینی در خمین طرح های مطالعاتی اجرا شده و بهسازی و نوسازی بافت فرسوده به منظور کنترل پهنه‌های شناسایی شده، در دستور کار است.
وی ادامه داد: بافت فرسوده شهر در قالب سه پهنه قدیم، میانی و پیرامونی به منظور احیای کالبدی، انسجام هویتی و رونق اقتصادی تدوین شده است.
وی توضیح داد: در گام نخست محدوده بافت فرسوده خمین با نگاه کارشناسی و با تخصص های اسلوب شهری مطالعه و در هماهنگی با طرح‌های بالادست، جایگاه محدوده در مجموعه شهری مشخص و راهبردهای هدایت کننده مداخله در آن تدوین شده است.
شهردار خمین اظهار داشت: در گام دوم نیز بر مبنای راهبردهای ساختاری، طرح تفضیلی در قالب یک چارچوب طراحی شهری برای هدایت توسعه تهیه و با بررسی دقیق و گونه ‌شناسی فرسودگی ‌ها، سیاست‌‌ گذاری انجام شده است.
مرتضیان افزود: در صورت همکاری شهروندان متقاضی نوسازی و ارایه تسهیلات کم بهره از سوی بانک های عامل به متقاضیان، در آینده می توان چهره بافت فرسوده شهر را متحول کرد.
شهردار خمین ادامه داد: در طرح بازآفرینی خمین از مجموع محله های مشخص شده شهر خمین، سه محله همجوار بیت تاریخی امام خمینی(ره)، اسماعیل بیگی و محسن آباد در اولویت اجرای بهسازی و نوسازی قرار گرفته اند.
وی اضافه کرد: در این راستا طرح 24 متری یادگار امام، مجتمع آفتاب و خیابان فردوسی این شهرستان در حال اجرا است.
فرماندار خمین نیز در این نشست گفت: نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده و افزایش کیفیت زندگی در بافت های ناکارآمد از اهداف اجرای طرح های بازآفرینی شهری است.
«احمد طهرانی» افزود: عمومی کردن دغدغه احیای بافت های فرسوده و مشارکت مردم در بهسازی و نوسازی محلات فرسوده با استفاده از ظرفیت های سمن ها، نخبگان و معتمدان محلی در بازآفرینی ضروری است.
وی بیان کرد: اگر چه هنوز سکونت گاه های غیر رسمی و محدوده های حاشیه نشین این شهر مشخص و مصوب نشده است اما برای اجرای طرح باز آفرینی، محلات هدف باید شناسایی و اولویت بندی شوند.
شهرستان خمین، جنوبی ترین شهرستان استان مرکزی محسوب می شود و از شمال به شهرستان اراک و سربند و دارای 2 هزار و 394 کیلومتر مربع وسعت و 105 هزار نفر جمعیت است.
7277/3075

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال